Vágólapra másolva!
Közel félmillió forintot kasszírozott az a felhasználó, aki számítógép-alkatrészeket kínált fel az egyik hazai aukciós portálon, majd miután a pénzek beérkeztek hozzá, az ígért termékeket nem szállította le.
Vágólapra másolva!

Július elejétől kínált több memória- és videokártyát egy felhasználó a Vatera aukciós portálon. A licitálás annak rendje és módja szerint le is zajlott, az állítólagos eladó e-mailben küldte meg bankszámlaszámát a vevőknek. A pénzt a vásárlók átutalták - egyenként 2 és 75 ezer forint közti árat fizettek -, s mint a Vatera fórumáról kiderül, a megvásárolt termékek sosem érkeztek meg a vevőkhöz, az ismeretlen, sandiskshop nevű eladó elérhetetlenné vált. A nagybani alkatrészkereskedő azt a körülbelül egyhetes időszakot használta ki a pénzgyűjtésre, amíg a vásárlók a postai szállítás lassúsága miatt türelemmel voltak.

Nam hagyják magukat

Most azonban a Vatera fórumán összegyűltek a károsultak, és közösen tettek feljelentést a rendőrségen. Információink szerint az ügyben a Nemzeti Nyomozó Iroda indított vizsgálatot - megkeresésünkre azonban a rendőrségi szóvivő jelezte: nem kívánnak nyilatkozni. Próbáltuk elérni a Vatera ügyvezetőjét is, ám ez nem sikerült: a portált üzemeltető vállalkozás - az ügyben nem illetékes - munkatársa csak annyit mondott, hogy ilyen volumenű átverés még nem fordult elő a piactéren.

Noha a vaterások a fórum tanúsága szerint segítőkészen álltak az ügyhöz - körlevélben figyelmeztették a vásárlókat a csalóra, akinek a hozzáférését és árveréseit le is tiltották - többen felvetették az üzemeltető felelősségét is. A konkurens aukciós portálon, a Teszveszen ugyanis ahhoz, hogy valaki eladhasson, előtte egy postai levélben azonosítják - ezzel elkerülhető, hogy valaki hamis címet megadva kereskedjen. Míg a Teszvesz regisztrációs procedúrájának ez az identitáskontroll egy kötelező eleme, a Vatera csak ajánlja, hogy az ellenőrzött felhasználó titulusért postai levélben is erősítsék meg eladói valós énjüket.

Az identitás-ellenőrzés sem mindenható

A vaterások érvelése szerint azonban bár bizonyos esetekben ez az ellenőrzés hatásos lehet, mégsem mindenható, ugyanis senki sem garantálja, hogy valóban az illető van azon a címen, továbbá az ellenőrzés egyszeri, ha valaki elköltözik, már nehéz kinyomozni, ki hol volt egy korábbi levélküldés alkalmával. Ugyanígy nem vált be most a felhasználók egymást minősítő rendszere sem: valószínű, hogy a sandiskshop nevű eladó más néven is regisztrált, és saját magát minősítette pozitív jelekkel. Elvileg a gyakran üzletelő eladók és vevők minősítik egymást aszerint, hogy az üzlet létrejött-e, az eladó megküldte-e az árut, a vevő pedig fizetett-e. Ez a bizalmi tőke épül hosszú időn keresztül - de mint a mostani eset példázza, ez sem mindenható.

Az esetről először hírt adó Internetdetektív szerint online aukciós vásárlásnál nagyobb biztonságot jelent a személyes lebonyolítás vagy a drágább, de kockázatmentes utánvételi megoldás. Mindenre garanciát jelentő megoldás azonban sajnos nincs, az internetes vásárlás - akárcsak a csomagküldők katalógusaiból való shoppingolás is - bizonyos kockázatot rejtenek. Általában a piacinál alacsonyabb ár és a kényelmes vásárlás lehetősége az, ami kompenzálja ezeket a kockázatokat, hiszen sokkal több sikeres tranzakció zajlik az interneten, mint amennyi csalódást okoz - ebből következik, hogy több az elégedett vásárló, mint az elégedetlen.