Virtuális újságíró<BR/>

Vágólapra másolva!
A matematikai algoritmusokból felépülő hírszerkesztő egyelőre nem teszi feleslegessé hús-vér kollégáit.
Vágólapra másolva!

Az New York-i Columbia University kutatói olyan szoftvert fejlesztettek ki, mely az interneten található forrásokat átvizsgálva rövid összegzést készít egy-egy adott hírről, eseményről, majd egy honlapon publikálja is. Az "élesben" működő alkalmazás jelenleg 16 nagy hírportál tartalmát fésüli át, majd a tartalmakat megszerkesztve néhány mondatos recenziót produkál. A "robot" átvizsgálja az adott portálok tartalmát és csokorba gyűjti azokat a cikkeket, melyek címe, illetve bevezetője alapján egy témát dolgoznak fel. Az alkalmazás nem egyszerűen kiemeli és átveszi a forrásokban található elemeket, hanem szöveg- és jelentéstanilag is elemzi azokat.

Nem tévedhetetlen

Az amerikai Nemzeti Tudományos alap és a Védelmi Hivatal által támogatott internetes "infogereblye" - egyelőre - nem veszi fel a versenyt emberi társaival: a szoftver által szerkesztett szövegben található mondatok sok esetben hosszabbak az emészthetőnél. A kutatás egyik munkatársa szerint ennek oka abban rejlik, hogy az algoritmus a lehető legtöbb információt próbálja bezsúfolni a néhány mondatos szövegbe. Vasileios Hatzivassiloglou elmondta, hogy a robot nem képes az adott témáról szóló különböző álláspontok megkülönböztetésére sem. Az esetleges hibák ellenére a vendégprofesszor hatékony eszköznek minősítette a jelenleg is folyó kutatás gyümölcsét, Hatzivassiloglou szerint a több hírforrás alapján készült összegzés érthető formában tartalmazza a lényegi elemeket.

A hírszerkesztő alkalmazás értékelése során legtöbben elismerik erényeit, a szakemberek azonban fenntartással viseltetnek az algoritmus által szerkesztett tartalom iránt. Damian Carrington, a Newscientist.com szerkesztője szerint a Newsblaster érthető és "fogyasztható" formában kínálja a híreket, a tények mérlegelésénél azonban nem veheti fel a versenyt "igazi" kollégáival. A CBS News egyik munkatársa hasonló kérdésre hívja fel a figyelmet: Dan Dubno szerint lényeges, hogy az alkalmazás megbízhatóan tudja mérlegelni a különböző források megbízhatóságát, hitelességét.

A Columbia Newsblaster jelenle hat témakörben - bel- és külpolitika, tudomány/technológia, gazdaság, sport, szórakozás - publikál, a 16 feldolgozott forrás között megtalálható a CNN, a BBC News, a Science Magazine és a Yahoo! News is.

Információkutatás kormányszinten

A Newsblaster hátterében az amerikai védelmi kutatóközpont (DARPA) egyik projektje, a TIDES áll. A TIDES a az emberi beszédben, illetve írott szövegben található információk hatékony kinyerésére és elemzésére irányuló kutatás. A kísérletek olyan eszközök és metódusok kidolgozására irányulnak, melyek a nyelvtől, illetve a közvetítő médiumtól függetlenül képesek az információelemzésre.

A intelligens nyelvelemző rendszerek kutatása olyan módszerek létrehozására irányul, mely végső soron lehető teszi, hogy a számítógépek, illetve robotok írásos és "hangos" formában is képesek legyenek az emberi nyelv minél kisebb hibaszázalékkal történő intelligens megértésére.