Meghalt André de Toth, alias Tóth Endre

Vágólapra másolva!
Vágólapra másolva!

André De Toth már életében legendává vált, azt azonban nem munkásságának, hanem kalandos életének és színes egyéniségének köszönhette. Jóformán még a pontos nevét sem tudja senki. Magyarországon Tóth Endre néven rendezte első filmjeit, a külföldi lexikonok azonban "Sasvrai Farkasfawi Tothfalusi Toth Endre Antai Mihaly"-ként említik. Az azonban szinte bizonyos, hogy André De Toth 1913. május 15-én született Makón.

Miután Budapesten elvégezte elvégezte a jogi egyetemet, a színészi hivatást választotta, és színdarabokban lépett fel. Így került kapcsolatba a filmezéssel, melyben előbb forgatókönyvíróként, vágóként és rendezőasszisztensként vett részt. 5 filmet rendezett Magyarországon, melyeket még ma is játszanak a televíziókban. Tolnay Klári és Jávor Pál voltak a főszereplői a Toprini nász című filmjének, de ő készítette a Hat hét boldogság és a Semmelweis című filmeket is.

Ádám Péter írása De Toth-ról a Filmvilágban http://www.c3.hu/scripta/filmvilag/9912/adam.htmAz American Online oldala De Toth filmjeirőlhttp://members.aol.com/MG4273/detoth.htm

A II. világháború elől külföldre menekült. Először Londonban keresett munkát, ahol már neves producernek számított a szintén magyar származású Alexander Korda. Előbb mellette dolgozott rendezőasszisztensként A bagdadi tolvaj és A dzsungel könyve című filmekben, később pedig már önállóan rendezhetett. 1943-ban debütált Amerikában egy krimivel, melyet számos bűnügyi történet követett. ( A Dark Waters című thrillerben például Korda feleségét, Merle Oberont kérte fel a főszerepre.)

1947-ben szerencsés fordulat következett az életében: a híres westernrendező John Ford váratlanul visszalépett a Ramrod című film forgatásától, egyéb elfoglaltságaira hivatkozva. De Toth ugrott be a helyére, aki ettől kezdve sorozatban gyártotta a westerneket. Később így is határozta meg identitását: "Magyar származású, félszemű, texasi cowboy vagyok."

Forgatott Gary Cooperrel a Springfield Rifle című filmben, Charles Bronsonnal a Crime Wave-ben, Kirk Douglasszel a The Indian Fighter-ben és Randolph Scott-tal legalább négy westernben. Leghíresebb alkotása az 1953-as House of Wax című horror, mely elsőként készült 3 dimenziós technikával. A történet abszurditása, hogy De Toth mindezt úgy készítette, hogy félszemére vak volt, így tehát a technikai újítást ő maga nem élvezhette.

Recenzió a House of Wax-rőlhttp://www.sover.net/~ozus/houseofwax.htmA 2 és 3 dimenziós kép összehasonlításahttp://www.sledgeham.com/3dfilm/framing3.html

Sosem számított élvonalbeli filmesnek, de egyénisége népszerű jelenséggé avatta Hollywoodban. Hétszer nősült, és 19 gyereke született. Az 1968-ban forgatott Play Dirty után - melynek főszereplője Michael Caine volt - már leginkább csak temérdek hobbijának élt. Hódolt a repülésnek, az autóversenyzésnek, a lovaspólónak; ezenkívül síelni járt, festett és szobrászkodott.

1987-ben rendezte utolsó filmjét Terror Night címmel, 1994-ben pedig megírta életrajzi regényét. Ebben az évben az edingburghi filmfesztiválon életműdíjjal tüntették ki, ám ő nem volt hajlandó átvenni a díjat. "Nem akarom, hogy a dicső múlt egyik alakjának tartsanak" - nyilatkozta. 89 évig tartó élete során sosem tagadta meg önmagát. Mottója így hangzott: "Ne légy óvatos! Élvezd az életet! Én is ezt tettem."

Gy. D.