Vágólapra másolva!
A Hírközlési Döntőbizottság elfogadta a Matáv új, LRIC-módszeren alapuló előfizetői hurok átengedésre vonatkozó referenciaajánlatát.
Vágólapra másolva!

A Hírközlési Döntőbizottság (HDb) elfogadta a Matáv új, hosszú távú előremutató különbözeti költségek módszerén (Long Run Incremental Cost - LRIC) alapuló előfizetői hurok átengedésre vonatkozó referenciaajánlatát.

Az előfizetői hurok gyakorlatilag azt a sodort réz érpárt jelenti, amelyik a távközlési hálózat végpontja az előfizető lakásában vagy irodájában. A Matáv csütörtöki közleménye szerint az LRIC alapú ajánlat a korábbi, teljesen felosztott költségek módszerén (Fully Distributed Cost - FDC) alapuló előfizetői hurok átengedésre vonatkozó referencia ajánlata helyébe lép. A közlemény emlékeztet arra, hogy a Hírközlési Törvény előírása szerint a jelentős piaci erővel rendelkező szolgáltatók 2003. január 1-től az LRIC módszerét kötelesek alkalmazni hálózat-összekapcsolási és előfizetői hurok átengedési referencia ajánlatukban.

A Matáv 2002. november 4-én nyújtotta be új előfizetői hurok átengedésre vonatkozó referencia ajánlatát (MARUO). Az ajánlat négy szolgáltatást foglal magába: az előfizetői hurok teljes átengedését, amikor egy másik távközlési szolgáltató veszi át az előfizetői hurkot. A másik szolgáltatás az előfizetői hurok részleges átengedésre vonatkozik: ekkor az előfizető a hagyományos
beszédcélú szolgáltatást továbbra is a Matávtól veszi igénybe, ám a magas frekvenciájú szolgáltatásokat, például az internetes ADSL-t vagy egy lakásriasztó működtetését egy másik szolgáltatótól vásárolja.

A harmadik és negyedik lehetőség az előfizetői hurkon történő szolgáltatással függ össze: fizikai betelepülés esetén az új szolgáltató a Matáv épületében lévő elkülönített területen valósítja meg a szükséges távközlési csatlakoztatást, míg külső betelepülés esetén a saját területén teszi meg ugyanezt. A közlemény szerint a jóváhagyott LRIC alapú díjak többsége csupán kis mértékben változott a tavalyi, még a teljesen felosztott költségszámítás modell által számított árakhoz képest.

A teljes hurokátengedés havi díja például 3177 forintról 3544 forintra nőtt, a részleges hurokátengedés havi díja pedig 3118 forintról 3290 forintra emelkedett. Az LRIC és az FDC modell között az a gyakorlati különbség, hogy az előbbi modell által számított ár kizárólag csak a valóságos költségeket tartalmazza, mivel rögzített szabályok alapján történik a kalkuláció. Ezzel szemben az FDC-modell a nemzetközi tapasztalatok szerint lehetővé teszi a szolgáltatók számára, hogy más területen keletkezett költségeket is elbujtassanak a referencia összekapcsolási ajánlat árában.