Vágólapra másolva!
Mátyás király könyvtárának fennmaradt darabjaiból hozna létre virtuális gyűjteményt az Országos Széchényi Könyvtár. A Bibliotheca Corviniana Digitalis létrehozására uniós pályázati forrásokat igényel az intézmény.
Vágólapra másolva!

Mátyás király egykori budai könyvtárának a világban szétszóródódott darabjaiból egységes elektronizált kódexgyűjtemény létrehozására, az Országos Széchényi Könyvtár (OSZK) vezetésével több európai közgyűjtemény, illetve intézmény közös pályázatot nyújt be az Európai Unió "Cultura 2004" elnevezésű programjához - közölte az OSZK főigazgatója, csütörtökön. Monok István elmondta: A humanisták Európája tanít, avagy volt egyszer egy közös Európa című pályázat fő szervezői: Magyarország, Olaszország, Németország, Ausztria, Franciaország és Horvátország. A pályázat célja a Bibliotheca Corviniana Digitalis létrehozása, amelynek megvalósításában további tizenhat ország ötvenkét intézménye sorolható az együttműködő partnerek közé.

A Corvina-könyvtár a XV. század második felében jött létre Mátyás király kezdeményezésére az olasz reneszánsz és humanizmus szellemi erőterében az uralkodó budavári székhelyén. A kézzel írott kódexek leggyakoribb témái voltak az irodalom, a történelem, a filozófia, a retorika, a had- és orvostudomány, az építészet, a földrajz, a zene és a csillagászat.

Az OSZK vezetője elmondta: a Corvina napjainkban ismeretes hiteles darabjait a világ 52 gyűjteményében őrzik. A program Magyarország számára jelentős, hiszen az elszármazott kódexek másolatban mintegy eredeti helyükre kerülhetnek, ugyanakkor az internet által lehetőséget biztosít világszerte ezreknek - kutatóknak, diákoknak, civil érdeklődőknek - a kötetek tanulmányozására. Monok István ismertetése szerint a közös pályázatot - amely a következő három évre 1,5 millió eurót céloz meg - heteken belül benyújtják. A Bibliotheca Corviniana Digitalis létrehozása mellett a pályázati program célkitűzései között szerepel többek között a hajdani könyvtár jelentőségét elemző konferenciák sorozata, illetve a pénzügyi lehetőségek függvényében a legszebb kódexekről hasonmás kiadások megjelentetése is.

A program társkoordinátor intézményei: a modenai Biblioteca Estense Universitaria, a wolfenbütteli Herzog August Bibliothek, a párizsi École Pratique des Hautes Études, az Institut für Finno-Ugristik Universita:t Wien, a zágrábi Nacionalna i Sveucilisná Knjiznica.

Linkek Mátyás királyrólhttp://vizsla.origo.hu/katalogus/tudomany/tarsadalomtudomany/tortenelemtudomany/magyar_tortenelem/kozepkori_Magyarorszag_(896-1700)/Hunyadi_Matyas/

2001-ben az OSZK, valamint a Magyar Tudományos Akadémia és Győri Egyházmegyei Kincstár és Könyvtár corvináit digitalizálták. Az idén az UNESCO támogatásával a budapesti Egyetemi Könyvtár és az esztergomi Főszékesegyházi Könyvtár corvináinak digitalizálása fejeződött be. A projekt keretében történik meg a cseh és a horvát nemzeti bibliotéka corvinái, valamint a Krakkóban, Wroclawban és Torunban őrzött kódexek digitalizálása.