Magyar könyv is bekerült a Gutenberg projektbe

Vágólapra másolva!
Az internet legrégebbi könyvdigitalizáló és -szolgáltató kezdeményezése a Projekt Gutenberg július végén egy magyar kötettel is gyarapodott.
Vágólapra másolva!

Több mint 18 ezer digitális könyvet tartalmaz az internet talán legismertebb, és legrégebbi elektronikus könyvtára, a Gutenberg projekt. Több mint tizenhatezer - tehát a könyvek zöme - angol nyelvű, ezer francia, néhány száz német, finn és holland kiadvány is elérhető a gutenbergi oldalról, s további több mint harminc nyelven született mű is felkerült - eddig hát érthető, hogy kevés hazánkfia érdeklődését keltette fel az e-könyvtár.

Az arany szalamandra az első

Még tavasszal azonban bekerült az első magyar nyelvű mű is (Donászy Ferenc: Az arany szalamandra című kötete), és láthatók az előkészítés, illetve digitalizálás alatt álló kötetek is, így remélhetőleg apránként bővül majd a nemzetközi könyvtár a magyar irodalomból válogatott művekkel is. Számos elektronikus könyvtárhoz hasonlóan a Gutenberg projekt is olyan könyveket kínál, melyeknek a szerzői jogai már lejártak - lévén a jogdíjak megfizetése kigazdálkodhatatlanul magas összeggel terhelné költségvetésüket.

A magyar kötet annak köszönheti nemzetközi karrierjét, hogy a Gutenberg projekt egyik legnagyobb "ellátójának" számító, elsősorban a már digitalizált művek korrektúrázásával foglalkozó Distributed Proofreaders (DP) nevű kezdeményezéshez lelkes magyar önkéntesek is csatlakoztak. A DP-hez bárki csatlakozhat, hogy segítsen összevetni az e-könyveket az eredetivel, sőt, a projekt weboldalán kifejezetten bátorítják is a látogatókat, hogy munkájukkal segítsék a magyar kultúrkincs elektronikus megőrzését, terjesztését munkájukkal.

A MEK a legnagyobbb

A Gutenberg projektbe került magyar könyv megjelent a Magyar Elektronikus Könyvtár gyűjteményében is, s vélhetően a jövőben is felbukkannak a legnagyobb hazai e-gyűjteményben a Gutenbergbe küldött könyvek. A MEK virtuális polcain egyébként közel 4000 elektronikus könyv található, melyek közül 3600 magyar nyelvű. Vélhetően tehát megőrzi vezető szerepét a MEK, mint a magyar könyvek legnagyobb szolgáltatója.