Kevés a képzett munkaerő az IT-ipar bölcsőjében

Vágólapra másolva!
A kaliforniai pályakezdők között alacsony azok aránya, akik megfelelő képzettséggel rendelkeznek a technológiai szektor széles körű tudást igénylő pozícióiba - áll egy friss elemzésben.
Vágólapra másolva!

A kaliforniai tudományos és technológia tanács az alapszintű oktatástól az egyetemekig vizsgálta a természettudományos tárgyak képzésének hatékonyságát. A szervezet április 11-én közzétett összegzése szerint Kalifornia nem termel elegendő számú és kellően kvalifikált munkaerőt, mely megfelelne a térség tudományos és technológia szférája igényeinek. A tanulmány lehetséges okokként a tanárok alacsony fizetését, illetve a nem megfelelő képzettséggel rendelkező tanerők nagy számát és az egy tanulóra jutó állami kvóta alacsony mivoltát említi.

Az Egyesült Államok nyugati partvidékén fekvő Kalifornia állam a világ egyik legjelentősebb technológiai központja, a San Jose-tól délre elhelyezkedő Szilícium-völgyben a világ számos vállalata képviselteti magát, itt található többek közt az Apple, a Cisco, az Intel és a Sun központja is.

Az agyelszívás nem ellenszer

Többek közt az IT-szektor magas munkaerőigénye generálta a mára politikai kérdéssé váló problémát, mely az Egyesült Államokban dolgozó külföldi munkavállalók magas számából ered. Az "agyelszívás" eredményeképpen az országba érkező külföldi munkaerő aránya különösen magas a magas képzettséget igénylő high-tech területeken.

Számos bírálat éri a H-1B jelű, a különleges képzettséggel rendelkező munkavállalók számára kiadható amerikai vízumot, a Védelmi Minisztérium pedig nemrégiben javasolta, hogy korlátozzák a kormányzati informatikai szektorban működő nem amerikai állampolgárok számát. Az Egyesült Államokban a jelenlegi törvénykezés szerint egyszerre maximum 195 ezer H-1B típusú vízummal rendelkező munkavállaló tartózkodhat.


Az oktatás reformja szükséges


A kaliforniai tudományos tanács - mely szintén kitér a pótlásul érkező külföldiek magas arányára - az oktatás átfogó vizsgálatát és szükséges változtatások mielőbbi kieszközölését javasolja. Elemzésük szerint nem csak a középiskolákból kikerülők és az egyetemek természettudományi, illetve informatikai fakultásaira járók számát kellene növelni, de a reformot az alapoktól kezdve már az óvodák felsőbb csoportjaiban és az alapfokú oktatásban serkenteni kell az ilyen irányú érdeklődés kialakítását. A másik oldalra vonatkozóan a jelentés kiemeli, hogy az oktatók bérének és felkészültségének emelése egyaránt szükséges.

Korábban:

Az USA kevesebb külföldi munkavállalót akar

Ajánlat:

California Council on Science and Technology