A hackerek Las Vegasba mentek

Vágólapra másolva!
A hétvégén lezajlott a hackertársadalom neves konferenciája, az immár tizedszer megrendezett Def Con. Az eseményen többen a számítógépes biztonsággal kapcsolatos állami szabályzás visszáságaira hívták fel a figyelmet.
Vágólapra másolva!

Pontosan egy éve történt, hogy az FBI a tekintélyes hackerkonferencia záróakkordjaként őrizetbe vette Dimitrij Szkljarovot, miután az orosz szakember előadásában ismertette az Adobe e-book szoftverének gyengéit, amihez természetesen fel kellett törnie annak kódját.

Később ugyan a vádat csak Szkljarov cége, a moszkvai Elcomsoft ellen tartották fenn, de a DefCon a lépés miatt elkerülhetetlenül politizálódott. A szeptember 11-i eseményeket követően olyan törvények és törvénytervezetek születtek, amelyek alaposan átalakították a hackerek játékterét, illetve szerepét. A már elfogadott Patriot Act növelte az állam kibernetikus teret ellenőrző jogosítványait, a tervezett Cybersecurity Enhancement Act pedig bizonyos esetben akár életfogytiglani büntetést is kilátásba helyez hackerkedésért. Ezen kívül szó van egy "visszahackelő" törvényről is, amely megengedné az interneten keringő médiafájlok jogtulajdonosainak, hogy betörjenek a fájlcserélő hálózatokba és lebéníthassák azok működését.

A DefCon honlapjahttp://www.defcon.org

Az állami szabályzással kapcsolatban a Las Vegasban megtartott DefCon konferencia előadói fontosnak tartották, hogy a politika technológiai kérdések törvényi szabályozása előtt kikérje a technológiákban jártas biztonsági szakemberek, hackerek véleményét is. A törvényhozók nem rendelkeznek a megfelelő szaktudással, így vagy nagyon tágan értelmezhető, vagy egyenesen károsan korlátozó törvények születnek - vélekedett Jennifer Granick, a Stanford Egyetem Internet és Társadalom Központjának professzora. Richard Thieme ex-lelkész és informatikai szakértő a hackerek igazságkereső szerepét emelte ki.

Az elődók többsége azonban azt hangsúlyozta, hogy a hackerek közössége hagyományosan apolitikus beállítottságú. Nem azért vagyunk, hogy megváltoztassuk a világot, és nincs különleges üzenetünk sem a fiataloknak - fogalmazott Jeff Moss, az idén tizedszer megrendezett DefCon konferencia alapítója. Szerinte egy hacker maximum annyit tehet, hogy felhívja a technológiai kérdésekre a közvélemény figyelmét, de óvott a direkt politikai akcióktól, amire a július közepén New Yorkban megtartott radikális hackerkonferencia, a H2K2 résztvevő hívtak fel.