USA: visszaszorulóban az illegális zeneletöltés

Vágólapra másolva!
Egy friss felmérés szerint az amerikai felhasználók körében visszaesett az illegális zeneletöltést kínáló fájlcserélő hálózatok népszerűsége, ami javarészt a zeneipar által az egyes felhasználókkal szemben megindított pereknek köszönhető.
Vágólapra másolva!

A Pew Internet & American Life Project telefonos közvélemény-kutatásának eredményeiből kiderül, tavaly december közepén az év eleji 29-ről 14 százalékra csökkent azon amerikaiak száma, akik a világhálóról zeneszámokat töltöttek le.

A felmérés szerint míg tavasszal Észak-Amerikában még 35 milliónyian töltöttek le zenéket, addig az év végén már csak 18 milliónyian használták szerzői jogok által védett zenefájlok illegális letöltésére. A fájlcserélő hálózatok használatában a legnagyobb mértékű csökkenés a nők körében ment végbe, de a szülők, illetve a felsőfokú képzettséggel rendelkező felhasználók közül is egyre kevesebben töltenek le zenéket, de egyre kevésbé népszerűek a fájlcserélők egy egyetemisták és a szélessávú interneteléréssel rendelkező felhasználók között is - derül ki a Pew tanulmányából.

A comScore Media Metrix elemzőcég adatai szerint a két legnépszerűbb fájlcserélő hálózat - a Kazaa és a Grokster - felhasználóinak köre 15, illetve 59 százalékkal esett vissza az elmúlt év végén, míg sok felhasználó fizetős zeneletöltést kínáló online szolgáltatásokat - többek között az Apple iTunes Music Store-t, illetve a Napster.comot vesz igénybe. Ugyanakkor a zeneipar fájlcsereellenes küzdelmét nehezíti, hogy egy fellebbviteli bíróság tavalyi döntése értelmében az RIAA csak bírói felhatalmazás birtokában kérheti ki azon felhasználók személyes adatait az internetszolgáltatóktól, akiket azzal vádol, hogy fájlcserélő hálózatokon illegálisan osztanak meg zenefájlokat.