Vágólapra másolva!
Angliában a több világbajnokságot is megjárt focista, Gary Lineker lett a 2006-os év legnézettebb műsorvezetője: Match of the Day című futballműsorával összesen 36,4 millió nézőt vonzott a képernyők elé. Ennek kapcsán megnéztük, idehaza mi a helyzet, a mi sportolóink hogyan tudnak érvényesülni a tévében; megkérdeztük Kovács Kokó Istvánt és Csisztu Zsuzsát is, ők hogyan látják tévés karrierjüket.
Vágólapra másolva!

Lineker - az adás címéhez híven - a nap focimeccsét kommentálja a BBC-n: ez legtöbb esetben az angol liga mérkőzéseit jelenti, de 2006-ban természetesen a vébé-közvetítések vitték el a pálmát. Olyan műsort vezet tehát, amelyhez jócskán megvan a szakmai tapasztalata, hiszen maga is rengetegszer megfordult a focipályán. Nincs is ezen mit csodálkozni, a magyar nyelvű közvetítésekhez is rendszeresen hívnak úgynevezett szakkommentátort, a legutóbbi vébén például, a mára már edzővé lett egykori focista, Urbán Flórián osztotta meg véleményét Hajdú B. Istvánnal és a tévénézőkkel - más kérdés, hogy ez utóbbiak nem mindig díjazták hozzászólásait.

Természetesen szép számmal akad olyan eset is, amikor egy sportoló - sportkarrierje befejeztével - a tévéképernyőn ragad, akár a szakértőtől eltérő szerepben is. A sportoló-műsorvezető párosításról elsőként talán Kovács Kokó István jut mindenki eszébe, aki profi bokszkarrierje után, számos tévés műfajban kipróbálta már magát. A Telesport-ban Knézy Jenő mellett gyakornokoskodott, később vezetett vetélkedőt (Kell egy csapat), beszélgetős műsort (Reggeli) és sportmagazint is (Havazin, ez jelenleg is megy), de láthattuk például a Barátok közt-ben vagy a Heti hetes-ben is. A Sport Klub elindulásakor annak reklámarca volt, és a csatornán futó, ökölvívással kapcsolatos műsorokért máig ő a felelős. Nem állnak tőle távol a mozifilmek sem, így feltűnt többek között az Üvegtigris-ben, a Magyar vándor-ban, legújabban pedig az Idegölő-ben.

Amikor e jelenség okáról kérdezzük Kokót, azt válaszolja, szerinte a mai filmgyártásban már megszokott, sőt divatos dolog, hogy közéleti személyiségeket, mindenki által ismert embereket helyeznek teljesen más szerepkörbe. Pusztán ezzel persze nem lehet megmagyarázni, hogy 2001-ben, amikor Kokó bejelentette, hogy visszavonul a sportéletből, miért kapott szinte minden nagyobb televíziótól ajánlatot. Ő végül az RTL Klubot választotta, ahol aztán meg is tették a Kell egy csapat című vetélkedő házigazdájának. Kokó elmondása szerint ezzel be is dobták a mélyvízbe, hiszen egy interaktív játék vezetése igazi profit kíván - szerinte jobbára ennek tudható be, hogy a műsor nem lett túl sikeres. "De legalább megtanultam a kamera előtti mozgást, a televíziózás alapkövetelményeit" - teszi hozzá.

RTL Klub
Kokó a Reggeliben, Barabás Évivel

A Reggeli azonban már igazi élmény volt, Kokó itt, saját bevallása szerint, a remek csapatmunkát élvezte legjobban. A Sztár Box szervezésébe már teljesen belefolyt, az alapvető szabályok megalkotását és a sztárok felkészítését is magára vállalta. A szintén az RTL Klubon futó Havazin is a szélesebb feladatkör miatt vált a szíve csücskévé: itt a műsorvezetői szerep mellett még szerkesztői munkákat is ellát. Arra a kérdésre, hogy akkor mégis, mit élvez a legjobban a televíziózásban, így válaszol: "A tévézésben elsősorban azt szeretem, ha összeáll egy olyan csapat - sminkesektől, hangmérnököktől, vágóktól kezdve -, amely a nézők szórakoztatását tartja szem előtt, és ilyen produkciót is szeretnének csinálni."