Super Bowl: Patriots-Falcons 34-28

2017.02.05. 23:36
rendezés

A New England Patriots egészen elképesztő feltámadást produkálva, 3-28-ról felállva 34-28-ra verte az Atlanta Falcons együttesét az 51. Super Bowlon. A tengerentúli amerikaifutball-liga, az NFL nagydöntőinek történetében most először volt hosszabbítás. Tom Brady irányító és Bill Belichick vezetőedző is az ötödik Super Bowl-győzelmét aratta, korábban egyetlen irányító sem nyert ennyiszer bajnoki gyűrűt.

Origo
23:24

Brady ötödször vagy Ryan először?

A két irányító csatáját hozhatja a meccs, Tom Brady (Patriots) közel a 40-hez rekordot dönthet azzal, hogy ötödször nyeri meg a Super Bowlt, míg Matt Ryan (Falcons) idei fantasztikus teljesítményével szintén megérdemelné, hogy csapatával megnyerje a nagydöntőt.

Balra Ryan, jobbra Brady

Forrás: AFP/Tom Pennington
Origo
23:27

Egy prostinak nézett rendőr döntötte el a Super Bowlt

A Falcons egy örömlánynak hitt álruhás rendőrnő miatt is bukta el az eddigi egyetlen Super Bowlját. A Patriotsot egy harmadrangú elkapó ütötte el a veretlen szezontól, majd néhány évvel később egy újonc védő pecsételte meg a győzelmüket. Felejthetetlen fejezetek a Super Bowl-legendáriumból:

Origo
23:29

Volt, hogy egy magyar volt a Super Bowl sztárja

Bár igazi amerikai sportról van szó, az NFL történetében több magyar származású játékos vagy edző is nagyon fontos szerepet játszott. Összeállításunkban szó esik például a 100 százalékos, azóta is megismételhetetlen teljesítménnyel bajnokságot nyert Miami Dolphins magyar edzőjéről és futójáról:

Origo
23:31

A 92 éves Bush dobja fel a pénzérmét

Idősebb George Bush volt amerikai elnök és felesége, Barbara dobja fel a kezdésről döntő pénzérmét a Super Bowl előtt. A Texas állambeli Houstonban tartják a mérkőzést, így adta magát, hogy a Bush házaspár legyen a "sztárvendég", hiszen a későbbi elnök texasi szenátorként kezdte politikai pályafutását, és most is Houstonban él.

Idősebb Bush 92 éves

Forrás: AFP/2016 Getty Images/Thomas B. Shea
Origo
23:33

Janet Jackson mellétől Katy Perry cápájáig

Az NFL döntője már régóta legalább annyira show-műsor, mint sportesemény, ebben pedig a félidei koncerteknek óriási szerepük van. Az idén Lady Gaga koncertezik majd a félidőben. Kivillanó mellbimbó, helikopter a stadionban, az Aerosmith és Britney egy színpadon - összeszedtük a tíz legemlékezetesebb halftime show-t:

Origo
23:43

Ötmillió dollár 30 másodpercért

A Super Bowl tévés közvetítése rendre nézettségi rekordokat dönt, ennek megfelelően a reklámidő is igen drága. Az itteni hirdetések külön műsorszámnak számítanak, számos cég direkt erre az alkalomra áll elő egy-egy ütős kisfilmmel. Összeállításunkban bemutatjuk a legjobbakat:

Origo
23:45

Mire elég, hogy Ryan élete szezonját futja?

Az Atlanta Falcons 18 év után jutott be újra a döntőbe, hogy megküzdjön a minden NFL-csapat mumusának számító New England Patriotsszal. Matt Ryan irányító élete szezonját játszotta, de vajon elég lesz-e ez Tom Bradyék ellen? Az Atlanta Falcons csapatának bemutatója:

Origo
23:46

Elitvédelem segíti Bradyt

A New England szezonja nem indult szerencsésen, a végén viszont mégis a Pats lett az AFC Super Bowlt játszó csapata. Tom Brady irányító az ötödik bajnoki címéért játszhat, és a meccsen egy elitvédelem is segíti majd. Bemutatjuk a Patriotsot is:

Origo
23:48

Bújjunk a játékosok bőrébe!

Akár Tom Brady vagy Matt Ryan szemével láthatjuk a világot az év legnagyobb sporteseményén. Hamarosan mindennapi dologgá válhat, hogy el sem kell hagynunk a kanapét, hogy szó szerint "benne legyünk" a tévében.

Origo
23:50

Máris megvan a Super Bowl legjobb fotója

Shaquille O'neal legendás kosárlabdázó és a négyszeres olimpiai bajnok tornász, Simone Biles összeállt egy fotóra Houstonban.

Origo
23:54

A Super Bowlok legendás botrányai

Az óriási felhajtás közepette nem lehet szó nélkül elmenni az amerikaifoci legvidámabb része, azaz a Super Bowlt övező botrányok sora mellett. Kiderül, miért bukott el négy SB-t a Buffalo Bills, hogy milyen ártalmasak a drogok, de lesz szó késelésről, és még egy izgalmas kémtörténettel is előállunk.

Majdnem barna lett az a gatya

Pat McAffee (most visszavonult ex-Colts punter, egyben az NFL egyik legszórakoztatóbb figurája) azt mondja, majd bekakilt, amikor a Super Bowlon csinált kickoffot.

Már szól a himnusz

Luke Bryan énekli. A végén pedig jönnek a hangsebességet átlépő vadászrepülők.

Origo
00:29

Hidegvér a lelátón

Van, aki a kezdésre várva képes golfmeccset nézni a houstoni stadionban.

Origo
00:33

Gyönyörű a helyszín

Behúzták a tetőt a houstoni stadionban. Ez azért is fontos, mert végig így kell játszani. A Falcons otthona is fedett.

Forrás: AFP/2017 Getty Images/Ezra Shaw
Forrás: Getty Images/2017 Getty Images/Gregory Shamus
Origo
00:35

Elnöki pénzfeldobás

A 92 éves egykori elnök, idősebb George W. Bush és felesége segítkezett a pénzfeldobásnál. Írás lett. Az 51 Super Bowlon eddig 24-szer fej, 27-szer pedig írás nyert a pénzfeldobásnál.

Origo
00:38

Elkezdtük

A Falcons rúgta el a labdát. Jöhet Tom Brady, aki rekordot jelentő hetedik Super Bowlján vezetheti az első támadást.

A képre kattintva galéria nyílik!

Forrás: Getty Images/2017 Getty Images/Jamie Squire
Origo
00:40

Tökéletesen kezd

Az Atlanta védelme. Egyből puntolnia kell a Patriotsnak.

A tető Bradyék mellett szól?

A Patriots az első csapat, amely az elmúlt öt szezonban nem kapott ki egy olyan meccsen se, amit fedett, vagy behúzható tetejű stadionban játszottak. Utoljára pont a Super Bowl XLVI volt ilyen, ahol veszítettek.

Origo
00:43

Fantasztikus futás

Aki bemutatta: Devonta Freeman. Már majdnem a félpályánál a Falcons.

Íme Freeman futása

Kovács Sándor, a Sport TV szakértője korábban azt mondta, hogy a védelmek elsősorban a futójátékot fogják gyilkolni. Devonta Freeman ezzel szemben rögtön egy 37 yardos futással köszönt be a Patriots-védelemnek.

A Super Bowl azért más

Az Atlanta utoljára a tizedik héten, az Eagles ellen nem szerzett touchdownt az első labdabirtoklásából.

Forrás: Getty Images/2017 Getty Images/Elsa

Közben a New England már a 40 yardos vonalnál. Öt perce tart ez a drive.

Origo
00:54

Kezeit csókoljuk, Bündchen kisasszony!

Gisele Bündchen, Tom Brady felesége is a helyszínen szurkol férjének.

Origo
00:55

Hoppá!

Jól mentek Bradyék, de a Falcons védelme ismét megállította őket, még field goal sem lett belőle. Nincs még pont, pedig komoly pontzuhatagra számítottak a szakértők, hiszen két komoly támadógépezet csap ma össze.

Origo
00:57

Ha a szín döntene

A legutóbbi 12 Super Bowlból 11-et az a csapat nyert meg, amely fehér mezben volt. Ma a piros sarokban a Falcons, a fehérben a Pats.

Origo
00:59

Sackeltem Bradyt!

A Patriots másodjára kényszerül puntra a Super Bowlon. Az AFC-döntőben a Pittsburgh Steelers ellen összesen két puntjuk volt. A Falcons-védelemnek most kétszer is sikerült földre vinnie Tom Bradyt. A második sack után Grady Jarrett így ünnepelt:

Origo
01:02

Amikor földön az egyik legnagyobb

Tom Bradyt sackelik:

Közben a Falcons is puntolni kényszerült. Másfél perc van még az első negyedből. Ismét Brady a pályán.

Őrület!

Még a bevonulásra. A Patriots, mint mindig, most is a Crazy Train című Ozzy Osbourne-dalra vonult be, míg az Atlanta Falcons Trick Daddy Let's Gójára lépett pályára, amiben a Crazy Train hangmintái is hallhatóak.

Origo
01:08

Zseniális Brady-passz

És egy remek Edelman-elkapás. Ezzel rajtolt a második negyed.

Origo
01:09

A 0-0 is a Patsnek kedvez

2000 óta három olyan Super Bowl is volt, ahol az első negyed után 0-0 volt az állás. Mindhárom meccsen a Patriots volt az egyik csapat, és mindhármat meg is nyerték végül.

Origo
01:11

Elveszíti a labdát a New England

Fumble. Hiába az előbbi remek Brady-passz, jöhet a Falcons!

Origo
01:13

Pályán a 92 éves elnök

Megjött a kép a pénzfeldobásnál segítkező George W. Bushról és feleségéről.

Origo
01:17

Vezet az Atlanta!

Freeman gyönyörű futásával a Falconsnál az előny. És jó az extra pont is. (0-7)

Freeman elkapása - A képre kattintva galéria nyílik!

Origo
01:18

Matt Ryan mindenhol

Van olyan drukker is, aki egy Johnny Manziel-es Cleveland Browns mezt alakított át házilag Matt Ryan-mezre.

Origo
01:20

Ilyen is régen volt

November 27., tehát 70 napja volt utoljára hátrányban a New England. A legutóbbi hat Super Bowlt az a csapat nyerte, amely az első pontokat szerezte.

Origo
01:21

Íme Freeman touchdownja

Origo
01:27

Szegény labdaszedő!

Julian Edelman szépen legázolta (közben szépen halad előre ismét a Falcons).

Origo
01:29

Újabb Falcons-TD!

Ryan zseniális passzát Hooper kapja el. Jó a (megismételt) mezőnygól is. (0-14)

Forrás: Getty Images/2017 Getty Images/Tom Pennington
Origo
01:31

Történelmi tett kell a Patstől

Az eddigi legnagyobb hátrány, amit le tudtak dolgozni a Super Bowlon, az 10 pont volt. Nagy bajban a New England.

Origo
01:34

Hooper a legjobbkor a csúcson

A második Falcons-touchdownt szerző Austin Hoopernek mindössze 19 elkapása volt az alapszakaszban és három a rájátszásban.

Origo
01:38

Tényleg bajban a New England

A Patriots eddig öt playoff-meccsen volt 14 vagy annál több pontos hátrányban, ebből négyet elveszített. Mindet a Bill Belichick-érában.

18+

Bill Belichick, a New England vezetőedzője finoman szólva nem boldog.

Origo
01:46

Alford interception touchdownja!

Brady eladja a labdát két és fél perccel a negyed vége előtt. Alford elkapja és Brady hiába próbálja szerelni, a Falcons védője visszahordja. Jó a jutalompont is. (0-21)

Origo
01:47

Kaká is a helyszínen nézi a Falcons-csodát

Origo
01:51

Houston, baj van!

Vagyis New England. Bill Belichick irányítása alatt a Pats még soha nem kapott interception touchdownt a rájátszásban. Tom Bady 31 interceptiont dobott playoff meccsen, ez negatív rekord az NFL-ben.

Majdnem rekord

Alford picksixénél csak James Harrison legendás visszahordása volt hosszabb. Ez egyébként a 15. picksix a Super Bowlok történetében. Tom Brady playoffmeccsen még nem dobott picksixet, pedig ez a 34. meccse a rájátszásban.

Origo
02:00

Brady összeroskadt

Origo
02:01

Ez gonosz volt

"Csak ez segíthet a Patriotson" - jön a Twitteren a mém, utalva a New England korábbi labdaleeresztős botrányára.

Origo
02:02

Az első Pats-pontok

Kettő másodperccel a félidő vége előtt egy field goallal szépít a New England. (3-21)

Origo
02:05

Vége

Legalábbis az első két negyednek. Az Atlanta kisebb meglepetésre 18 ponttal vezet az esélyesebbnek vélt New England ellen. Fújunk egyet, és jön Lady Gaga Half Time Show-ja.

Nem ülnek Brady passzai - A képre kattintva galéria nyílik!

Egyelőre magasan Ryané a meccs

Matt Ryannek 8 passzából 7 sikerült, ez 115 yardra és egy touchdownra volt elég. Tom Brady 184 yardot és egy interceptiont jegyez eddig.

Forrás: Getty Images/2017 Getty Images/Kevin C. Cox
Origo
02:19

Ilyen sem volt még

Devonta Freeman 71 yardot futott a Patriots ellen az első félidőben: erre korábban egyetlen futó sem volt képes.

Origo
02:28

Lady Gaga leugrott a stadion tetejéről

Nyilván nem úgy. Fergetes show-t adott, megpróbálunk róla hosszabb videót is szerezni. Lady Gaga egyébként háromszor öltözött át a Half Time Show alatt: pontosan annyiszor, ahány pontot szerzett a Patriots az első félidőben.

Origo
02:28

Még Bradynek is nagy falat

Tom Brady eddig háromszor tudott győzni 21 pontos hátrányból, de csak alapszakaszmeccseken.

Origo
02:31

Komoly feltámadás kell

Érezhető a különbség a két csapat közt: a Patriots 5 yardot átlagolt eddig playenként, míg a Falcons 9,9-et. Az Atlanta Falcons 12-szer nyert, és mindössze egyszer kapott ki ebben az évben azokon a meccseken, ahol vezetett az első félidőben.

Elkezdődött

Nézzük, tudnak-e fordítani Bradyék! Egyelőre a Falcons támad.

Origo
02:39

Jó Pats-rajt

A New England védelme megállította Ryanékat, majd Edelman a 45 yardos vonalig hordta vissza a labdát. Jöhet Brady!

Origo
02:46

Mégsem tökéletes

Edelman visszahordása jó volt, de kilépett. Dan Quinn challenge-e után 8 yardot vettek el a playből.

Origo
02:50

Ez elképesztő

A meccs állásához képest hihetetlen statisztika: a Patriotsnak 42 támadóplaye volt az első félidőben, míg a Falconsnak csak 19.

Origo
02:54

Újabb TD! Eldőlt?

Ryan passzával Coleman nagyon simán sétált be az end zone-ba, jó az extrapont is. (3-28)

Forrás: Getty Images/2017 Getty Images/Mike Ehrmann
Origo
02:58

Történelmi mélypont

Bill Belichick irányítása alatt eddig a legkomolyabb hátránya 24 pontos volt a New Englandnek. Ez ma 25-re nőtt.

Origo
02:59

Nem mindegy, ki dobál

Taylor Gabriel nem kellett a Cleveland Brownsnak, de ha Matt Ryan dobál neki, akkor minden máshogy néz ki.

Az első Pats-TD

Közel három negyedet kellett rá várni. White szerzi, viszont Gostkowski kihagyja az extrapontot. (9-28) Kettő perc van ebből a játékrészből.

Origo
03:08

Ha ment a Denver ellen...

Tom Brady 2013-ban mutatta be élete legnagyobb feltámadását: akkor 24 pontos hátrányból jött vissza a Denver Broncos ellen.

Origo
03:08

Lehet ilyen rúgóval SB-t nyerni?

Stephen Gostkowski az ötödik extra pontot hagyta ki ebben a szezonban.

A Super Bowl XXIV-ben volt utoljára kihagyott extra pont: akkor Mike Cofer (San Francisco 49ers) rúgta mellé.

Jó Pats-védekezés

Közben három másodperccel a negyed vége előtt megállította a New England az Atlantát. Az utolsó negyed következik.

Origo
03:19

Fonódó

Origo
03:25

Sztárparádé Houstonban

Gordon Ramsay tévésszakács a helyszínen élvezi a meccset.

De ott van például Elton John és John Travolta is.

Origo
03:29

Zárkózik

Hiába a jó New England-i drive, a végén Gostkowski csak field goallal hozta közelebb csapatát. (12-28)

Origo
03:33

Történelmi Falcons-vereség lenne

A harmadik negyed végén 19 vagy annál több ponttal vezető NFL-csapatok mérlege 94 győzelem és nulla vereség.

Origo
03:35

Jarrett, a sackrekorder

Grady Jarrettnek jó napja van: egymás után kétszer vitte földre Bradyt, három sackjével pedig beállította a Super Bowl sackrekordját. Ez még az első félidőben volt:

Origo
03:39

Hoppá!

Nyolc és fél perccel a vége előtt Hightower szereli Ryant, a New England megszerzi a labdát, és a 25 yardos vonalról jöhet a Tom Brady vezette Pats-támadósor. Fordulat jön?

Origo
03:42

Újabb Pats-TD!

Amendola kapja el Brady passzát. Majd kettő pontra mennek rá, ez is megvan. (20-28) Hat perc még a meccsből.