Az internet jövőjéről vitáznak a héten

Vágólapra másolva!
Az internet és az információs társadalom kérdéseit vitatják meg a világ közel 200 országának politikusai és szakértői ezen a héten Genfben. Az összejövetel egyik középponti, sok vitára okot adó kérdése az internet Amerika-központúsága.
Vágólapra másolva!

A svájci városban szerdától péntekig tart az információs társadalom csúcstalálkozó (World Summit on the Information Society, WSIS). Az összejövetelen politikusok, szakemberek és civil szervezetek képviselői a modern kommunikációs technológiák nyújtotta lehetőségek megvitatása mellett kifejezik elkötelezettségüket ezek széles körű használata és általában az információs társadalom építése mellett. A szervezők szerint a közösen elfogadott koncepció alapján a WSIS beazonosítja az alapvető célokat, problémákat, s ezekhez rendelve határozza meg a konkrét teendőket. Az esemény szervezője az ENSZ égiszén belül működő távközlési szövetség, az International Telecommunication Union (ITU).

A konferencia honlapjahttp://www.itu.int/wsis/Az ITU weboldalahttp://www.itu.int

A konferencia egyik lényeges kérdésköre az arról szóló vita, hogy kinek, mely szerveknek a kezében legyen az internet különböző területeinek adminisztrációja. Korábban számos kritikusa akadt annak a gyakorlatnak, miszerint a világháló kvázi irányítói szerepköre ma is amerikai érdekeltségű, így például egy Egyesült Államok-beli társaság, az ICANN látja el az internetes címrendszer felügyeletét. Éppen ezért felmerült annak az igénye, hogy az amerikai cég szerepkörét az ITU vegye át. Bár a távközlési szövetség illetékese cáfolta, hogy az ICANN jogosítványainak megnyírbálására kerülne sor, elismerte, hogy a probléma terítéken lesz Genfben ezen a héten.

Érdekesség, hogy már az eseményt megelőzően több ponton előbukkantak a résztvevő országok képviselői közötti véleménykülönbségek. Az internetes központi szervek hollétének vitája mellett eltérő nézetek láttak napvilágot az úgynevezett digitális szakadék csökkentésének költségeiről is. Bár az előzetes viták során a résztvevők egyetértettek abban, hogy az információs technológiák a szegényebb országok felzárkóztatásában lényeges szerepet játszhatnak, voltak, akik külön pénzügyi alap létrehozását látják erre célszerűnek, mások a jelenlegi finanszírozási módokat is életképesnek tekintik.

A Genfben megjelenő állam- és kormányfők, illetve miniszterek egy elvi deklarációt és egy akciótervet fogadnak el, melyek meghatározzák a további közös erőfeszítések irányát, és amelyeket ezután a WSIS 2005-ben esedékes második fordulóján értékelnek és szükség esetén korrigálnak. Az esemény súlyát csökkentheti, hogy az utolsó pillanatban több vezető politikus is lemondta részvételét.


Kovács Kálmán Genfben

A találkozón Magyarországot kormányzati részről Kovács Kálmán informatikai és hírközlési miniszter képviseli, aki hangsúlyozni fogja elkötelezettségét az ENSZ és az ITU céljainak teljesítése, valamint a digitális szakadék felszámolására irányuló törekvések mellett - közölte megkeresésünkre az informatikai tárca. Tájékoztatása szerint az IHM figyelemmel kezeli a kulturális identitás és sokszínűség kérdését, mely a határon túli magyarság szempontjából is meghatározó, mivel a fejlett technológiák nagymértékben segítik a kommunikációt a kisebbségekkel és kulturális értékeink, nyelvünk megőrzésében is óriási lehetőségeket kínálnak. Magyarország a csúcstalálkozót megelőző tárgyalásokon az Európai Unió közös álláspontjához csatlakozott, illetve saját álláspontját ezen keresztül érvényesíti. Az álláspont alapjait az EU tagállamai és a csatlakozó államok által is osztott értékek adják, melyek a demokratikus berendezkedés és az emberi jogok védelme mellett a fenntartható fejlődést célozzák - közölte az IHM.