Jóllehet az első kosarat a vendég Nets szerezte - először és utoljára vezetett az összecsapás folyamán -, attól kezdve sokáig úgy játszott ellenfelével a legutóbbi két év bajnoka, mint macska az egérrel.

Az első negyedet 25-10-re nyerte a hazai csapat, majd a második játékrész közepére 23 pontosra duzzadt a differencia (42-19). A vastag vezetés elkényelmesítette, óvatlanná tette a Sacramento Kings elleni heroikus főcsoportdöntőt követően talán kissé fáradt kaliforniai gárdát, a szívós ellenfél a tripla-duplát produkáló Jason Kidd (23 pont, 10-10 lepattanó) vezérletével felzárkózott, a negyedik negyedben - 5 perc 26 másodperccel a vége előtt - egyszer három pontnyira is szűkült a hazai előnyt, de a hajrában a 36 pontig, 16 lepattanóig és 4 blokkig jutó Shaquille O'Neal büntetői többségének értékesítésével (12/21) kicsikarta a győzelmet.

A meccs legnagyobb jelenete 71 másodperccel a befejezés előtt következett el, amikor 93-87-es állásnál Kobe Bryant egy álompasszal ziccerbe hozta Rick Foxot, s a hazai bedobó nem is hagyta ki a helyzetet, 95-87-re alakította az állást, s ez már behozhatatlan volt.

A mérkőzés aligha vonul be az NBA-döntők klasszikus csatái közé. Kezdetben hazai sétagalopp "fenyegetett", aztán a Lakers is lesüllyedt a vendégek színvonalára. A Nets játékosain meglátszott, hogy korábban sohasem jártak még a döntőben, olykor idegesen, megilletődötten kosaraztak, az egyetlen Jason Kiddet leszámítva.

A világ legjobb irányítója kilenc év óta az első tripla-duplát teljesítette a döntőben, ilyesmire (kétszámjegyű eredmény három statisztikai kategóriában) legutóbb Charles Barkley volt képes az 1993-as Chicago Bulls-Phoenix Suns (4-2) fináléban.