Feketelista az internet ellenségeiről

Vágólapra másolva!
Tizenhárom olyan ország került a jogvédők listájára, amelyekben súlyosan korlátozzák az internetes szólásszabadságot.
Vágólapra másolva!

Megjelentette idei feketelistáját a Riporterek Határok Nélkül (Reporters Sans Frontieres, röviden RSF) nevű nemzetközi jogvédő szervezet az internet ellenségeinek kikiáltott országokról - adta hírül a BBC.

Az aktivisták olyan országokat vettek lajstromba, amelyek súlyosan korlátozzák a sajtó- és szólásszabadságot az online hírek cenzúrázásával, vagy bloggerek letartóztásával, elhallgattatásával. A szervezet weboldalán 24 órás tiltakozó akció is zajlik a feketelistán szereplő rezsimek ellen.

A listát Belorusszia, Burma és Kína vezeti, és Kuba, Egyiptom, Irán, Észek-Korea, Szaúd-Arábia, Szíria, Tunézia, Türkmenisztán, Üzbegisztán és Vietnám állnak a többi helyen. Újonnan került fel a listára a negyedik helyen álló Egyiptom, ahol a demokratikus változásokat sürgető bloggereket tartóztattak le.

Bárki tiltakozhat

Az RSF listájáról idén le is vettek országokat: a listán már nem szerepel Nepál, a Maldív-szigetek és Líbia, bár ez utóbbi országgal kapcsolatban a szervezet továbbra is fenntartja, hogy Kadhafi elnök a sajtószabadság ellensége (az aktivisták a "ragadozó" kifejezést használták az államfőre).

A lista közzététele mellett az RSF idén először online tiltakozó megmozdulást is indított: a 24 órás akció keretében egy interaktív térképen lehet szavazatokat leadni az "internetes fekete lyukakként" aposztrofált országok érdekében. A petíció weboldalán hangüzenetet is lehet hagyni a Yahoo társalapítójának, Jerry Yangnak: az aktivisták ezzel az internetes óriáscég kínai gyakorlata ellen tiltakoznak, mivel a vállalat piaci pozíciónak megtartása érdekében hozzájárul az állami internetcenzúrához.