Angliának nem fáj a vereség, Belgium gyilkos ágra lőtte magát

Lukaku, belgium, foci, vb
A belgák egy rakáson ünneplik az angolok ellen szerzett győztes góljukat
A belgák Adnan Januzaj gyönyörű góljával 1-0-ra legyőzték az angolokat a labdarúgó-világbajnokság G csoportjának 3. fordulójában, ami azt jelenti, hogy az első helyen jutottak tovább a kvartettből és a japánokkal találkoznak a nyolcaddöntőben, míg a háromoroszlánosok kedden a kolumbiaiakkal mérkőznek. A mérkőzés online közvetítése a linkre kattintva olvasható.

A találkozónak pikantériát adott, hogy az angolok és a belgák 6-6 ponttal álltak a G-csoportban, már mindketten továbbjutottak, és emellett az összes mutatóban azonos eredményt értek el: ugyanannyi gólt lőttek, ugyanannyit kaptak.

Ha az utolsó fordulóban döntetlent játszottak volna egymással, akár a Fair Play-verseny, extrém esetben a sorsolás dönthetett volna arról, melyik jut tovább az első, illetve a második helyen.

Az angol szurkolók kicsit előre szaladtak, már a vb-trófeát csókolgatják Forrás: AFP/Patrick Hertzog

A két csapatnak elsősorban nem a nyolcaddöntő miatt kellett matekoznia - hiszen Kolumbia és Japán közül kapott ellenfelet - hanem a vb későbbi szakasza miatt. Ennek a csoportnak a győztese a negyeddöntőben akár Brazíliával is összekerülhet (ha azok legyőzik a mexikóiakat), a második helyezett viszont (amennyiben továbbjut a nyolcaddöntőből) a svédekkel vagy a svájciakkal játszik majd, így benne volt a pakliban, hogy egyik válogatott sem akarja majd megnyerni a meccset.

A belga szurkolók is a vb-trófeára ácsingóznak Forrás: MTI/EPA/Martin Divisek

Mindenesetre vészjósló volt, hogy a csoport élén álló angolok nyolc, míg a belgák kilenc helyen változtattak a kezdőjükön az előző mérkőzéshez képest.

Szerencsére a csapatok nagy iramban kezdték a meccset, így nem lehetett okunk panaszra. Az első helyzet a belgáké volt. A 21 éves Youri Tielemans 23 méterről kemény bombát zúdított a kapura, azonban az angolok kapusa, Jordan Pickford kitenyerelte a labdát.

A 10. percben nem sok kellett ahhoz, hogy a belgák megszerezzék a vezetést egy komikus góllal.

Egy jobboldali beadásra Marouane Fellaini érkezett a hosszú oldalon, középre fejelte a labdát a kapu előtt ólálkodó Michy Batshuayi irányába, azonban a kimerészkedő Pickford lecsapott a labdára. Igen ám, de John Stones egy rúgó mozdulattal megzavarta a kapust, akinek kipördült a kezéből a labda, ami kis híján túljutott a gólvonalon, szerencséjére Gary Cahill becsúszva tisztázott.

A 27. percben ismét a belgák veszélyeztettek.

Egy jobboldali szöglet után Fellaini elé pattant a labda, a hórihorgas középpályás 14 méterről a jobb alsó sarkot célozta meg, de a gólvonalon biztosító Trent Alexander-Arnold menteni tudott. Az első angol helyzet is a 19 éves liverpooli hátvéd nevéhez fűződött. Elszaladt a jobb oldalon, majd középre tekert, de a lecsúszott beadás átszállt a belga Thibaut Courtois feje fölött, és kis híján a jobb felső sarokban landolt.

Marouane Fellaini volt a belgák legveszélyesebb játékosa az első félidőben Forrás: AFP/Attila Kisbenedek

Az első félidő hajrájában a csapatok már tartalékos üzemmódban futballoztak. A kalinyingrádi stadion közönsége éles füttyszóval honorálta a játékosok teljesítményét.

A második félidő bombagóllal indult.

Az 51. percben Adnan Januzaj kapott labdát a tizenhatos jobb oldalán, egy csellel megetette Danny Rose-t, és 14 méterről a jobb felső sarokba tekert.

A 23 éves Januzajnak ez volt az első gólja a belga válogatottban a kilencedik mérkőzésén.

A folytatásban az angolok nem igazán törték magukat az egyenlítésért, ennek ellenére a 66. percben majdnem gólt szereztek. Jamie Vardy tökéletes ütemű kiugratásával Marcus Rashford lépett ki ziccerben, 15 méterről a bal alsó sarok irányába tekert, de a kivetődő Courtois ujjheggyel bravúros védést mutatott be.

A 81. percben ismét a Manchester United titánja próbálkozott, 25 méterről, szabadrúgásból akarta bevenni Courtois kapuját, de pár centivel célt tévesztett.

A 83. percben újabb angol ziccer maradt ki.

Egy jobboldali szöglet után Courtois rossz helyre öklözte a labdát, az érkező Fabian Delph 12 méterről a bal alsó sarkot vette célba, de a kapu előtt biztosító Fellaini szögletre mentett.

Thibaut Courtois egy kézzel húzta le a beadást a mérkőzés hajrájában Forrás: AFP/Patrick Hertzog

A 89. percben a belgák lezárhatták volna a meccset, Thorgan Hazard átadása után Dries Mertens lőtt kapura 18 méterről, de Pickford vetődve hárította az életerős bombát. A 92. percben még lőhettek volna egy gólt a belgák, amikor öt a kettőben mentek az angolok védelemre, de a kapura törő Fellaini passz helyett inkább éles szögből lőtt, és az oldalhálót találta telibe.

Az oroszországi világbajnokság egyenes kieséses szakaszának ágrajza Forrás: fifa.com

Ezzel a győzelemmel a belgák a felső ágra kerültek, ami annyit tesz, hogy ha legyőzik a japánokat, akkor a negyeddöntőben a brazilokkal is találkozhatnak. Egy esetleges továbbjutás esetén az Uruguay, Portugália, Franciaország, Argentína négyesből jöhetne a következő ellenfél, ami szintén nem sétagalopp.

Ami az angolokat illeti: a nyolcaddöntőben Kolumbiával találkoznak, ha továbbjutnak, akkor a Svédország-Svájc mérkőzés győztese következik. Ha ezt az akadályt is sikerrel vennék, akkor az elődöntőben a Horvátország, Dánia, Spanyolország, Oroszország négyesből kerülne ki a következő ellenfele.