Idén már 780-nál is több mobilt koboztak el a magyar börtönökben

börtön csempészet röntgen
A csomagok átvilágításánál kirajzolódnak a börtönökbe bejuttatni kívánt mobilok
Vágólapra másolva!
A hozzátartozók egyre kifinomultabb módszerekkel próbálják bejuttatni a tiltott tárgyakat.
Vágólapra másolva!

A büntetés-végrehajtási szervezet szóvivője szerint a szigorú biztonsági intézkedéseknek köszönhetően egyre kevesebb tiltott tárgy juthat be az intézetekbe – adta hírül az MTI. Orosz Zoltán összehasonlításképp közölte, hogy a tavalyi év során a büntetés-végrehajtási intézetek munkatársai 1459 készüléket foglaltak le.

A csomagok átvilágításánál kirajzolódnak a börtönökbe bejuttatni kívánt mobilok Forrás: Büntetés-végrehajtás Országos Parancsoksága

Orosz Zoltán kifejtette: a fogvatartottak hozzátartozói egyre kifinomultabb módszerekkel próbálják a tiltott tárgyakat, jellemzően mobiltelefonokat bejuttatni a börtönökbe. A legjellemzőbb, hogy csomagként küldött élelmiszerben, dohányban, esetleg kávéba, teába vagy krémbe, fogkrémbe, tusfürdőbe keverve, elrejtve igyekeznek leplezni a tárgyakat.

A "hordozó" tárgyakat a bejuttatók úgy "preparálják", hogy eredetinek látszik a csomagolás, nem tűnik ki a mobiltelefon a csomagban található többi megbontatlan holmi közül. A csempészmobilok pedig az átlagos telefonoknál sokkal kisebbek és sokkal kevesebb a fémtartalmuk, így ezeket könnyebb elrejteni és nehezebb is kiszűrni.

A szóvivő rámutatott arra, hogy a büntetés-végrehajtási szervezet eddig is kiemelt figyelmet fordított a tiltott tárgyak bejutásának megakadályozására, illetve a bejutás megelőzésére, de az elmúlt hónapokban tovább szigorították a biztonsági intézkedéseket: több kábítószer-kereső kutyát használnak, gyakoribbak lettek az ellenőrzéseik, többlépcsőssé vált a hozzátartozók által küldött csomagok, levélküldemények átvizsgálása, valamint szigorodtak a börtönök személybeléptetési rendszereinek szűrési elemei is.

Beszámolt arról is, hogy ha tiltott tárgyat találnak egy börtönben, akkor minden esetben alaposan megvizsgálják az eset körülményeit. A fogvatartottat fegyelmi, indokolt esetben büntetőeljárás formájában vonják felelősségre, de akár az is megtörténhet, hogy a rá vonatkozó biztonsági szabályokat szigorítják, vagy épp a kapcsolattartását részlegesen korlátozzák.

Hozzátette: minden esetben megvizsgálják a hozzátartozók felelősségét is, és ha bebizonyosodik, hogy szándékosan jártak el, akkor az intézetek parancsnokai minden esetben megteszik a szükséges jogi és szakmai lépéseket is a fogva tartás biztonsága érdekében.

Ha szeretne még több érdekes techhírt olvasni, akkor kövesse az Origo Techbázis Facebook-oldalát, kattintson ide!