Tóth Sarolta és Prohászka Péter a 20 éven aluliak sakkbajnoka

A  Magyar Sakkszövetség versenytermében befejeződött a 20 éven aluliak sakkbajnoksága. A lányok mezőnyében a rangsor első tíz helyezettje játszott és Tóth Sarolta megvédte bajnoki címét, kétpontos előnnyel fölényes győzelmet aratott. A fiúk versenye csak az utolsó fordulóban dőlt el, az első helyre rangsorolt Prohászka Péter jó hajrával lett bajnok. Mindkét győztes Lukács Péter nemzetközi nagymester tanítványa, a bajnokok képviselhetik hazánkat a junior világbajnokságon.

Izgalmas hajrában végül érvényesült a papírforma a fiúk junior bajnokságán. Az első helyre rangsorolt, két nagymesteri normával is rendelkező 17 éves Prohászka Péter félpontos előnnyel megszerezte a bajnoki címet.

A harmadik fordulóban vereséget szenvedett a későbbi ezüstérmes To Nhat Minhtől, s ezzel alaposan megnehezítette saját feladatát. A hajrában a sokáig vezető Balog Imre kétszer is kikapott, az utolsó forduló eredményei pedig ideálisan alakultak Prohászka szempontjából.

Sajnálatos, hogy az ifjúsági rangsor első tíz helyezettjéből öten sem indultak, jóval színvonalasabb lehetett volna a küzdelem, ha legifjabb nagymesterünk, Bérczes Dávid is vállalja a hazai megmérettetést. Hiányzott a mezőnyből Szabó Krisztián, Pap Gyula és a két nemzetközi mesteri normával is büszkélkedhető 12 éves Rapport Richárd is.

A fiúk bajnokságának végeredménye:
1. Prohászka Péter (Aquaprofit Nagykanizsai Tungsram SK, 2512) 6,5 pont
2. To Nhat Minh (BEAC, 2356) 6
3. Fodor Tamás (Atomerőmű SE Paks, 2400) 6
4-5. Balog Imre (Pénzügyőr SE, 2431) és Varga Csaba Zoltán (MTK-Erzsébetváros, 2379) 5,5
6-7. Tóth Ervin (Hungaropharma Decs, 2382) és Mihók Olivér (Makói SVSE, 2354) 5
8. Balázs Gábor (Atomerőmű SE Paks, 2283) 2,5
9. Radnai Ádám (BEAC, 2285) 2
10. Szekeres Róbert (Mátyásföldi LTC, 2297) 1

Nagy fölénnyel védte meg tavalyi elsőségét a kiskunhalasi, de az Orosháza csapatában játszó Tóth Sarolta. Négy nyeréssel rajtolt, majd Dudás Esztertől elszenvedett veresége után kettős győzelme mellett már két remivel is kétpontos előnnyel ért célba, 2341-es performance-teljesítménye önmagáért beszél.

Mögötte nagy harc dúlt az érmes helyezésekért. Dudás Eszter hat remivel is második lehetett. A legfiatalabb résztvevő, a 16 esztendős Papp Petra helytállt, az első helyre rangsorolt Ignácz Mária az első öt fordulóban csak 1 pontot szerzett, s ez megpecsételte sorsát.

A lányok bajnokságának végeredménye:
1. Tóth Sarolta (Orosházi SE, 2169) 7 pont
2. Dudás Eszter (Atomerőmű SE Paks, 2108) 5
3. Erdős Boglárka (Makói SVSE, 2121) 5
4-5. Papp Petra (Csuti-Hydrocomp Zalaegerszeg SK, 2134) és Kiss Kinga (Géniusz SE Tata, 2129) 4,5
6-9. Ruszin Anna (Zala Volán SC, 2138), Ignácz Mária (Aquaprofit Nagykanizsai Tungsram SK, 2225), Mányoki Anna (MÁV Előre SE Székesfehérvár, 2082) és Ignácz Rózsa (Honvéd ASE, 2083) 4