A 2007-es év legjobb honlapjai

Vágólapra másolva!
Tizenegyedik alkalommal hirdették ki az internet Oscarjaként is számon tartott Webby Awards nyerteseit. A webkettes jelöltek közül a már tavaly is díjazott Flickr.com és a Last.fm online rádió lett a befutó, a közösségi oldalak kategóriájában pedig a LinkedIn.com és a FaceBook.com vitte el a pálmát.
Vágólapra másolva!

A Webby-díjat minden évben az International Academy of Digital Arts and Sciences, vagyis a Digitális Művészet és Tudományok Akadémiájának 550 tagú testülete ítéli oda közel hetven kategóriában. A zsűri tagjait meglehetősen széles skáláról válogatják össze a díj alapítói, így például az internet atyjaként ismert Vint Cerf mellett például a Simpsons rajzfilmsorozat szülőatyja, Matt Groening vagy az énekes Beck is megtalálható.

Új kategóriákat hirdettek

A legjobb weboldalakat 1996 óta jutalmazzák a leginkább egy rugóra hasonlító Webby-díjjal, emellett minden kategóriában közönségdíjast is kiválasztanak, az idén összesen 8 ezer honlap közül válogatták ki a legjobbakat. 2007-ben új kategóriák is debütáltak, melyek keretében a legjobb interaktív reklámokat, online publikált filmeket és videókat, illetve mobilos tartalmakat jutalmazzák.

A szervezők életműdíjakat id odaítélnek az internetes kultúráért legtöbbet tevő személyeknek is. Az idei év embereinek a YouTube videomegosztó oldal, illetve az eBay aukciós site alapítóit választották, de életműdíjjal ismerték el David Bowie rockénekest honlapjáért, illetve online tartalomszolgáltatással foglalkozó cégének tevékenységéért. Bár a 2007-es Webby Awards díjazottjait az esemény honlapján publikálták, az ünnepélyes díjátadóra június elején kerül majd sor New Yorkban.

A legjobbak listája

A díjazott honlapok listáját ezen a linken lehet elérni, amely a Webbyre jelölt site-okat is tartalmazza, melyek közt elég sok magas színvonalú oldal található, így ezeket is érdemes átböngészni. Jópofa például a Toyota autóvezetős reklámoldala, a szinte minden évben díjat kapó Howstuffworks.com, ahol a legkülönbözőbb dolgok működésébe avatják be az olvasót. A Flickr.com képmegosztó régi kedvencünk, míg a Treehugger.com blogon közérthető, érdekes stílusban lehet olvasni arról, hogy miként lehet védeni a környezetet. A Jumpcut.com-ra videókat és képeket lehet feltölteni, s egy webes szerkesztő segítségével átdolgozni, míg a Blip.tv-ről internetes terjesztésre szánt műsorok tölthetők le.

A SproutOnline.com-on gyerekeknek szánt tartalmak és elég jó Flash-játékok találhatók, a Webby szavazói szerint az ifjoncoknak még a Nick.com-ra érdemes benézniük. A közönségdíjas Miniclip.com is egy rakás addiktív, böngészőben futtatható szórakoztató programot vonultat fel - ezek között azonban már felnőtteknek szánt darabok is akadnak szép számmal. A zsűri tetszését a Samorost2 című, lakatlan bolygón játszódó, művészi grafikával bíró játék nyerte el, míg a humoros weblapok közül sokadjára a The Onlion lett a győztes. Webbyt kapott az Ezermester újság amerikai, internetes megfelelője, a DIYnetwork. A zenei oldalak között abszolút győztes a Last.fm, amely egy olyan online rádió, amely a felhasználó ízlésének megfelelő számokat válogat össze, ehhez persze előbb meg kell adni a kedvelt előadókat. A személyes oldalak közül a netezők szerint George Billiard fotós, a zsűri szerint Jonathan Yuen honlapja került ki győztesen, míg a podcastos oldalak közül az NPR.org vitte el a pálmát, míg a netrádiók közül a BBC Radio 1 csatornájának online adása lett a legjobb.

A tudományos honlapok közül a Hubble űrteleszkóp oldaláé lett a megtiszteltetés, míg a közösségi oldalak közül a LinkedIn és a Facebook aratott győzelmet. Utazás és turisztika terén a Yellowstone Nemzeti Park honlapja, illetve a WikiTravel kapott Webbyt, míg a furcsa webhelyek kategóriájában az aranyos állatokat felvonultató Cute Overload blog lett díjazott. A mobilos tartalmak között az Ask Mobile lett a nyertes.