Saját kézbe venné az ENSZ az internetet

Vágólapra másolva!
Az internet igazgatásával foglalkozó globális fórum (Global Forum on Internet Governance) során az Egyesült Nemzetek Szervezete kifejtette: az egyre kiterjedtebb globális hálózat irányítása terén nagyobb beleszólást kíván.
Vágólapra másolva!

Kofi Annan, az ENSZ főtitkára különösen az internetes szabványok kialakításának és a domainnnevek igazgatásának jelenlegi rendszerét bírálta, mondván, a folyamat irányítása jelenleg lényegében a vezető hatalmak kezében van - írja az Információs Társadalom és Trendkutató Központ Infinit hírlevele. A politikus szerint az említett struktúrákat a világ egészének igényei alapján kellene kialakítani. Az ENSZ egyik szakcsoportja már 1999-ben kihangsúlyozta: - Égető szükség van arra, hogy megtaláljuk azokat az erőforrásokat, amelyek segítségével oly módon járulhatunk hozzá a globális kommunikációs forradalomhoz, hogy az valóban globális legyen.

A szervezet azonban csak most első ízben vette komolyabban fontolóra azokat a lehetőségeket, amelyek révén az internet működtetésével kapcsolatos mechanizmusokra nagyobb befolyást gyakorolhatna. Noha az ENSZ által elindított folyamat még nagyon korai stádiumában van, a végeredmény számottevően befolyásolhatja a világháló jövőjét, véget vetve több, jelenleg meghatározó érvényű informális együttműködési formának.

Az ENSZ mindenekelőtt azt kifogásolta, hogy az amerikai szövetségi kormány az ICANN-nal és a .net, valamint a .com adatbázisokat felügyelő VeriSign-nal kötött egyedi megállapodásai nyomán gyakorlatilag saját magának tartotta fenn az internet igazgatásának leglényegesebb aspektusait. Ezek a megállapodások az ENSZ szerint annak a kornak az örökségei, amikor az internet még csak egy kormányzatilag támogatott amerikai projekt volt.

Bár a legszembetűnőbb célpont az internetes címek kiosztásáért és a domainnnevek rendszeréért felelős ICANN működése volt, a csúcstalálkozón a fejlődő országok egyéb fájó pontjairól is szó esett. Az internet korai időszakában meghozott döntések miatt a legnépesebb országnak számító Kínának például alig feleannyi IP-cím jutott, mint mondjuk a Stanford Egyetemnek. - Az internet létfontosságú nemzetközi közmű, amelynek működtetésekor nemcsak egy-két érdekelt főrészvényes szempontjait kellene figyelembe venni - fogalmazott Juan Fernandez, a brazil küldöttség képviselője.

ITTK Infinit