Kóros netes mániák gyűjteménye

Vágólapra másolva!
A magántitkok weblogon való kifecsegésétől az idegenek fotóinak nézegetéséig egy sor újkeletű online mániát szedtek össze a New Scientist szerkesztői.
Vágólapra másolva!

Az internethasználat mindennapossá válásának köszönhetően egy sor újkeletű mánia ütötte fel a fejét, amelyekből az AFP szemezgetett a New Scientist év végi számának összeállítása nyomán. A példaként felhozott szokásokat a hírügynökség egyenesen kórosnak titulálta, nem is teljesen alaptalanul, hiszen sokan egyenesen a függőség tüneteit produkálják ezekkel kapcsolatban.

Az alábbi szokásoknak részben maguk az internetezők, részben az újságírók adtak frappáns angol neveket. Ezek lefordításával inkább nem próbálkozunk meg, csupán ismertetésükkel - íme:

  • Még viszonylag könnyen lefordítható az ego-surfing, vagyis "egoszörfölés", amikor valaki a saját nevére keres rá az interneten. Ezzel egyrészt kideríthető, hányszor említik, másrészt az, hogy ki mit mond az illetőről. Hátránya, hogy névegyezés esetén félrevezető lehet, de egyedi becenevekkel működik.
  • Google-stalking névre hallgat az egoszörföléshez hasonló szokás, amikor valaki mások nevére keres rá a neten. A kutakodás célja rendszerint egy régi ismerős, volt kolléga, vagy exbarát/barátnő online lenyomozása.
  • A Blog-streaking az a szokás, amikor valaki egy webnaplón fecseg ki olyan titkokat, amelyek másokat is kompromittálnak, és mindenkinek jobb lenne, ha soha nem derülnének ki.
  • A rendkívül addiktív kábítószer és a Blackberry e-mailes okostelefon nevének összevonása révén a crackberry nevet kapta az a szokás, amikor valaki ötpercenként megnézi a készüléken, kapott-e új levelet. Ez a rituálé főleg az ilyen készülékkel rendelkező menedzserek körében elterjedt, és főleg azért idegesítő, mert bárhol, bármikor űzhető.
  • A hipochondria mintájára cyberchondria alakulhat ki a technológia egészségkárosító hatásáról tartó felhasználókban. "Fejfájás és kiütések a számítógépezéstől? Ez csakis rák lehet!" - ad bepillantást a cyberchondriás lelki világába a New Scientist.
  • A photolurking egyfajta kukkolásnak is tekinthető: ez nem más, mint teljesen ismeretlen emberek internetes fotóalbumának nézegetése.
  • Végül, de nem utolsó sorban wikipediholism névre hallgat a Wikipédia-mánia, amikor valaki nem tudja megállni, hogy ne írogasson újabb és újabb bejegyzéseket a szabad internetes enciklopédiába.

A sort talán még kiegészíthetjük egy hazai újítással, az iWiW-függőséggel is, ami az ismerősök szüntelen keresgélésében merül ki, és bizonyára sokakat "megfertőzött" a közösségi oldal népszerűsége okán.