Teszt: Dazzle Hollywood DV-Bridge

Vágólapra másolva!
Tudományos-fantasztikus regényekben már olvashattunk világok közti hídról, most pedig élőben próbáltunk ki egy ilyen szerkezetet. Digitális és analóg mozgóképes eszközeink között biztosít átjárást a DV Bridge - akár PC közbeiktatása nélkül is.
Vágólapra másolva!

Karcsú, videokazetta méretű, álló helyzetében is üzemeltethető egységet rejt a csomagolás, ám - ellentétben elődjével, a Fast DV Masterrel - kábeleket és PCI kártyát nem tartalmaz. Kompozit és S-Video kép-, továbbá sztereó RCA hangbemenetek és kimenetek sorakoznak az eszközön, valamint két DV csatlakozó: egyik a PC irányába továbbít, a másikra DV kamera köthető. A PC-s csatlakozáshoz szükség van egy FireWire (DV, IEEE 1394) adapterre, amihez mintegy 10-15 ezer forintos áron juthatunk hozzá.

Nem kell mindig PC

Dazzle Hollywood DV Bridge

Az aktuális üzemmód (analógból DV, DV-ből analóg vagy éppen a digitális jel puszta továbbítása) a három jelzőfény valamelyikéről olvasható le és állítható is be. Mivel azonban a készülék automatikusan érzékeli a be- és kimeneteket, általában nincs szükség manuális beállításra. PAL és NTSC képnormák feldolgozására - itt már kézi váltással - egyaránt kapható a szerkezet. Bármely üzemmódban videomonitoron kísérhetjük figyelemmel az eseményeket, erre a célra is kompozit videocsatlakozó áll rendelkezésünkre.

Rá, rá, rá az XP-re!

Összevont DV és analóg világ? Na, és mit szól majd ehhez a Windows XP? - merült fel a kérdés beüzemeléskor, ám alaptalanul aggódtunk. Súrlódásmentesen vette a kanyart az új operációs rendszer, anélkül ismerte fel AVC Compliant DV Device néven az eszközt, hogy látott volna bármilyen telepítőlemezt. Belegondolva ez érthető, hiszen már a Windows 98 második kiadása is ismerte a DV adaptereket, a DV Bridge pedig a PC irányába kifogástalan DV eszköznek mutatja magát. A készülék analóg bemeneteire érkezett jelek már a PC-n kívül digitális video-adatfolyammá (streammé) alakulnak, nem is csoda hát, hogy a Microsoft Movie Maker (Windows-tartozék) önként és dalolva kínálta fel azonnal filmsorozatok rögzítésének és szerkesztésének lehetőségét. Ha már így alakult, ki is próbáltuk, zökkenőmentesen bedigitalizálta, majd jelenetekre darabolta a rövid tesztanyagot. Nem kínál ugyan méltó minőségű tárolási lehetőséget az ingyenes program (maximálisan 352x288-as felbontást engedélyez), de azért jó tudni, hogy akár a telepítő CD hiányában is átjátszhatjuk felvételeinket bármely FireWire adapterrel felszerelt XP-s gépre.

Ez azért kevés a maradéktalan örömhöz, de sebaj, a mellékelt korongon két videorögzítő, -szerkesztő alkalmazáscsomag is várja, hogy belevessük magunkat a mozgóképek tengerébe. Ezekkel az alkalmazásokkal már teljes felbontásban kaphatjuk az analóg forrás képét is, kiváló minőségben. Főleg a kezdők kedvence lehet a VideoWave négyes verziója, amely egyszerű munkákhoz nyújt intuitív felületet és egyben módszereket. Társa eddig nemigen hallatott magáról, a több lehetőséget magában foglaló MainActor programcsomaggal mindmáig is csak itt - a Dazzle FAST háza táján - találkoztunk.

Sima hullámokon

Gyerekjáték. Ezzel nagy vonalakban jellemeztük is a VideoWave kezelésének nehézségi fokát. A teljes munkaasztalt kitöltve a kezelőfelület folyamatos, helyzetérzékeny átalakulásaival igyekszik a felhasználó keze alá dolgozni. Mindent egyben jellegű az alkalmazás, azaz egyik munkafázishoz sem kell elhagynunk azt. Minden egérrel (is) paraméterezhető, átrendezhető. Alapvető vágási műveletek mellett különféle effektusokat alkalmazhatunk, mozgó szövegekkel vagy animált kép a képben hatással dobhatjuk fel az eseményeket, több helyütt nagyon látványos paraméterek (áttetszőség, árnyékolás) állnak a rendelkezésünkre. Beállításaiban a program nem ad túl nagy szabadságot, azon az elven, hogy a túl sok opció a bőség zavarához vezet - ezzel pedig nemhogy korlátozza, sokkal inkább megkönnyíti a "barkácsoló" felhasználói tábor dolgát. Takarékoskodik időnkkel is, hiszen csak a szükséges szakaszokat számolja újra a film legyártásakor - ekkor kerülnek kiszámításra, összeállításra a műveletek, például az effektusok, feliratok -, így nagyban gyorsul a munka; a program az egyik leggyorsabb rendering (látványtervezési) algoritmust mondhatja a magáénak.

Elsősorban az igazán zöldfülűeknek ajánljuk e program használatát. Meglehet, házi videóink elkészítéséhez sohasem lesz szükségünk erősebb szoftverre.

MainActor szoftvercsomag

A MainActor valahová a Premiere és a VideoWave közé pozicionálható

Magát a Dazzle MainActort erős túlzás videoszerkesztőnek hívni, leginkább konverzióra használható. Annál inkább hasonlít egy hagyományos moziszerkesztőhöz a Dazzle MainActor Sequencer, itt már öt hang- és képsáv áll rendelkezésünkre a jelenetek precíz elkészítéséhez. Szintén dolgozhatunk mozgó videoablakokkal, generálhatunk fraktálokat, oszcilloszkópot, 3D-s szöveghatásokat. Általánosságban véve sokkal hagyományosabb filozófiát juttat kifejezésre a MainActor, mint a VideoWave, ugyanakkor - legalábbis a házi videózás területén - mondhatni semmi olyat nem mutat fel, ami miatt érdemes lenne lenyelni a nehezebb kezelhetőséget. Gyakorlatilag néhány ügyes hatás és a komplexebb összeállítások lehetősége szól alkalmazása mellett.

Elég egy módszert megtanulni

Vitathatatlan előnye a DV és analóg bemenetek integrálásának a könnyű kezelhetőség: akár régi VHS szalagjainkat kívánjuk megmenteni az enyészettől, akár új DV kameránkkal dolgozunk, ugyanazon a kezelőfelületen mozgunk, és pontosan ugyanazt a metódust kell követnünk. Úgyszintén nagy könnyítés, hogy a DV csatolófelületről érkezik a mozgókép analóg forrás digitalizálásakor is, ezzel elejét véve számos, instabil működést eredményező hibalehetőségnek.

Analóg oldalról is kiváló képminőségével, minőségétől, lehetőségeitől lemaradó árával és a barátságos, gazdag szoftveres melléklettel sok hívet szerez még magának a Hollywood DV Bridge, a mindennapos feladatok mellett főleg "ősi" mozgóképkönyvtárunk digitális konzerválására ideális megoldás.

Egri Imre

Ajánlat:

Dazzle Hollywood DV-Bridge