Az elcsábított sztár esete

Vágólapra másolva!
A csatornák "arcainak", megszokott képernyőseinek átigazolása a riválishoz mindig nagy érdeklődéssel kísért téma, még akkor is, ha nem történt szerződésszegés. Legutóbb talán Verebes István RTL-től való távozása volt ilyesféle hír, ő a Heti hetes biztos helyét adta fel a TV2 ajánlata után - őszre alighanem találnak neki műsort, mert a Buzera igen gyenge nézettség miatt lekerült a programból. Most a peres ügyeket elevenítjük fel: a legzajosabb, leghangosabb eseteket gyűjtöttük össze - bár a tévécsatornák jogi osztályaiból számadatokat is tartalmazó, a peres ügyekhez köthető hosszabb választ kihúzni nehezebb, mint dekázópárbajt nyerni Ronaldinho ellen.
Vágólapra másolva!

A médiaperek gyakran kerülnek a lapok címlapjára, különösen akkor, ha országosan ismert tévésekről van szó. Friderikusz Sándor ügyeiről hosszan cikkezett a sajtó, de olyan időszak is volt (2001-ben), mikor a TV2 perben állt a Boros-Bochkor műsorvezető-párossal, mert a csatorna levette műsoráról show-jukat, a nem megfelelő nézettségi adatokra való hivatkozással. Ez a per olyan megnyugtatóan zárult, hogy után Bochkor Gábor még számos másik műsorban (a közelmúltban a Csaó, Darwin, Buzera) is feltűnt a csatornán, azaz nem maradt harag.

A kereskedelmi csatornák általában elengedik sztárjaikat kisebb tévékbe, az m1-en is felbukkanhatnak, rádióműsort vezethetnek, de az exkluzív szerződésekkel bíró személyiségek esetében arra nincs bocsánat, ha a nagy riválisnál tűnnek fel, akár csak egy villanásra. Egy emlékezetes eset volt 2002 őszén, mikor javában zajlott a valóságshow-háború: ekkor az egyik Big Brother-szereplő jelezte, hogy kedvenc tévése Havas Henrik, aki ennek megfelelően a TV2 képernyőjén fel is bukkant pár percre. Ekkoriban Árpa Attila az RTL Klub kreatív igazgatója volt, a rivális Való Világ producere - ő nem is bocsátotta meg a Heti hetes állandó tagjának a hűtlenséget, még akkor sem, ha szerződésében nem volt erre vonatkozó kikötés. A reality-láz első félévében is komoly harc ment minden nézőért, a lojalitás mindennél fontosabb volt.

A képernyős személyiségek persze idővel dönthetnek úgy, hogy átigazolnak - a nem emelt fizetés, a mellőzöttség érzése, a korlátok közé szorított kibontakozás, a nagyobb tér hiánya vagy szimplán egy szaftos ajánlat lehet az ok. Emlékezetes eset volt, mikor a Barátok közt két ősi szereplője, Halász Gábor és Konta Barbara távozott az RTL képernyőjéről, ők idővel a TV2 Lazac című reggeli műsorában bukkantak fel. Utóbbinak jól is állt a műsor, hiszen nyáron főképp napsütötte medencepartról jelentkezhetett, fürdőruhában, az egykori Hoffer Misi viszont utána el is tűnt a képernyőről. Konta Barbara még kapott délutáni talkshow-t (ami a fiatal lányoknak bejött ugyan, de másnak nemigen), majd az MTV-nél kötött ki, ahol a közelmúltban Korner címmel vezetett gyerekfocival foglalkozó műsort.

Nem minden átigazolás ilyen sima, nem minden Geréb Dezsőnek bocsátottak meg. Perre akkor vitte egy csatorna az ügyet, ha úgy vélte az adott jogi osztály, hogy milliókat lehet inkasszálni, ha már "ment a hűtlen, nehéz fejjel".

Liptai megy

2002. június. Liptai Claudiát két szerződés is kötötte az RTL Klubhoz, amikor távozott a csatornától, s - állítólag Friderikusz Sándor közvetítésével - a TV2-höz szerződött. A Csíííz! című műsorhoz kötődő szerződését január 15-én levélben mondta fel, a Találkozások műsorvezetőnői szerepét papíron azonban még sokáig ő töltötte be - ráadásul a szerződések értelmében hat hónapig nem vállalhatott volna konkurens adónál állást, a TV2-n azonban már tavasszal elindult a Claudia-show. Liptai Claudia állítólag egy udvarias hangvételű levelet írt a csatorna vezetőjének, amelyben részletesen megindokolta döntését. Többek között méltatlannak tartotta, hogy a Csíííz! befejezése után hónapok óta senki nem állt szóba vele a csatorna részéről, másrészt a Találkozások sztármagazinban is háttérbe rendelték a színész-műsorvezetőt, szerinte Barta Sylviát többet akarták szerepeltetni Claudia rovására.

Forrás: RTLKLUB
Forrás: RTLKLUB

Kolosi Péter, az RTL Klub programigazgatója elmondta akkor az [origo]-nak, Claudia nem csak jogellenesen távozott, de etikai vétséget is elkövetett. A felmondását tudomásul vették, de elvárták volna, hogy a szerződésben foglaltaknak megfeleljen, ugyanis hosszú időre számítottak rá. A csatorna elindította a pert, s egyben közbenső intézkedést kérve arra szólította fel a bíróságot, a jogvita lezárásáig tiltsa meg a műsorvezetőnőt a TV2-s szereplést. A bíróság a kérést elutasította, és ebben közrejátszhatott az is, hogy egy ilyen per még évekig elhúzódhat, csakúgy, mint az azóta jogerősen is szerződésszegőnek kimondott Friderikusz Sándor esetében. A polgári peres eljárásban az RTL Klub anyagi jóvátételt követelt, s mint azt Kolosi Péter elmondta, többé nem számítanak Liptai Claudiára, akinek műsora a rivális csatornánál szerinte csúfosan megbukott. A felperes azt is kérte, hogy Liptai Claudia és cége fizessen közel 5 millió forint kártérítést a szerződésszegéssel okozott károkért.

A Budai Központi Kerületi Bíróság 2003. június 18-án hirdette ki elsőfokú ítéletét az RTL Klub által Liptai Claudia és cége ellen indított perben. A nem jogerős döntés szerint Claudia nem szegett szerződést, ezért a bíróság az RTL Klub alaptalannak bizonyult kereseti kérelmeit elutasította, és a társaságot több százezer forint perköltség megfizetésére kötelezte. A pert másodfokon is megnyerte a Liptait képviselő TV2.