Értékké válik a művészi fénykép

Vágólapra másolva!
Pénteken talán megtörik a jég, és a Mai Manó Ház első fotóárverésén megjelennek a művészi fényképet kereső magyar gyűjtők, megkezdődhet a hazai piac kialakulása, s divattá válhat a fotóvásárlás. 
Vágólapra másolva!

Másfél évtizede reménykedik a fotográfusszakma abban, hogy végre nálunk is bekövetkezik a nagy áttörés, és Magyarországon is műtárgyként becsülik, kezelik és fizetik meg a művészi fényképeket. Az öt éve működő Magyar Fotográfusok Háza, a Mai Manó Ház pénteki első fotóárverése is azt célozza, hogy a közvélemény, az örvendetesen szaporodó műgyűjtői kör a hagyományos műfajok mellett a 150 éves fotográfiát is fogadja el értékteremtő művészetnek.

Egyszerűen szólva az igényesen tervezett és ízlésesen berendezett magánlakások és irodák falait ne csak unásig ismert metszetek tucatreprodukciói és közepesnél is gyengébb festők kétes minőségű alkotásai díszítsék, hanem művészi fényképek is. Régiek és kortárs művek egyaránt. A világ boldogabbik felén már néhány évtizede sikk lett a fényképek gyűjtése. Az USA-ban és Nyugat-Európa több országában kialakult gyakorlata van a fotóműtárgy prezentálásának, kereskedelmének, és nagyjából kialakultak az árak is.

Az árverés minden elemében jótékonyságinak mondható, ez bizonyára magyar sajátosság. Adományozták a kalapács alá kerülő műtárgyakat, a helyszínt, a katalógust, a felszolgált bort, és az árverező személy is ingyen adományozza az idejét a szervezőknek.

A Mai Manó Ház honlapjahttp://www.maimano.hu/Fotóhttp://forum.origo.hu/forum?act=show&fid=18244

Nem véletlen, hogy az ügy mögött áll támogatóként szinte a teljes magyar fotográfiai üzleti élet és az Amerikai Kereskedelmi Kamara is. Ma még nálunk nemcsak a vevői, de az eladói oldal is rászorul az üzleti világ jóindulatára. Hiszen hiába vitathatatlanul világhírű a magyar fotóművészet, ha a pénz világa nem akarja komolyan venni és értékén kezelni. Elég csak egy futó pillantást vetni a felajánlott művek alkotóinak listájára, hogy megbizonyosodhassunk a hazai fényképművészet sokszínűségéről és nagyszerűségéről. A Magyar Fotográfiai Múzeum olyan huszadik századi mesterek műveit ajánlotta föl, mint a portré- és filmfotó nagymestere, Inkey Tibor vagy a modern magyar akt- és reklámfénykép egyik atyja, Németh József. A kortárs fényképek a műnem sok műfaját képviselik. A képzőművészeti határterületeken mozgóktól a klasszikus természetfotográfiáig szinte mindent megtalálhatnak azok, akik elmennek péntek délután a Mai Manó Ház első fotóárverésére.