Az energiaital nem üdítő, hanem veszélyforrás

energiaitalok minősítése, bomba, Energiaitalok és energiaitalnak nem minősülő szénsavas üdítőitalok egy budapesti élelmiszeráruház polcán
Vágólapra másolva!
Köztudott, hogy az energiaitalok egyéb egészügyi problémák mellett elsősorban a vérnyomásra vannak kedvezőtlen hatással. Egy friss kutatás szerint a nem rendszeres koffeinfogyasztók még nagyobb veszélyben vannak.
Vágólapra másolva!

A Mayo Clinic által végzett kutatás eredményeit az Amerikai Kardiológiai Kollégium évi ülésén mutatták be március 14-én, San Diegóban. Huszonöt 19 és 40 év közötti felnőtt vérnyomását mérték meg egy doboz energiaital, illetve placebo-ital elfogyasztása előtt és után. A vizsgált személyeket két csoportra osztották: mérsékelt koffeinfogyasztókra (akik 160 mg koffeint fogyasztanak naponta – ez általában egy csésze kávénak felel meg), illetve rendszeres koffeinhasználókra (akik több mint 160 mg koffeint pusztítanak el naponta).

A vérnyomás növekedése jelentős volt az energiaitalok esetében, szemben a placebo-itallal. Feltűnő volt a különbség a két csoport között is: a nem rendszeres koffeinfogyasztók vérnyomásában beállt változás duplája volt a másik csoporthoz képest.

Energiaitalok a polcon Fotó: Origo

Korábban már mi is írtunk az energiaitalok okozta különféle egészségügyi problémákról. A világon elsőként Litvániában tiltották árusításukat fiatalkorúak számára, 2014-ben. Az ország egészségügyi minisztériumának képviseletében Almantas Kranuskas büszkén mondta el: „Forradalmi lépés, amelyet még egyetlen más ország sem mert megtenni. Mi vagyunk az elsők. Mások csak ajánlásokat tesznek.”

Az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat véleménye megegyezik a litván állásponttal: „Az OÉTI által végzett laboratóriumi vizsgálatok igazolták, hogy a forgalomban lévő energiaitalok döntő hányada magas koffeintartalmú, egyes termékek egy adagjában akár 4-5 csésze kávénak megfelelő koffein is lehet. A hazai lakosság átlagos napi koffeinbevitele a szokásos forrásokból (kávé, tea stb.) 120 mg körüli érték, míg a rendszeresen energiaitalt fogyasztók esetében ez a több száz mg-ot is elérheti. Mindezek alapján a közegészségügyi szempontokat előtérbe helyező jogi szabályozás szükségessége megfontolandó.”

A tudományos vélemények és a különböző korlátozások ellenére az energiaitalok eladási rátái állandóan növekednek és folyamatosan jelennek meg új termékek a piacon. Az Európai Élelmiszer-biztonsági Hatóság (European Food Safety Authority) 2013-as felmérése szerint az európai serdülők 68 százaléka üdítőként tekint az energiaitalokra, és ez az széleskörű elterjedés egyik legfőbb okozója.