Már másolják az újfajta DVD-ket

Vágólapra másolva!
Az új generációs DVD-ken alkalmazott másolásvédelmi eljárást kidolgozó konzorcium is megerősítette azokat a híreket, melyek szerint  egy hackernek sikerült feltörnie néhány nagyfelbontású film védelmét és lemásolnia azokat.
Vágólapra másolva!

Az új generációs DVD-lemezeken alkalmazott másolásvédelmet kidolgozó AACS Licensing Authority szóvivője, Michael Ayers elmondta, az internetes fájlcserélőkön a napokban elérhetővé váltak olyan nagyfelbontású filmek, amelyeket Blu-ray vagy HD DVD lemezekről másoltak le illegálisan, az ezekbe épített védelmi eljárás kijátszásával.

A hacker a jogaihoz ragaszkodik

A BBC beszámolója szerint az újfajta DVD-ken használt másolásvédelmet egy muslix64 álnevet használó hacker játszotta ki. Ő a brit közszolgálati műsorszóró társaságnak úgy nyilatkozott, csupán egy felháborodott vásárlónak tartja magát, aki fogyasztói jogainak gyakorlása végett törte fel az AACS nevű védelmi eljárást.

Muslix64 ugyanis HD DVD lemezen vásárolt meg egy filmet új generációs lejátszójához, az azonban nem akart megjelenni. Bár a hacker monitorának felbontása elegendő lett volna a nagyfelbontású film megjelenítésére, a képernyőt csak szabványos csatlakozóval szerelték fel, az adott film kiadói pedig eredetileg csak speciális, HDMI-illesztőn keresztül engedélyezték a lejátszást.

Lejátszás extra feltételekkel

A Blu-ray és HD DVD-n megjelenő filmek esetén ugyanis a kiadó dönt arról, hogy milyen feltételekkel engedélyezi az alkotás lejátszását. Egyes filmek esetében nincs korlátozás, más alkotásokat viszont csak a másolásvédelmet támogató kapcsolaton lehet lejátszani. A százszázalékos kompatibilitáshoz tehát nem árt olyan monitort vagy tévét vásárolni, amit HDMI-csatlakozóval vagy a HDCP szabványt támogató DVI-porttal szereltek fel, a lejátszás ugyanis csak ekkor garantált.

A hacker nyilatkozata szerint a feltörésben felháborodottsága motiválta: mivel bár kifizette a HD DVD-s filmet, mégsem képes lejátszani azt, "mert egy hollywoodi fejes így határozott".

Csak pár filmet törtek fel

Az AACS-technológiát licencelő szervezet szóvivője szerint azt új generációs lemezek védelmének visszafejtéséhez szükséges kódot egy meg nem nevezett DVD-lejátszószoftverből (vagy több alkalmazásból) tudta kinyerni.

Ugyanakkor a BBC híradása szerint a hackernek csak néhány filmet, nem pedig a teljes AACS-eljárást sikerült feltörnie. Michael Ayers szerint a védelem feltörése egyelőre nem jelent komoly veszélyt, mivel a kék lézeres írható lemezek, illetve az újfajta médiával kompatibilis meghajtók ára még egyaránt borsos, így a hagyományos lemezekkel ellentétben még nem kifizetődő ezeket másolni nagy tételben. Emellett a nagyfelbontású filmek a hagyományos DVD-knél több adatot foglalnak, így interneten sem egyszerű továbbítani a 15-30 gigabájtos kalózkópiákat.

Ennek ellenére a problémát a konzorcium komolyan veszi, s megteszi a szükséges lépéseket - a nemrég piacra dobott, jobb kép- és hangminőséget kínáló DVD-k másolásvédelmének teljes kijátszása ugyanis az mp3-letöltésektől szenvedő zeneiparhoz hasonlóan az évi 24 milliárd dollárosra taksált DVD-piacot is érzékenyen érintheti: a netkapcsolatok folyamatosan gyorsulnak, az írható lemezek ára pedig hamarosan csökkenni fog.