Hamarosan újra jönnek a hatjegyű számok

Vágólapra másolva!
Nehéz eligazodni a telefonszámok világában: két, három, négy, öt, hat és hétjegyű számok is vannak Magyarországon, ha a körzet- és előhívó számokat is hozzátesszük, még hosszabbak is lehetnek.
Vágólapra másolva!

Az egyszeri telefonáló szemével nem tűnik egységesnek, pláne könnyen nyomonkövethetőnek a telefonszámok rendszere Magyarországon. Bár a "mezei" hívószámok szisztémája érthető, megszokott, épp az egyszerű tárcsázási lehetőség érdekében létrehozott, úgynevezett rövidített hívószámok nehezítik meg az ügyfelek számára az átláthatóságot. Míg a vezetékes- és mobilszámok nyolc- vagy kilencjegyűek, a rövidített számok (amik 1-essel kezdődnek) háromtól hat számjegyig terjedhetnek, tarifájuk pedig igencsak eltérő.

17-től 198-ig

A legismertebb rövid számok talán az ingyenes segélyhívók: a 104, 105, 107 és a 112. (Ez utóbbival kapcsolatban hazánkat uniós bírság fenyegeti, ugyanis nem lehet hívni mindegyik hálózatból). Ezen kívül a telefonos kezelői szolgáltatások számai tűnhetnek ismerősek: például a 198-at mint tudakozót (ez nem ingyenes), a 194-et mint hibabejelentőt az ország összes telefontársasága működteti. Azonban a 17-tel kezdődő, úgynevezett hálózati szolgáltatások számai már meglehetősen áttekinthetetlenek: van három, négy, sőt ötszámjegyű is. Az egyetlen szabály, hogy 1000 forintnál többe nem kerülhet egy hívás, de ezen belül széles lehet a skála - egy találomra kiválasztott mobilos telefontársaságnál 92 és 960 közötti tarifákat találtunk, de léteznek 17-tel kezdődő, ingyen hívható ügyfélszolgálati számok is.

Nemzeti kincs

Bár van rendszer a számok kiosztásában - tudtuk meg a Nemzeti Hírközlési Hatóság (NHH) osztályvezetőjétől -, az egyszerű felhasználók számára valóban nehezen áttekinthető marad a tarifák rendje. Mint elmondta: a telefonszámok - akárcsak a föld mélyén rejlő ásványok, nyersanyagok, vagy a légtér - az állam tulajdonában vannak. A számokkal való gazdálkodásra az NHH dolgoz ki koncepciót, s az ebből születő rendeletek szabályai szerint adják ki használatra a telefontársaságoknak az egyes számmezőket. Míg külföldön az egyes országokban előfordul, hogy a telefontársaságok licitálhatnak a jobban hangzó számokat is tartalmazó mezőkért, hazánkban az érkezési sorrend dönt.

A társaságok profitorientáltak, ezért abban érdekeltek, hogy minél szélesebb választékot kínáljanak az előfizetőknek: mind árban, mind a számokban - ezért egy idő után persze kezd áttekinthetetlenné válni a rendszer. Egy-egy telefontársaság egész számmezőket kap a hatóságtól: általában tízezresével osztják ki a telefonszámokat, de lehet kérni csak egy-egy számot is (annak függvényében, hogy hány jegyűek). Utóbb persze, ha valamelyik ügyfél elhordozza a telefonszámát más társasághoz, akkor "lyukacsos" lesz a számmező, és a hívás tarifája is változhat: gondoljunk például a mobilszolgáltatók közti vándorlásra, ahol nem mindegy, hogy hálózaton belülre vagy kívülre fut a hívás, miközben a körzetszám akár azonos is lehet.

A telefonszolgáltatók a számokért, számmezőkért úgy fizetnek a hatóságon keresztül az államnak, mint például a bányatársaságok a koncessziós jogért - s nem is keveset: a három és félmillió működő vezetékes, és a kilencmillió mobilszám utáni bevétele az államkincstárnak, milliárdos nagyságrendű. A különböző rövid hívószámok, emelt díjas, vagy éppen az ügyfélszolgálati számok NHH-nak fizetendő tarifái változatosak: az ingyenestől kezdve a két és félmilliósig terjednek.

Jön a 116-000

Új rövid hívószámok megjelenésére is számíthatnak a telefonálók: 2008-ban hazánkban is megjelenhetnek a hatszámjegyű, 06-os előtét nélkül hívható számok, melyeknek az az érdekességük, hogy az unió valamennyi tagországában ugyanazt kell tárcsázni a hasonló ügyekben. A 116-000 például az eltűnt gyerekekkel kapcsolatos bejelentéseket fogadja majd - értelemszerűen minden ország egy-egy hazai civil szervezetéhez fut be a hívás, tehát nem lesz "központi ügyelet". Ezután más társadalmi, szociális ügyekhez is lehet hasonló, 116-tal kezdődő rövid számokat kiadni - a lényeg, hogy az unión belül mindenütt ugyanaz a szám kapcsolódjon ugyanahhoz a szolgáltatáshoz.

Az ismertebb számok, kombinációk

SZÁMOKSZOLGÁLTATÁSSZABÁLY
00 és 06 - belföldi, nemzetközi előhívó 1
1-essel kezdődő számok: rövidített hívószámok
12-vel kezdődő négyjegyű számok: telefontársaságok ügyfél-
szolgálatainak számai
általában ingyenes
14-gyel kezdődő négy- és ötjegyű számok: telefontársaságok ügyfél-
szolgálatai, szolgáltatásai
nem lehet emelt díjas
15-tel kezdődő négyjegyű számok: hálózatválasztó szám
17-tel kezdődő három, négy vagy ötjegyű rövid számoktelefontársaságok ügyfél-
szolgálatai, szolgáltatásai
max. 1000 Ft/ hívás
18-cal kezdődő ötjegyű rövid számok: tudakozók
06-51-es internet
06-80-as ingyen hívható számok 2
06-90-esemelt díjas
06-91-esemelt díjas, kiskorúak is hívhatják (nem lehet szex)


1 A világ legtöbb országában a belföldi távhívásnál nem 06-ot, hanem csak 0-t kell tárcsázni. Magyarországon egyelőre marad a 06, de nem kizárt, hogy egyszer mi is áttérünk a 0-ra.
2 Nemrég még a 06-81-es is emelt díjas szám volt, ez azonban 2006-ban megszűnt, maradt a 06-80-as, mint ingyenesen hívható szám.