Fájlcserélők az interneten - Ingyen zene?

Vágólapra másolva!
Elkeseredett harc folyik az interneten - és most már jó ideje a bíróságok termeiben is - a szerzői jogokat megsértő, illegális MP3-akat terjesztő peer to peer (P2P), vagyis állománycserélő rendszerek ellen. Ám a leállíttatott rendszerek romjain, osztódással szaporodva újabb és újabb klónok jelennek meg.
Vágólapra másolva!

A peer to peer kifejezésre talán az "egyenrangú az egyenrangúval" magyarítás lenne a legjobb, ami önmagában hordozza ezeknek a rendszereknek a működési elvét is. Itt az egy mindenkiért - mindenki egyért szlogen teljes mértékben megvalósul, hiszen ha valaki egy ügyfélprogram segítségével bekapcsolódik egy ilyen rendszerbe, akkor jogosult lesz arra, hogy a hálózatban lévő társak gépein lévő megosztott könyvtárakban keressen, az ott talált információkat pedig saját merevlemezére másolja le.

A dolog természetesen visszafelé is kell, hogy működjék, vagyis a mi gépünkön lévő megosztott könyvtárakban akár a Föld túlsó felén lakó netező is kutakodhat. Ez persze rengeteg jogi problémát vet fel.

A P2P rendszereket tiltók oldalán a szerzői jogok csorbulása, ezáltal az elmaradt bevételek vannak a serpenyőben, a másik félnél pedig az internet ingyenességet és egyenlőséget hirdető alapfilozófiája szerepel az érvek között. A dolog ennél sokkal árnyaltabb, hiszen nem egy zenész áll ki saját üzleti érdekei ellenében is az ingyenes letöltések mellett. Köztük találhatunk világsztárokat is, olyanokat, mint a kanadai Alanis Morissette, a Public Enemyből ismert Chuck D, az angol Chumbawamba vagy Moby, de az ellenzők első soraiban sem kisebb nevek hallatják a hangjukat: Dr. Dre, a Metallica, a U2 (nekik nagy szerepük volt a Napster bezáratásában), de akár Eminem is. Bár ez utóbbi úr hamar felismerte, hogyan húzhat hasznot az egyenrangú rendszerek közönségének zeneéhségéből. Állítólag legutóbbi lemezének népszerűsítésére saját menedzsmentje töltött fel rövid, az érdeklődést felkeltő részleteket a fájlcserélő rendszerekre, hogy minél nagyobb hírverést csapjanak az albumnak.

Tény, hogy tavaly világszerte átlagosan 5-6 százalékkal esett vissza az eladott hanghordozók példányszáma, de az iparág még így is közel 34 milliárd dolláros bevételt könyvelhetett el magának. A tét tehát nem kicsi, és a kiadók kezdenek rájönni, hogy jobban járnak, ha hosszú távon maguk is hasonlóképpen dobják majd piacra termékeiket, vagyis a zenét: fizikai hordozójától megfosztva, digitális formában. Ezt a tendenciát indokolják a számítógéppel rendelkezők "fogyasztási szokásai" is, no meg az a tény, hogy csak az Egyesült Államokban 40 millió állampolgár - vagyis minden ötödik ember - használja rendszeresen az állománycsere-börzéket. Az USA-ban a lakosság egynegyede rendelkezik számítógéppel és CD-íróval, ennek ellenére egy friss felmérés adatai szerint az emberek 81 százaléka ugyanannyi pénzt költ CD-vásárlásra, mint a tömeges másolás elterjedését megelőző időszakban. Sőt, az interneten zene után kutakodó fiatalok 47 százaléka éppen azért vásárolja meg kedvencei CD-jét, mert előtte információkat szerzett róla a világhálón. Ha ez valóban így van, akkor alaptalanok a kiadók félelmei a csereoldalaktól, sokkal inkább a kalózmásolatok visszaszorítására és az illegálisan letölthető zenék elleni hajtóvadászatra kellene fektetniük a hangsúlyt.

A törvények szigorodnak

Amerikában az ügy már a Kongresszusig is elért: Howard Berman demokrata párti képviselő olyan törvényjavaslatot nyújtott be, amely lehetővé tenné a P2P rendszerek elleni törvényes hackerakciókat, amikkel teljesen blokkolni lehetne az illegális tartalmakat szolgáltató szerverek működését. Ezt a módszert eddig az USA-ban többéves börtönbüntetéssel "díjazták", de úgy látszik, a cél szentesítheti az eszközt. Ám a Napster bukásából tanult újabb fájlcserélő programok legnagyobb újítása éppen az, hogy központi tárolószerver nélkül biztosítják az információk áramlását (nem csak a zenékét!). Az amerikai törekvésekkel éppen ellentétes a sokkal liberálisabb dánok akciója. Az ő parlamentjük ugyanis pont egy évvel ezelőtt fogadta el azt a törvényt, miszerint engedélyezik a P2P hálózatok működését. Bírálóik szerint ezzel zöld utat adtak a jogtalan CD-másolásnak, ami az ottani hanghordozók forgalmának radikális csökkenésében már tavaly meg is nyilvánult.

A Napsterrel indult minden





Napster: Innen indult minden