Ballmer: a jövő a hálózaté

Vágólapra másolva!
A Microsoft vezérigazgatója szerint a globális "technológiai ökoszisztéma" értéke az idei évben meghaladja az 1 trilló dollárt. Steve Ballmer esszéje az [origo]-n.
Vágólapra másolva!

Mindössze 25 évvel ezelőtt az információtechnológiai ágazat néhány, drága és nehezen kezelhető, csupán nagyvállalatok által megfizethető és fenntartható nagyszámítógépeket előállító vállalatból állt. Bár ma már nehezen képzelhető el egy személyi számítógépek nélküli világ, a számítástechnika ebben az időben elérhetetlen volt a fogyasztók, a kisebb vállalatok, az iskolák, valamint számos közintézmény és nonprofit szervezet számára.

Mivel ebben az időben a számítógépes technológiák többsége védett volt, azok a vásárlók, akik meg tudták fizetni a számítógépeket, általában az összes hardvert, szoftvert és szolgáltatást ugyanattól az eladótól szerezték be. Más technológiai vállalatok számára kevés lehetőség adódott rá, hogy kiegészítő termékeket, illetve szolgáltatásokat kínáljanak, ezáltal csak korlátozott tér nyílt az újításra és a választékbővítésre, ami az árakat is magasan tartotta.

Ezt az elit számítástechnikai világot alakította át több tényező együttes létrejöttének köszönhetően a PC forradalom. Az alacsony költséggel előállítható mikroprocesszorok bevezetése számos hardvergyártó számára lehetővé tette a többnyire kész alkatrészekből összeállított olcsó "személyi számítógépek" előállítását. Egy akkor induló új vállalat, a Microsoft pedig olyan, a meglévő ágazati szabványokra és az interoperabilitásra épülő számítógépes operációs rendszert fejlesztett ki, amelyhez bármely hardvergyártó vagy szoftverfejlesztő kompatibilis eszközöket és szoftvereket fejleszthetett.

Ezekkel a fejlesztésekkel a hátuk mögött vállalatok százai léptek versenybe annak érdekében, hogy vásárlóik számára egyre tökéletesebb PC-ket gyártsanak, hiszen biztosak lehettek abban, hogy azokon valamennyi elterjedt alkalmazás futtatható. A szoftverfejlesztő vállalatok ezrével állították elő az új termékeket, hiszen azok megbízhatóan működtek a sokféle, egymástól eltérő számítógépen. Fejlesztő eszközöket vezettek be, amelyek valamennyi szabványos számítógépen működtek, és operációs rendszereket, amelyek segítségével könnyebbé vált az új, innovatív szoftverek fejlesztése. Még több vállalat foglalkozott a könnyen rendszerbe állítható és egyszerűen kezelhető nyomtatók, modemek és egyéb perifériák építésével.

Ez a partnerközpontú üzleti modell a korábbiaknál átfogóbb folyamatot indított el az információtechnológiai ágazatban az ágazati szabványok és az interoperabilitás irányába, amely tovább serkentette az innovációt, és új termékek és szolgáltatások óriási választékát eredményezte.

Az információtechnológiai ágazat azóta vállalatok ezreiből álló globális "technológiai ökoszisztémává" nőtte ki magát, amely vállalatok világszerte rengeteg megfizethető és nagyteljesítményű hardvert, szoftvert és szolgáltatást kínálnak a fogyasztók, a céges ügyfelek, a kormányzati szervek, az oktatási intézmények és lakossági szervezetek számára. Egy 1975-ös vállalati nagyszámítógép teljesítményét meghaladó PC ma ezer dollárnál jóval alacsonyabb összegért megvásárolható.

Az újítás és a termelékenység kölcsönös jótékony egymásra hatásának eredményeképpen az információtechnológiai termékek és szolgáltatások nemzetközi piacának értéke ebben az évben meghaladja az 1 trillió dollárt, s az elkövetkező négy év folyamán a becslések szerint 40 százalékkal növekszik. A növekedésnek és a lehetőségeknek ez a motorja magasan kvalifikált és jól fizetett munkahelyek milliót hozta létre, és több tízmilliárd dolláros adóbevételeket teremtett. Segítségével nőtt a vállalatok termelékenysége, hatékonysága és mozgékonysága, hozzájárult a gazdaság élénküléséhez és az életszínvonal emelkedéséhez, amely az új technológia által előállított termékek iránti megnövekedett kereslet révén az újító tevékenység további fokozódását eredményezte.

A Microsoft ma több mint 750.000 vállalattal áll üzleti kapcsolatban szerte a világon, amelyek PC-s rendszerek tervezésével, előállításával és értékesítésével, a háztartások pénzügyeitől a korszerű tudományos kutatásokig mindenfajta feladat kezelésére alkalmas szoftverek fejlesztésével, valamint a nyomtatók, digitális kamerák, média-lejátszók és más, a PC-kben rejlő lehetőségeket mind jobban kihasználó eszközök építésével foglalkoznak.

Egy az IDC által elkészített, és nemzetközi kormányzati vezetők számára (2002. április 16-án) megrendezett technológiai konferencián bemutatott jelentés kiemeli ennek a jótékony hatású körnek az elképesztő pozitív eredményeit. Az IDC megállapította, hogy a Microsoft partnereire 8 USD bevétel jut minden, a Microsoft által elért 1 dolláros bevétel után. A gazdasági lehetőségek és növekedés az egész világra kiterjednek, hiszen a világ több mint 60 országában 350.000 partnerrel rendelkezünk. Az információtechnológiai ágazat fejlődése 1995 és 2001 között az IDC által tanulmányozott 28 ország mindegyikében túlszárnyalta a nemzetgazdaság növekedési ütemét. Az információtechnológiai munkahelyek számának növekedési üteme egyetlen ország kivételével elérte a 35 százalékot, 13 országban pedig a 75 százalékot is meghaladta. Számos új munkahely az országos átlagot jóval meghaladó fizetéseket nyújtó, magasan kvalifikált területeken jött létre.

A becslések szerint az információtechnológiai ágazat a jelenlegi nemzetközi gazdasági feltételek ellenére is jelentős mértékben bővülni fog az elkövetkező években. A tanulmányozott országok több mint felében az információtechnológiai szektor növekedési üteme várhatóan eléri vagy meghaladja majd a 45 százalékot. Lényeges az is, hogy sok szakértő véleménye szerint az internet és más információtechnológiai újítások fontos szerepet játszanak a gazdasági játéktér kiegyenlítődésében, lehetővé téve a fejlődő országok számára, hogy számos új piacon versenyképessé váljanak.

Ahogyan a PC az elmúlt 25 év során forradalmasította a számítástechnikát, a hálózati szolgáltatásokként ismertté vált fejlett technológiák ismét hatalmas lehetőségekkel és megújult növekedéssel kecsegtetnek az információtechnológiai ágazatban. Az eXtensible Markup Language vagy XML néven ismert nyitott szabványon alapuló hálózati szolgáltatások az intelligens eszközök széles skálája segítségével kiváló minőségű kapcsolatot teremtenek emberek, vállalatok és információk között - a munkahelyen és otthon; sőt, bárhol és bármikor.

A hálózati szolgáltatásokban rejlő összes lehetőség felismeréséhez fontos, hogy az információtechnológiai ágazat továbbra is azoknak az üzleti elveknek az alapján tevékenykedjen, amelyek olyan sikeressé tették a PC-korszakot. Ezek közé az elvek közé tartozik az interoperabilitás és a nyitott szabványok fejlesztése, az üzleti lehetőségek az együttműködés és a partneri értéklánc segítségével történő elősegítése, valamint a maximális fogyasztói előnyökre való törekvés.

A kormányoknak létfontosságú szerepük van olyan gazdasági környezet kialakításában, amelyben helye van az innovációnak és a gazdasági növekedésnek. A kormányok által megteremtett legfontosabb feltételek a szellemi tulajdonra vonatkozó hatékony törvények hatályba léptetése és betartatása, az információtechnológiai képzésbe és oktatásba tett befektetések, a nemzetközi kereskedelem ösztönzése és a ragaszkodás a piacorientált szabályozó elvekhez.

A Microsoft ágazatvezető vállalatként továbbra is a világméretű gazdasági növekedés és konjunktúra bővítésére hatalmas lehetőségeket kínáló partner-orientált technológiai ökoszisztémát fogja támogatni.

Copyright Steve Ballmer, 2002.