Betűtészta után betűmeccs

Vágólapra másolva!
Tekintve, hogy rovatunk valamennyi tagját teljesen hidegen hagyja a foci, de a vébével manapság bármit el lehet adni, s különösen, hogy mivel mostanában nem minket, hanem a Sport rovatot látogatják az olvasók, ezért nekünk is elő kell rukkolnunk valamilyen vébés anyaggal, ami azért kapcsolódik a technológiához is.
Vágólapra másolva!

Látta már ön a vébét karakterekkel ábrázolva? Pláne élőben? Nos, egy címmel szolgálhatunk, ahol mindez megtekinthető - igaz, a sok látogató miatt miatt nem mindig érhető el a hely: az ascii-wm.net-en telneten, élő adásban látható a vébé. De állj: mi az az ASCII, és mi az a telnet? Az ASCII egy betűkészletnek a rövidítése, méghozzá annak az alap-betűkészletnek, amelyet a számítástechnika hőskorában (1967-ben) tettek szabvánnyá. Nem is tartalmaz mást, mint az angol (latin) ábécét, néhány jelet, és a számokat: 127 karakter fér el benne, s a mai napig a legalapvetőbb és talán a legrégibb betűkészlet-szabvány. Az ASCII még abból az időből származik, amikor csak a fekete háttéren-fehér betűk jelentették a számítógépek világát, a mai, színes, nagyfelbontású monitoroknak nyomuk sem volt.

A telnet pedig egy olyan protokoll, mint a böngésző címsorában látható http. Persze nem ugyanolyan, csak ez is azok közé a protokollok közé tartozik, amelynek segítségével a hálózaton adatok jönnek-mennek. Telnetet be lehet írni a böngésző címsávjába is, de olyan ősi adatátviteli forma ez, amivel a mai programok már nem boldogulnak: van rá egy külön alkalmazás, ami elindul. A telnetet 1983-ban írták le először, a http-t pedig hét évvel később.

A kísérletező kedvűek megpróbálhatják, hogy beírják böngészőjűk címsávjába ezt: telnet:ascii-wm.net 2006. Ha a böngésző megkérdi, elindíthatja-e a külső alkalmazást, akkor egy igennel jóvá lehet hagyni (van olyan böngésző, amelyik nem kérdez, hanem indít). Mint írtuk, az ASCII-meccsek csak akkor láthatók, amikor élőben zajlik a mérkőzés, így próbálkozni is csak akkor érdemes. Az ASCII meccsekhez való pontos hozzáférésről alant közlünk egy képes útmutatót. A játékot a monitortól néhány lépés távolságból érdemes szemlélni, körülbelül olyan messziről, hogy a betűk összefolyjanak.

Forrás: [origo]
Sevcsenko feje a Szaúd Arábia - Ukrajna meccsen

Az igazán karakteres adást az osztrák IPTS (Institut für Posttayloristische Studien) szervezte. Munkatársuk, Michael Aschauer megkeresésünkre elmondta: valójában csak egy nagy poénnak szánták az ASCII-es meccsközvetítést, de közben olyan komoly kérdések is felmerültek, mint a szerzői jogoké, valamint az internetes tulajdonlás problémája, hiszen egy valós netes képközvetítést (strem) alakítanak át karakterekké. Aschauer elmondta, hogy több nyílt forráskódú szoftvert használtak fel a közvetítéshez, átalakításhoz, csak ezeket kellett összekötni. "Nézettségi adatokkal" az intézet munkatársa nem tudott szolgálni, mondván: csak a vébé végén összesítik majd a statisztikát. Egyébként egyelőre nem tervezik hasonló adások indítását, ha vége a világbajnokságnak, vége lesz a betűközvetítésnek is.