Download Express 1.2 - Gyorsított eljárás

Vágólapra másolva!
Bizonyára Önnel is előfordult, hogy egy nagyobb állományt akart letölteni valahonnan, várt, várt, várt, majd 90% környékén egyszer csak a böngésző becsukta a letöltő ablakot, és közölte, hogy a kapcsolat megszakadt. Ezt orvosolja a Download Express.
Vágólapra másolva!

A böngészőkbe mind a mai napig nem építették be egy félbeszakadt letöltés folytatásának lehetőségét (bár az IE néha tesz valami hasonlót), így alakultak ki az úgynevezett letöltésvezérlő programok. Mára számtalan ilyen létezik, különböző extra funkciókkal teleépítve, hogy elnyerjék kegyeinket. Mi most egy kisméretű, de figyelemreméltó tudású program honosított, speciális PC World változatát ajánljuk Olvasóink figyelmébe. A Download Express nem különálló alkalmazás, beépül a böngészőbe és átveszi a letöltések feletti irányítást. Nemcsak a megszakadt letöltéseket tudja folytatni (ha erre a kiszolgáló lehetőséget ad), de négy szinten szabályozható a letöltéshez felhasznált sávszélesség nagysága, és képes több darabban egyszerre tölteni a kívánt fájlt (ez szintén függ a kiszolgálótól).

Telepítés

A Download Express telepítése rendkívül egyszerű. Indítsuk el a telepítőt, amely rögtön magyarul jelentkezik be. Ha valamilyen oknál fogva mégsem ezen a nyelven szeretnénk használni, a bal sarkában látható listából válasszuk ki a kívánt nyelvet. A következő oldalon annak a mappának a nevét állíthatjuk be, amely a Start Menüben jelenik majd meg. Nincs szükség a program telepítési helyének megadására, mert önmagától a böngésző alá (a rendszerállományok közé) épül be.

A Tovább gombra kattintva a telepítés lezajlik. Ennek befejeztével zárjuk be az összes böngészőablakot, és kész is vagyunk. Legközelebb, ha valamit le akarunk tölteni, már a Download Express jelentkezik majd be (feltéve, hogy olyan állományt töltünk le, amely szerepel a szoftver által ismert, előre beállított kiterjesztés-listában).

Letöltés

A Letöltés menete pont ugyanúgy zajlik, mint korábban. Ha rákattintunk egy hivatkozásra, felbukkan a Download Express, és megkérdezi, távolból futtatni vagy előbb letölteni szeretnénk a kiválasztott programot. Már itt lehetőségünk van beállítani a letöltés sebességét (lásd később).

A következő ablakban állíthatjuk be, hogy hova és milyen néven kívánjuk elmenteni a kiszemelt fájlt. Valószínűleg mindenkinek ismerős lesz.

A letöltés megkezdésével megjelenik a Download Express szokásos letöltő ablaka. Bár kicsit nagyobb, mint amit az Internet Explorerben megszokhattunk, de sokkal több információt tartalmaz (lásd keretes rész). Az ablak egyes részeinek magyarázata az alábbi nagy képen látható, így itt most koncentráljunk a fülekre. Az Info fülön a letöltendő állományról kapunk információkat: név, honnan hova töltjük le éppen mekkora a fájlméret, körülbelül mennyi ideig tart majd a letöltés, illetve, hogy a kiszolgáló, ahonnan letöltünk, támogatja-e a megszakadt letöltések folytatását.

A Letöltési kép fülön azt követhetjük nyomon, ahogy a Download Express különálló kis darabokban tölti le a fájlt. Az Opciókban állíthatjuk be, hogy az egyes sebességi fokozatokhoz mekkora darabolás társuljon, de ez csak akkor működik, ha a kiszolgáló megengedi, hogy egy állományhoz egyszerre többször is hozzáférjenek. Az Állapot fülre kattintva ugyanezt láthatjuk csak szövegesen. Végül a Tudta, hogy fülön tippeket kaphatunk, de ezek nem kerültek honosításra.

Opciók

Tipp

Ha a Download Express nem ismerné fel a letölteni kívánt fájl kiterjesztést, a böngésző saját letöltő ablaka jelenik meg. Ha mégis a Download Expresst szeretnénk használni a letöltéshez, zárjuk be a böngésző letöltő ablakát, és a + billentyűket lenyomva kattintsunk újra a hivatkozáson. Ekkor a Download Express elindul el, és megkérdezi, hogy felvegye-e ezt a kiterjesztést a listájába. Ha igennel válaszolunk, legközelebb már magától is felismeri majd.

Az Általános fülön két beállítást találunk, a felület nyelvét és a hangjelzést, amit a program akkor ad, ha elkészült a letöltéssel. A Kapcsolat fül rejti a lényeget. Felül a kapcsolódásra vonatkozó értékeket találunk, ezek magukért beszélnek. Alul állíthatjuk be az egyes sebességfokozatokhoz tartozó tényleges sávszélességi értékeket. A Gyors fokozathoz alaphelyzetben korlátlan sebesség és 7 darabos szabdalás van beállítva, de a közepeshez már 5000 bájt perc másodperc és csak 5 szabdalás. A különböző sebességekre akkor lehet szükség, ha a letöltés mellett valami mást is akarunk csinálni az Interneten, és ehhez szükségünk van sávszélességre. A HTTP és FTP Proxy beállításokra valószínűleg csak nagyvállalati környezetben van szükség, végül a Beépülés fülön állítható, hogy mely kiterjesztésekre legyen érzékeny a Download Express.

A letöltő ablak részei

(1) A baráti körökben "bitkolbászként" emlegetett csík a letöltés pillanatnyi állapotát jelzi.

(2) Itt állíthatjuk be a letöltéshez felhasználni kívánt sávszélességet. Négy állapota van, amelyhez az Opciókban rendelhetünk hozzá konkrét értékeket.

(3) Ezzel a gombbal egy időre megszakíthatjuk a letöltést. Vigyázat, ha a kiszolgáló nem támogatja a megszakadt letöltések folytatását, akkor később elölről kell kezdeni az egészet!

(4) Ezzel a gombbal zárhatjuk be a letöltő ablakot. Ilyenkor megszakad a letöltés, de eldönthetjük, hogy később akarjuk-e folytatni, vagy az eddig megérkezett részt kidobja-e a program.

(5) Ha nincs bekapcsolva a 7-es pontban látható kapcsoló, akkor a letöltés végeztével a letöltő ablak a képernyőn marad. Ilyenkor kel életre a Fájl megnyitása gomb, amely pont azt teszi, ami a neve.

(6) A Download Expressben végig Hozzáértők néven álcázták a Beállítások panelt, ahol a program működésének egyes paramétereit tudjuk megváltoztatni.

(7) Ezzel a kapcsolóval szabályozhatjuk, hogy a Download Express a letöltés végeztével becsukja-e a letöltő ablakot vagy sem. Ha becsukjuk, nem zavar minket többet, nem foglal helyet a képernyőn vagy a Tálcán. Ha nem csukjuk le, kihasználhatjuk az (5)-ös pont alatt lakó Fájl megnyitása gombot, illetve láthatjuk, ha valami rendellenesség miatt nem tud továbbmenni a letöltés.

(8) A letöltő képernyő fő információi foglalják el a legnagyobb helyet, ráadásul annyiféle van belőlük, hogy a fejlesztők kis fülek alá csoportosították őket.

A program letöltése a SzoftverBázisból: http://www.origo.hu/szoftverbazis/internet/segedprg/desetup.html