Vágólapra másolva!
A kormány kedden elfogadta a Magyar Információs Társadalom Stratégiát (MITS), amely hazánk az EU-országokhoz való felzárkóztatását célozza az informatika terén, 19 kiemelt programon keresztül.
Vágólapra másolva!

A kormány elfogadta a Magyar Információs Társadalom Stratégiát (MITS), amely 19 kiemelt programra, illetve négy területre koncentrálva segíti elő e téren is Magyarország európai uniós felzárkózását - közölte Kovács Kálmán informatikai és hírközlési miniszter a kabinet szerdai ülését követő szóvivői tájékoztatón.

Az informatikai miniszter a Társalgóban

Kovács Kálmánt informatikai minisztert a Társalgóban kérdezhették olvasóink.

A MITS hat beavatkozási területet (Tartalom és szolgáltatások, Infrastruktúra, Tudás és ismeret, Jogi és társadalmi környezet, valamint két horizontálisan jelentkező terület: Kutatás-fejlesztés és Esélyegyenlőség) ölel fel, melyek alapján főirányokat alakít ki. Célkitűzései a főirányokba besorolható, különböző szintű programokon keresztül valósulnak meg. A feladatok jelentősége, végrehajtási felelőssége és koordinációs igénye alapján az egyes programok kiemelt központi programként (KKP), ágazati kiemelt programként (ÁKP) vagy ágazati programként valósulnak meg. A stratégia koordinált végrehajtásának szervezeti-pénzügyi feltételeit a MITS végrehajtása során létrejövő szabályozás biztosítja, a koordináció felügyeletét pedig az IHM vezetésével működő Információs Társadalom Koordinációs Tárcaközi Bizottság (ITKTB) látja el.

A programok kialakítása során fontos szempont volt, hogy együttesen biztosítsák a stratégia megvalósítását, rendelkezzenek jól meghatározott önálló célokkal, továbbá hogy az egyszeri megoldással szemben a folyamatos működést támogassák. További fontos szempont volt, hogy a programok lehetőleg piaci, üzleti megoldásokra épüljenek. A stratégia koordinált végrehajtásának szervezeti-pénzügyi feltételeit a MITS végrehajtása során létrejövő szabályozás biztosítja, a koordináció felügyeletét pedig az IHM vezetésével működő Információs Társadalom Koordinációs Tárcaközi Bizottság (ITKTB) látja el.

A stratégia megvalósításának költségeire még nincsenek becslések, viszont a kormány döntése értelmében minden év május végéig - elsőként jövőre - összesítik, hogy az egyes tárcák mennyit fordítottak ezekre a célokra, mit sikerült elérniük, s hol szükséges nagyobb támogatás - mondta a miniszter.

A program részeként 2006 végéig az európai uniós elvárásoknak megfelelően Magyarországon is biztosítani kell az állampolgároknak és a vállalkozásoknak különféle elektronikus szolgáltatásokat. Lehetővé kell tenni majd például a személyi jövedelemadó-bevallás, az útlevél, a jogosítvány, az építési engedély intézését, a lakcím-változás bejelentését, a társasági adó és áfa-bevallás teljesítését és új társaság bejegyzését elektronikus úton - fejtette ki Kovács Kálmán. Emellett infrastrukturális fejlesztéseket is végre kell majd hajtani, ezek keretében hálózatfejlesztést, a harmadik generációs mobilhálózat kialakítását kell végrehajtani, illetve meg kell valósítani a gazdaság szereplőinek felzárkózását az információs társadalom céljaihoz.

Külön területetként jelölték meg a tartalomszolgáltatást, valamint a nemzeti kulturális adatok, tananyagok digitalizálását. Emellett célul tűzték ki az állampolgárok digitális műveltségének javítását a felnőttek, az idősek körében is. A stratégia célja ezen túl elősegíteni a kutatást-fejlesztést, illetve javítani az esélyegyenlőséget.

Kovács Kálmán becslése szerint 2006-ig európai uniós forrásokból támogatva 54 milliárd forint segítheti az információs társadalom eszközeivel a vállalkozások versenyképességének javítását. Ebbe beletartozik a szélessávú hálózatok bővítése, a kis- és közepes vállalkozások belső információs rendszereinek fejlesztése és az internetre kerülésük segítése.

(MTI-origo)