Ókori villa romjait találták meg a Google-lal

Vágólapra másolva!
Egy mindeddig ismeretlen római kori villa romjaira bukkant egy olasz programozó, aki lakhelye, a Párma melletti Sorbolo műholdképeit nézegette a Google Maps oldalán.
Vágólapra másolva!

Luca Mori a szabadidejében böngészte a Google virtuális térképét, amely a Föld legsűrűbben lakott területeiről nagy felbontású műholdképeket is tartalmaz - írja a Nature magazin híroldala. A fiatal programozó először egy körülbelül 500 méter hosszú, kanyargó mintát vett észre a szántó melletti földeken, amely a közeli folyócska ókori medrének vonalát jelezte. A régészek magyarázata szerint a meder azért rajzolódott ki ilyen élesen a felvételen, mert vízmosások helyén képződő üledék több nedvességet szív magába a levegő páratartalmából, mint a környezete.

Mori a vízmosás felfedezése után egy "négyzetes árnyékra" lett figyelmes, amelyet tovább tanulmányozott, és úgy gondolta, nem lehet más, csak valamilyen emberi építmény romjai. Az olasz fiatalembert a látvány egy római villa belső udvarára emlékeztette, ezért felvette a kapcsolatot a pármai történeti múzeum régészeivel. A szakemberek meg is erősítették a felfedezést, amit Mori a webnaplóján és az amatőr régészeket tömörítő CyberArcheologist.net weboldalán is közzétett.

A régészek először bronzkori épület romjainak gondolták a műholdképen felsejlő árnyékokat, de hamarosan kiderült: a maradványok tényleg a Római Birodalom idejéből származnak, és egy gyors próbaásás során cseréptöredékeket is találtak a helyszínen. A szakemberek régóta használnak légi- illetve műholdfelvételeket az ígéretes régészeti lelőhelyek felkutatására, de nagyra értékelték az amatőr kutató felfedezését, és amint lehet, megkezdik a villa feltárását.