Fellázadtak az amerikai hírolvasók

Vágólapra másolva!
Lázadáshoz vezetett egy szerzői jogi vita a Digg.com nevű, rendkívül népszerű amerikai közösségi hírcsatornán, és az üzemeltetők egy nehéz éjszaka után végül behódoltak a közösségi akarat előtt.
Vágólapra másolva!

Az egész a HD-DVD digitális videó lemez másolásvédelmi kódjának feltörésével kezdődött. A kód aztán elterjedt blogokban és fórumokon szerte az interneten, mire egy szakmai szervezet körlevélben figyelmeztetett, hogy súlyos következményekkel járhat, ha nem távolítják el a kódot tartalmazó publikációkat.

A Digg.com alapítóihoz is hamar eljutott az intelem. A hírcsatornára minden száz oldalletöltés közül legalább egy jut Amerikában, és sikerét a felhasználóknak köszönheti, akik érdekesnek tartott, elsősorban technológiai témájú híreket küldenek az oldalra, majd szavazással, "diggeléssel" rangsorolják a megjelent írásokat.

Polgári engedetlenség

Az alapítók felkérték a felhasználókat, hogy ne küldözgessék többet a kódot, majd elkezdték törölni a vonatkozó anyagokat. Ezen a "hírdemokráciához" szokott közösség annyira felindult, hogy aki csak ráért, tömegével küldte a tiltott számsorról szóló sztorikat, majd mindegyikre ezrével szavaztak, holott alapesetben alig párszáz "digg" érkezik egy-egy hírre. Az akció eredményeként a nyitó oldal szintültig megtelt kódos hírekkel, a rendszer pedig a hirtelen megugró felhasználói aktivitás miatt hamarosan összeomlott.

"A HD-DVD kódfiaskó igazi 21. századi digitális lázadás" - szólt az egyik hír címe, a vezetés pedig szerdán hajnalban végül engedett a közösség akaratának, és leállították a beküldött írások cenzúrázását "tekintet nélkül a lehetséges következményekre". Kevin Rose, az egyik alapító digg-blogjában hangsúlyozta, hogy "a hírek százai és a kommentek ezrei láttán már értjük, hogy mit akartok. A Digg inkább harc közben pusztul el, de nem hódol be egy nagyvállalatnak."

A 180 fokos fordulat és a harcias kiállás ugyanakkor a The Times című brit napilap honlapján megjelent cikk szerint kevés volt ahhoz, hogy megállítsa a rivális honlapoktól induló kritikai hullámverést. "A Digg oligarchái mossák kezeiket és úgy tesznek, mintha mi sem történt volna" - szól az egyik epés megjegyzés. Van, aki még rövidebben kommentálta az esetet: "Kevin Rose áruló. A Digg egy dög."