Új digitális archívum a pécsi egyetemen

Vágólapra másolva!
Folyóiratok és számos tudományág dokumentumai találhatók a Pécsi Egyetemi Könyvtár internetes archívumában. Júniusra a puritán külsejű gyűjteményben 200 ezer digitalizált oldal lesz ingyenesen böngészhető.
Vágólapra másolva!

KlimoTheca néven kezdte meg működését február 24-től a Pécsi Egyetemi Könyvtár digitális gyűjteménye. A szolgáltatás internetes honlapján 50 címszó alatt 40 ezer oldal áll az érdeklődők rendelkezésére. Az oktatás és a kutatás elsődlegességét, valamint a szerzői jogokat szem előtt tartva, június 30-ig a honlap-látogatók választhatják ki azokat a könyveket, amelyeket viszont szeretnének látni a világhálón.

Mint Bogárdi János, a Pécsi Tudományegyetem Központi Könyvtárának projekt-menedzsere elmondta, az első magyar nyilvános könyvtárat alapító pécsi püspök, Klimó György szellemiségét követve határozták el, hogy a világhálón keresztül juttatják el az olvasókhoz a nehezen hozzáférhető, vagy a használattól gyorsan romló állapotú dokumentumokat. Az eddig elkészült anyagok között egyaránt megtalálhatók hely- és egyetemtörténeti tanulmányok, gazdaságtörténeti jellegű folyóiratok, statisztikai adatgyűjtemények, valamint a Magyar Tudományos Akadémia jogi, irodalom-, nyelv- és történelemtudományi közleményei, vagy például egy 17. századi angol utazó beszámolója magyarországi élményeiről.

A menedzser hangsúlyozta, természetesen nem kerülhet be bármilyen szöveg a gyűjteménybe, hiszen a szerzői jogokkal védett művek megjelentetése törvényileg szabályozott, szépirodalom egyáltalán nem kap benne helyet, a szakirodalom pedig a szerzőjogi kötöttségek figyelembe vételével szerepel. Célul tűzték ki, hogy minden kérésnek eleget tegyenek, de fontossági sorrendet állítanak fel: előnyt élveznek a tanárok által kért anyagok és az egyetemi kutatásokhoz szükséges forrásmunkák. A digitális gyűjtemény kialakításakor figyelembe veszik a hallgatók igényeit is, egy-egy sűrűn keresett könyvet igyekeznek minél hamarabb a honlapra feltenni. Minden érdeklődő kinyomtathatja, vagy saját számítógépére elmentheti az általa keresett anyagot.

Az új szolgáltatás bevezetéséhez szükséges forrásokat a Nemzeti Kulturális Alap és az Informatikai és Hírközlési Minisztérium közös pályázatán nyerték el: az összeg lehetővé tette, hogy június végéig 200 ezer oldalt digitalizálhassanak. A könyvek oldalairól szkennerrel készítenek másolatot. Az elkészült anyagokat nem alakítják át szöveggé, hanem a tartalomjegyzéket felhasználva lehet a képek között navigálni.