Digitális kamerák a nyaraláshoz

Vágólapra másolva!
Mindjárt itt a nyári szezon, előkerülnek a fiókok mélyéről a fürdőruhák és a fényképezők. Azoknak, akiknek még nincs gépük, esetleg már nem elég menő a tavalyi, készítettünk egy összeállítást a jelenleg kapható legjobb kütyükről.
Vágólapra másolva!

Strandon, kiránduláson és úgy általában nyaralás közben gyakran jól jön egy könnyen hordozható digitális fényképezőgép, ezért körülnéztünk a hazai boltok kínálatában, mit érdemes most venni. Alapvetően két fő szempont szerint keresgéltünk: az egyik lényeges kérdés a kis méret, a másik pedig az ár volt.

Melyiket vegyem, kompaktot vagy ultrakompaktot?

Az utóbbi évekre jellemző irányzat, hogy a műszaki cikkeknél a minél apróbb méretű termék a trendi. Ezért aztán az sem véletlen, hogy sokan szeretnének a legvékonyabb tévé, mobiltelefon, mp3-lejátszó és fényképezőgép tulajdonosai lenni. Aki ilyen típusnak érzi magát, az olvassa figyelmesen a következő bekezdéseket, ugyanis elsőként öt ultrakompakt, majd négy nagyobb méretű fényképezőgépet veszünk sorra.

Az ultrakompakt kategória a mai fényképezőgépeknél gyakorlatilag a nagyobb mobiltelefonokkal egyező méretet jelent, vagyis a legtöbb ilyen eszköz 150 és 200 gramm közötti, vastagsága pedig általában 2-3 centiméter. A kialakítás előnye, hogy különösebb gond nélkül bárhova el lehet vinni, hiszen akár a zsebben is elfér.

Ezzel szemben a komolyabb kompakt gépek súlya nemegyszer ennek a duplája, egyes esetekben még a fél kilogrammot is átlépi, s nagyobb objektívjük miatt méretük is testesebb. Aki viszont hajlandó számolni ezzel az apró kellemetlenséggel, nagyságrendekkel jobb végeredményt kaphat, ugyanis a nagyobb kamerák nagyobb, jobb minőségű képérzékelővel rendelkeznek, és többnyire jóval több beállítási lehetőséget kapnak, ellenben nehezebb őket hurcolászni például egy római városnézés során.

Ultrakompakt fényképezők


Panasonic Lumix DMC-LX1

Az apró fényképezők között az egyik legborsosabb árú termék most a Panasonic LX1 jelzésű készüléke. A 8 megapixeles gép érdekessége, hogy a világon elsőként ez az eszköz kapott 16:9 oldalarányú képérzékelőt, és az optikán található kapcsoló segítségével gyorsan lehet különböző képarányokat beállítani. Így könnyen készíthető a monitor, a hagyományos papírkép vagy a szélesvásznú videó méretarányának megfelelő felvétel is.

Az LX1 jelenleg bruttó 109 ezer forintba kerül, cserébe viszont négyszeres optikai zoomtartományban működő, képstabilizátoros Leica objektívet ad a japán gyártó. A fókuszálás villámgyors, és a 2,5 collos kijelző is szép képet ad, a gép egyetlen komoly hátránya a magasabb képérzékenységnél jelentkező képzaj. Ez akkor okozhat gondot, ha gyakran kell vaku nélkül, rossz fényviszonyok között fotózni. Nyárra viszont ajánlott vétel.

Forrás: [origo]

Sony Cyber-shot T9

A Sony aprócska kamerája szintén nem az olcsó kategóriába tartozik bruttó 95 ezer forintos árával, azonban az egyik legstílusosabb kivitelű az idei masinák közül. Ezért az összegért 6 megapixeles felbontás jár, háromszoros Carl-Zeiss optika zoomal. A T9 egyedisége nagyrészt külsejében rejlik, ugyanis mindössze két centiméter vastag alumíniumborítású háza van, az objektív pedig egy speciális megoldásnak köszönhetően nem tolódik ki a gépből. Ilyen méretű kameráknál nem megszokott, hogy optikai képstabilizátort és magas érzékenységű üzemmódot is kapott.

A Panasonic LX-1-gyel szemben a Sony terméke nem rendelkezik manuális expozícióállítási lehetőséggel, így inkább a kezdő fotósoknak lehet ideális választás. Az élességállításra viszont nem lehet panasz, és a videó mód is kiváló, amennyiben Memory Stick PRO Duo memóriakártya van a gépben.

Forrás: [origo]

Panasonic Lumix DMC-LX01

Szintén a Panasonic termékpalettáján található az LX01 kódnevű készülék, melyet ezüst, fekete, lila, és kék színben lehet rendelni. A 24 milliméter vastag fényképezőbe 6 megapixeles érzékelőt építettek, optikája pedig egy Leica 28 - 112 milliméteres átfogást nyújtó lencse. Ez a Lumix a világon a legkisebb 28 milliméteres látószöget adó gépe. Pozitívumai közé tartozik még a 2,5 collos, jó minőségű LCD képernyő, illetve a gyors autófókusz.

Sajnos az apró Lumix nem rendelkezik manuális állítási lehetőségekkel, viszont az optikai stabilizátor ennél a készüléknél is alapszolgáltatás. A 95 ezer forint körüli összegért kapható masina gyors és szép képeket produkál, egyedül a Panasonic gépekre jellemző magasabb zajszint a hátránya, azonban ez a képernyőn nézegetve még nem zavaró.

Forrás: [origo]

Kodak EasyShare V570

A negyedik kis méretű fényképező egy igazi különlegesség a mai piacon, hiszen a V570 a világon az első digitális fényképező, amely két objektívet kapott. A kétszemű masina előnye, hogy meglepően széles tartományban, egészen pontosan 23 - 117 milliméteres értékek között lehet állítani a gyújtótávolságot. A nagylátószög előnye, hogy a beépített szoftvernek köszönhetően három fényképből pillanatok alatt képes nagyon hatásos, 180 fokos panorámaképeket készíteni.

A jelenleg 84 ezer forintért megvásárolható Kodak külső kialakítása sem hétköznapi: fém borítású, retró stílusú vázat kapott, melyből az objektív a Sony kamerájához hasonlóan nem tolódik ki. A videózásra is képes kütyü hátránya talán az, hogy nem rendelkezik optikai képstabilizátorral, és képminősége sem mindig tökéletes.

Forrás: [origo]

Nikon Coolpix L4

Az ultra kompakt kategóriában vannak az előzőeknél olcsóbb termékek is, ám ennek eredménye természetesen szerényebb képességekben mutatkozik meg. A Nikon L4-et már mindössze 36 ezer forintért meg lehet venni, viszont csupán 4 megapixeles képérzékelővel szerelték fel, optikája pedig háromszoros átfogást biztosít, stabilizátor nélkül. A meglepően alacsony ár ellenére azonban 2 collos LCD kijelző van a hátoldalán, sőt úgynevezett D-Lighting funkcióval is ellátták, vagyis képes a sötétebb képrészletek utólagos világosítására is.

Mozgóképfelvételre azonban csupán korlátozottan használható, ugyanis 640x480 pixeles felbontás mellett 15 kép/másodperc sebességű a felvétel, az elvárható 30 kép helyett. Mindenképpen előny viszont, hogy a gyári adatok szerint két darab ceruzaelem méretű akkumulátorral 450 fotó készítésére képes.

Forrás: [origo]

Kompakt fényképezők

Panasonic Lumix DSC-FZ30

Ez a típus már nem fér el a nadrágzsebben, nagyobb odafigyelést igényel, de jóval több szolgáltatást is nyújt. A 8 megapixeles érzékelő mérete is nagyobb az előbbi gépekénél, ezért nagyságrendekkel jobb képminőséget produkál. A masszív, fém szerkezetű váz jól bírja a megpróbáltatásokat, igaz, ennek megfelelően nehéz is: akkumulátorral együtt 740 gramm.

A tizenkétszeres átfogást adó, stabilizált Leica objektív nagyon jó minőségű, és az autófókusz is kitűnő, sajnos azonban ez a kamera sem mentes a Lumix termékekre jellemző jelentős képzajtól. Az FZ30 előnye viszont, hogy kihajtható kijelzője van, és rengeteg expozícióállítási lehetőségget kapott. A borsos árú, jelenleg 136 ezer forintért kapható fényképező hozzáértő kezekben szép képekre képes, de sötétben nem célszerű vele fotózni.

Forrás: [origo]

Canon PowerShot S3IS

A nagyobb méretű gépek között az egyik legjobb most a Canon S3IS: a 6 megapixeles érzékelővel és szintén tizenkétszeres optikai zoommal rendelkező fényképezőt az S sorozatban először látták el optikai képstabilizátorral, így a bemozdulásra nem lehet panasz.

Az S3 egyik jellegzetessége a kihajtható, forgatható 2 collos LCD kijelző, melyet rossz fényviszonyok között is jól lehet látni. A kamera jól fókuszál, és összességében gyors működésű. Rengeteg manuális beállítási lehetőség van rajta, és videofelvételre is képes, ezzel kapcsolatban az egyetlen hátrány, hogy csupán 1 gigabájt terjedelemben készíthető felvétel, ez pedig a legjobb minőséget használva körülbelül nyolc-kilenc perc filmre elég. A Canon fényképezője jelenleg bruttó 125 ezer forint, memóriakártya nélkül.

Forrás: [origo]

Panasonic Lumix DMC-FZ7

A másik japán gyártó szintén tizenkétszeres átfogású, optikai stabilizátoros lencsével készül, melyet a Leica készít. A Lumix FZ7 felbontása is megegyezik a Canon gépével, tehát 6 megapixel. Működésével kapcsolatban gyakorlatilag az LX1-nél leírtak érvényesek, vagyis rendkívül gyors az élességállítása és jól használható manuális módokat is kapott, magasabb képérzékenységnél viszont még mindig az átlagon felüli a zajossága.

Az LCD mérete a Canon kamerájánál nagyobb, 2,5 collos, mozgóképfelvételnél pedig nincs korlátozva a felvétel hossza, és akár szélesvásznú módban is működik. Az FZ7 ára a hazai boltok polcain megközelítőleg 104 ezer forint, és ezért összességében remek funkciókat nyújt.

Forrás: [origo]

Olympus SP-350

A kompakt kategóriában az egyik legolcsóbb jó minőségű fényképezőt az Olympus gyártja. Az SP350 mindössze háromszoros optikai zoommal rendelkezik, és képstabilizátort sem szereltek bele, viszont képérzékelője az előbbieknél jobb, 8 megapixeles. Ezt a gépet is elsősorban a lelkesebb fotósoknak lehet ajánlani, hiszen szintén temérdek manuális állítási lehetőséggel rendelkezik.

A bruttó 74 ezer forintos gép két fő hátránya az, hogy sötétben meglehetősen lassú az autófókusza, és videó módja is erősen korlátozott. Legmagasabb felbontásban húsz másodperces anyag rögzíthető, és ezt az időkorlátot csupán a 15 kép/másodperc sebességű mód választásával lehet kikerülni. A mezőnyben egyedüliként azonban külső vaku is csatlakoztatható rá.

Forrás: [origo]

Összehasonlítás

felbontás
(megapixel)

optikai zoom

ár

Panasonic Lumix DMC-LX1

8

4x (28 - 112 mm)

109 ezer

Sony Cyber-shot T9

6

3x (38 - 114 mm)

95 ezer

Panasonic Lumix DMC-FX01

6

3.6x (28 - 102 mm)

95 ezer

Kodak EasyShare V570

5

5x (23/39 - 117 mm)

84 ezer

Nikon Coolpix L4

4

3x (38 - 114 mm)

36 ezer

Panasonic Lumix DMC-FZ30

8

12x (35 - 420 mm)

136 ezer

Canon PowerShot S3IS

6

12x (36 - 432 mm)

125 ezer

Panasonic Lumix DMC-FZ7

6

12x (36 - 432 mm)

104 ezer

Olympus SP-350

8

3x (38 - 114 mm)

74 ezer


Hogyan vásároljunk digitális fényképezőt?

A fotós boltok összehasonlító táblázataiban gyakran a fentihez hasonló adatokat lehet látni, viszont fontos tudni, hogy ezek az adatok önmagukban nem mindig perdöntőek. Vásárlás előtt célszerű a megapixelszám helyett az objektívre és a kínált szolgáltatásokra koncentrálni. Aki csupán a számítógép monitorán nézegeti az elkészült fényképeket, annak tökéletesen megfelel egy négy megapixeles érzékelővel szerelt eszköz is. Ennél a számnál tehát fontosabb az, hogy a fényképezőgép rendelkezzen optikai képstabilizátorral, ugyanis így csökkenthető a bemozdult képek kockázata.

Azt is fontos megnézni, milyen beállítási módokat enged a kamera: az egyszerűséget kedvelők szeretik, ha a gép automatikusan kiszámítja a megfelelő beállításokat, az igényesebbeknek viszont érdemes olyan digigépet választani, amelyen manuális állításra is lehetőség van. Sok esetben hasznos lehet, ha az objektív 35 milliméternél kisebb gyújtótávolságra is képes, így ugyanis nagyobb látószöggel lehet fotózni, ami például csoportképeknél vagy épületek megörökítésekor lehet nagyon hasznos. Végül azt sem szabad elfelejteni, hogy külön memóriakártya nélkül csupán pár kép rögzíthető a gépeken, ezért érdemes legalább 512 megabájtos kártyát vásárolni az utazás előtt, s ha a rendelkezésre álló keretbe még belefér, egy pótakkumulátor is hasznos vétel lehet az új masinához.