Szabályoznák az ember és robot viszonyát

Vágólapra másolva!
Dél-Korea kormánya szeretne irányadó útmutatást adni a robotok és emberek közötti érintkezéshez, már csak azért is, hogy egyik fél se árthasson a másiknak. Az erre vonatkozó chartát várhatóan az év végén fogják publikálni.
Vágólapra másolva!

A most készülő Robot Ethics Charter a gyártók és felhasználók számára fekteti majd le a robotokkal való bánásmód alapvető szabályait, és a tervek szerint még idén év végén megjelentetik - adta hírül a BBC. Az etikai kódexet egy öt fős bizottság állítja össze, amelynek tagjai között van jövőkutató és sci-fi író is, ez utóbbi nem véletlenül: a robotok viselkedésére vonatkozó első törvényeket elsőként az 1992-ben elhunyt Isaac Asimov alkotta meg még a negyvenes évek elején. Az ország ipari minisztériumának indoklása szerint az etikai kódexre már csak azért is szükség van, mert a robotok a közeljövőben magas intelligencia-szintre fejlődnek majd.

A kormányt mindamellett anyagi megfontolások is vezetik az etikai irányelvek lefektetésében, mivel a robotipar kulcsfontosságú szerepet tölt be dél-koreai gazdaságában, és több millió dollárnyi befektetést vonzanak az innovációba minden évben. A robotok emellett rövid időn belül megjelennek majd a hétköznapi életben is: a kutatók jóslatai szerint 2018-ban már rutinszerűen végeznek majd műtéteket, és valamikor 2015 és 2020 között minden dél-koreai háztartásban megjelennek, ahol többek közt az idősek ellátásában is segédkeznek majd.

Az etikai charta arra tesz kísérletet, hogy ezen új korszak szabályait lefektesse. "Képzelje el, ha egyesek feleségükként kezelnék a robotjukat", világított rá a charta pragmatikus kérdéseire az AFP hírügynükségnek nyilatkozó Park Hye-Young, az ipari minisztérium robotokkal foglalkozó csapatának tagja. "Mások annyira függőjévé válhatnak a robotokkal való interakciónak, mint most egyes internetezők a virtuális valóságnak." A szabályozás fontos kérdései közé tartozik még a robotok engedelmességének biztosítása, az általuk megszerzett adatok védelme, illetve a robotok illegális használatának megakadályozása.

Európában szintén készülnek tervezetek a robotokkal kapcsolatos kihívások kezelésére. Tavaly egy brit kormányzati tanulmány arra figyelmeztetett, hogy az elkövetkezendő 50 éven belül a robotok ugyanolyan jogokat követelhetnek maguknak, mint az emberek, a European Robotics Research Network nevű kutatási szervezet pedig szintén útmutatót állít fel a robotok használatára vonatkozóan. Ez utóbbi tagjai szerint a robotikát hamarosan ugyanolyan szigorú ellenőrzés alá vonják majd, mint a nukleáris kutatást vagy a génmanipulációt. Az európai szakemberek tervezete szerint az emberiség most először él majd együtt egy "idegen" intelligens lényekkel, a robotokkal, ami sok etikai, társadalmi és a gazdasági kérdést vet majd fel. A grémium javaslatait áprilisban vitatják majd meg Rómában.