|
2000. szeptember 17., vasárnap, 10.22
Nagy Tímea, aki az elődöntőben rettenetesen izgalmas csatában győzte le a sportág egyik legnagyobb alakját, az olimpiai és világbajnok Laura Flesselt, a döntőben is folytatta a menetelést: a svájci Hablützel-Bürkit 15-11-re győzte le. Nagy finálés szereplése meglepetés, mint ahogy az is, hogy mind Mincza Ildikó, mind Szalay Gyöngyi hamar elbúcsúzott a versenytől.
 |  Flessel ekkor még nem tudta: az nevet, aki utoljára nevet | Nagy Tímea taktikus, nyugodt, mondhatni magabiztos vívással menetelt a célig, az egyik legnagyobb esélyes Mincza Ildikó viszont meglepetésre vereséget szenvedett, és a 16 között búcsúzott, követve Szalay Gyöngyit, akit már az első körben legyőztek.
Nagy azzal a litván Julia Vansovicával vívott a nyolc közé jutásért, aki az előző fordulóban Szalayt győzte le. A magyar párbajtőröző végiirányította az asszót, az első három perc után 5-3, a másodikat követően 12-8 volt az állás, végül 15-10-re nyert.
A négy közé kerülésért a német Claudia Bokellel mérkőzött meg Nagy, és szinte elsüvített mellette: 15-8 lett az eredmény. Az elődöntőben az olimpiai bajnok és többszörös világbajnok francia Laura Flessellel találkozott. (A másik ágon a Minczát legyőző svájci Gianna Hablützel-Bürki és az orosz Tatjana Logunova vívott egymással, s a svájci jutott a döntőbe.)
A rendkívül rutinos Flessel ellen Nagy Tímea nyugodtan kezdett, de az érmekkel dúsan dekorált francia az első harmad végére 6-5-ös előnyre tett szert. A második menetben aztán csodálatos feltámadásnak voltunk szemtanúi, a csapatban ötszörös világbajnok magyar versenyző, aki egyéniben még sosem jutott ilyen messzire, 9-9 után megfordította az állást, és 12-10-re már ő vezetett. Flessel azonban nem adta fel, 14-14-nél kiegyenlített, amikor már csak egy perc volt hátra az asszóból. Lenyűgöző volt, ahogy az utolsó pillanatig tudatosan versenyző Nagy ekkor megszerezte a döntő találatot, idő előtt vetve véget a küzdelemnek.
 |  Így örült az első sydneyi magyar aranyérmes | Az első magyar arany kevéssel fél tizenegy előtt született meg, miután a döntőben Nagy Tímea hatalmas csatában diadalmaskodott Hablützel-Bürki ellen. Az alacsonyabb és fürgébb svájci az első harmadban 6-3-as előnyre tett szert, és ekkor kicsit távolinak tűnt a diadal. "Titi" azonban megint visszaküzdötte magát, sőt, 7-6-nál a vezetést is átvette. Innentől vált az összecsapás szinte elviselhetetlenül izgalmassá, hiszen több együttes találat mellett Hablützel-Bürki számos alkalommal kiegyenlített. A harmadik harmad végül a magyar lány egyértelmű fölényét hozta: nagyon szemfülesen és nagyon nyugodtan küzdve 13-10-re elhúzott, majd egy együttessel tíz másodperccel a vége előtt behozhatatlan előnyre tett szert.
És mintha ez nem lett volna elég, egy gyors szúrással elvitathatatlanná tette a diadalt.
Amire senki sem számított: női párbajtőrvívásban szereztük az első aranyat, s a három versenyző közül is Nagy Tímea, akivel szemben sokkal visszafogottabb volt az elvárás.
Mincza kiesése nagy meglepetés. Tavaly a szöuli világbajnokságon harmadik volt, azóta megnyerte a Világ Kupát, így éremesélyesként érkezett Sydneybe. A második asszójában azonban nem találta a ritmust és hiába vezetett 5-4-re az első szakasz után, Hablützer-Bürki a pihenőt követően 11-7-re elhúzott. Mincza még éppen megközelítette ellenfelét (10-11), de már nem tudott több tust adni.
Szalay - csakúgy, mint társai - a 32 között kapcsolódott be a
küzdelembe, de számára ez a forduló egyben a verseny végét is
jelentette. Meglepetésre 15-13-ra kikapott a jóval esélytelenebb, a
világranglistán 65. Vansovicától. Az asszó során
mindössze egyszer vezetett az atlantai olimpia bronzérmese (3-2),
egyébként csak "futott" ellenfele után.
- Türelmetlen volt, azért kapott ki. Rutinos versenyző,
nyugodtabbnak kellett volna lennie - mondta Solti Antal edző.
- Mincza Ildikó nem találta meg a helyes távolságot, ezért
bekapott néhány találatot, és amikor már három tussal vezetett a
svájci, talán meg is ijedt egy kicsit - mondta Kovács Tamás, a magyar szövetség technikai igazgatója. - Hablützer-Bürki egyébként
nagyon jó formában van, amit bizonyít, hogy be is került a döntőbe.
Szalay Gyöngyi veresége érthetetlen. Simán le kellett volna győznie
junior korú ellenfelét. Nagy Timea viszont nagyon jól vív, de a
folytatásban nehéz dolga lesz. Elég, ha csak azt mondom, hogy a
címvédőt kell legyőznie a döntőbe kerülésért.
- Valahogy nem tudtam ráhangolódni a versenyre - így Szalay Gyöngyi.- Fejben nem
voltam ott...
- Vegyes a kép - mondta még Nagy Tímea elődöntője előtt, diplomatikusan Borosné Eitner Kinga, Szalay edzője. - A többiek egyébként biztosan összeszedik magukat a csapatversenyre.
(MTI)
|