8 ezer órányi műsor a digitális archívumon

Vágólapra másolva!
A január elseje óta működő Nemzeti Audiovizuális Archívum (NAVA) mintegy 8000 órányi tévé- és rádióműsort dolgozott fel és tett kereshetővé az interneten, tartalmaihoz azonban csak a többek közt könyvtárakban, iskolákban működő NAVA-pontokon férhetnek hozzá az érdeklődök.
Vágólapra másolva!

A rendszeren emellett hozzáférhető immár 100 magyar játékfilm és 590 világháború előtti híradó is - jelentette be Kovács Kálmán informatikai és hírközlési miniszter a Jövő Házában, ahol az elsőként kialakított NAVA-pont is működik.

A Nemzeti Audiovizuális Archívum tartalma kizárólag az úgynevezett NAVA-pontokról érhető el, az interneten keresztül az érdeklődők csupán a katalógust böngészhetik át a www.nava.hu honlapon. A rendszer webes keresőjében meg lehet nézni milyen műsorok találhatók az archívumban, majd a katalóguson elolvasható többek között a műsorban résztvevő szereplők- és a készítők neve, valamint a műsor címe és hossza.

Az ingyenesen igénybe vehető archívum elérését szolgáló pontok jelenleg a budapesti Jövő Házán kívül Magyarországon 35 ilyen pont működik, különböző könyvtárakban, iskolákban. A tervek szerint a NAVA-pontok száma év végére eléri a százat. "Idén indul a Magyar Televízió archívumának internetes hozzáférhetővé tétele is. Ennek keretében mintegy 13 ezer órányi műsor - parlamenti tudósítások és híranyagok -, a későbbiekben pedig az MTV archívumának teljes anyaga válik elérhetővé a rendszeren" - mondta el Kovács Kálmán a keddi sajtótájékoztatón. A NAVA további célja a teljes magyar filmvagyon digitalizálása és online elérhetővé tétele, továbbá az oktatás színesítése az audiovizuális kultúra eszközeivel.

Kötelespéldány archívum több országban is létezik (Anglia, Hollandia, Franciaország), és minden országban ugyanaz a felismerés hozta létre: az elektronikus média (analóg és digitális televízió és rádió) audiovizuális értékei a nemzeti kulturális és történelmi örökség részét képezi, megőrzésük a jövő számára legalább olyan fontos, akár a könyvek, a képzőművészeti alkotások és a zeneművek megóvása és hozzáférhetővé tétele.

A műsorszolgáltatói archívumok a gyártás kiszolgálására épülnek, ezért nem tudják megfelelő módon érvényesíteni az oktatás és a kutatás szempontjait, továbbá nem nyilvánosak, sem oktatási, sem kutatási célra nem használhatók. Így a bennük őrzött kulturális értékek - eddig - holt vagyonként rejtve maradtak.