Kalandozás a webes térképeken

Vágólapra másolva!
Nem ismeri a várost? Szeretné elvinni valami jó helyre a kedvesét? Bulizni szeretne? Utazást tervez? Lakást keres? Nézze meg a közösségi térképeket, valaki már biztosan kiszúrta a legjobb helyeket.
Vágólapra másolva!

Pár évvel ezelőtt az is nagy szó volt, hogy az internetre feltett térképeken ki lehet keresni egy-egy címet, az útvonaltervezőről nem is beszélve, sokan nyomtattak saját térképet nyaralás előtt az akkori sztárnak számító ViaMichelin honlapon. Manapság már a felhasználók vehetik birtokba ezt a szolgáltatást is: a webkettes térképszájtokon bárki bejelölheti a kedvenc helyeit, mintha csak egy gombostűt tűzne a térképre, és ezt meg is mutathatja másoknak.

A térképre felvitt pontokról leírást lehet készíteni, akár képpel, videóval illusztrálva, és a többiek véleményezhetik, értékelhetik is azokat - így aztán a közösség teljes egészében ízekre szedheti a földrajzi környezetét. Az ilyen szolgáltatások jellemzően egy sémára épülnek, csupán az oldal célja, profilja más és más, és legtöbbjük - mint ahogy az általunk bemutatott oldalak mindegyike - a Google Maps adatbázisára épülnek.

1. Térképezze fel saját életét!

Az egyszerű felhasználó számára a Google Maps alapszolgáltatása is kínál térképezési lehetőséget. A MyMaps menüpont alatt a google-os felhasználói fiókkal rendelkező internetezők létrehozhatnak saját térképeket, amelyen bejelölhetnek pontokat, útvonalakat vagy területeket. Az így elkészített saját térkép bekerül a szájt nyilvános adatbázisába, vagyis mások és megnézhetik, és a webkereső is listázza majd. Az elkészített térképet a Google Earthbe is be lehet ágyazni egy KML-fájl formájában.

Hogy mire jó ez az egész? Például a kedvenc helyek, utazások, emlékek nyilvántartására, de magánemberként útmutatót adhatunk ismerőseinknek ahhoz, hogy mikor hol találnak meg minket, vagy cégtulajdonosként bejelölhetjük a vállalkozásunk telephelyeit. A My Maps menüpont alatt böngészgethetjük azokat a térképeket is, amelyeket mások állítottak össze.

2. Találja meg a jó helyeket!

Az egyik első magyar nyelvű közösségi Google Maps-mashup a Jo-hely.hu, amely már közösségi oldalként is működik. A puritán dizájnnal rendelkező webhelyen a regisztrált felhasználók gyűjtögethetik az ismerősöket is, és megnézhetik, hogy ők mit jelöltek be a közös térképen.

Forrás: [origo]
Jó helyek Budapesten

A szájt célja pedig nemes egyszerűséggel az, hogy a valamilyen szempontból "jó helynek" minősülő - elsősorban a szabadidő eltöltésére alkalmas - pontokat tartsa számon, így elsősorban kocsmák, cukrászdák, éttermek, szórakozóhelyek sorjáznak benne, de itt vannak többek közt az iskolák, boltok, áruházak és egyéb látványosságok is. A jelölésnél meg lehet adni a hely nevét, címét, típusát, címkéit és leírását, majd a felhasználók értékelhetik (jó hely/nem jó hely) és kommentálhatják is azt.

A térképnek két nézete van: vagy mindent látunk rajta, vagy csak a legújabbakat, és kényelmes funkció, hogy a görgetés közben a térkép mellett található listában típus szerint lebontva mindig azok a helyek jelennek meg, amelyek éppen látszanak. A szájt arra is figyelmeztet, ha az aktuális nézetben nem látható mindegyik jelölés az aktuális térképdarabon és nagyítani kell azok előcsalogatásához. A keresést a cím vagy név mellett a jobb alsó sarokban található külön ablakban címkék szerint is lehet végezni a szabadszavas kereső vagy a címkefelhő segítésével.

3. Bulizzon, utazzon vagy buktassa le a környezetszennyezőket!

Alapvetően az otthonról való kiruccanás megkönnyítése inspirálta a GeoSpace.hu alkotóit is. A lényeg ugyanaz, mint a Jo-hely.hu esetében: a szájt kategória szerint eltérő ikonokkal jelölve mutatja meg a térképen a különböző helyeket, a hozzájuk tartozó adatokat pedig egy külön ablakban listázza ki. A nyitóoldalon találunk egy keresőt, kategóriák szerinti listát, és külön listában szerepelnek a legfrissebb helyek és a legaktívabb felhasználók is. Ha elég szélesre nyitjuk a böngészőt, akkor egy közös üzenőfal is láthatóvá válik.

Forrás: [origo]
Színes térkép és részletes katalógus a Geospace.hu-n

A weboldalon külön fülön kérhetünk részletes katalógust a rendszerbe felvett helyekről, ahol a típus mellett országra és címkékre lebontva is lehet kutakodni. Magán a térképoldalon azonban leginkább a feltűnő, színes ikonok könnyítik meg a keresést, és a három fő gyűjtőkategória. A Buli és Kocsma fül neve talán önmagáért beszél, az Utazás fülre kattintva világtérképes nézetre vált az oldal, hogy megkönnyítse a külföldi keresgélést, a Környezetvédelem menüpont alatt pedig főleg illegális szemétlerakókra, illetve egyéb különösen szennyezett, vagyis kerülendő pontokra vadásznak a felhasználók.

Az oldalon az értékelés mellett összegyűjthetjük a számunkra ismerős, kedves helyeket is, és az egy-egy településhez tartozó látnivalók adatait GPS-készülékre is lehet exportálni. A Geospace alkotói igényes megjelenésű oldalt hoztak össze, sokrétű szolgáltatással: látszik, hogy mind a dizájnt, mind a hozzáadott funkcionalitást illetően aprólékos munkát végeztek. A szájt egyébként még igen kezdeti stádiumban - prealpha, ahogy a készítők jelölik - van, így feltehetőleg folyamatosan tesztelik, dolgoznak rajta, de a legtöbb funkció már használható.

4. Menjen sörözni!

Egészen letisztult funkcionalitással jelentkezik a Kocsmakereső, amely - mint neve is mutatja - kocsmákat tart számon, mégpedig a kocsmázás fő szempontjai szerint. A keresésnél ki lehet választani, hogy milyen csapolt sört szeretnénk találni az adott helyen, és azt is, hogy legyen-e ott csocsó, biliárd vagy élőzene.

Forrás: [origo]
Kocsmakereső: hideg sört, de gyorsan

A magyar városokat tartalmazó adatbázisban kis söröskorsókkal lehet értékelni a helyeket egy nyolcfokozatú skálán, és minden egyes kocsmához fórum is tartozik - ez azonban egy teljesen különálló fórumoldalon nyílik meg. Ebben a formájában akár arra is alkalmas, hogy a zárórakor félbehagyott beszélgetést ott folytassa az ember az ivócimborákkal, a hűtőből elővett sör mellett. Az egyes helyekhez képet is lehet feltölteni, amelyek itt leginkább a felhasználók önfeledt sörözéseit örökítik meg.

5. Találjon új lakást!

Az Otthonvadász kicsit kilóg a mezőnyből: térképszájtnak ugyan térképszájt, de nélkülözi a közösségi funkciókat. Az oldal tulajdonképpen egy újszerű ingatlanhirdető, ahová az eladó lakások adatait lehet felvinni, és azokat a térképen keresgélni. A tetszésünket azért nyerte el, mert egy független kis fejlesztésről van szó, amit funkcionalitásában nagyon jól átgondoltak készítői.

Forrás: [origo]
Otthonvadász: praktikus, de lehetne kicsit szebb (az adatokat mi takartuk ki)

A térképen egyszerű kis piros pötty jelöli az eladó ingatlanokat, amelyekre kattintva egy miniatűr ablakban jelennek meg a legszükségesebb alapinformációk, így a cím, az ár, a méret és a szobák száma, valamint az eladó elérhetőségei. A további részletek linkjére kattintva pedig egy részletes adatlap nyílik meg a térkép fölött, amely részletes leírást, és kattintásra nagyban megnyíló képeket tartalmaz. Az oldal elemei szépen, kulturáltan nyílnak-záródnak, és kialakításuknak köszönhetően nagyon jól megfelelnek a feladatnak. A megjelenített ingatlanokat lehet szűrni minimális méret és maximális ár szerint is, ami általában a lakáskeresés két legfontosabb kritériuma, a készítők pedig igyekeztek részletes segítséget adni a webes térkép kezeléséhez.

Ha a grafikus felület nem lenne elég, az eladó ingatlanokról részletes listát is lehet kérni település, illetve Budapesten belül kerület szerint is. Itt lehetne még annyit fejleszteni a felületen, hogy a listázás szempontja is állítható legyen annak megfelelően, hogy ár, cím vagy méret szerint szeretnénk sorba rendezni az ingatlanokat.

6. Ismerje meg a világot!

Utoljára hagytuk a már korábbi webkettes válogatásokban is emlegetett kedvencünket, a Wikimapiát. A szájt, mint a neve is mutatja, a Wikipédia térképes változata, amelyen bárki bejelölhet és "elmagyarázhat" egy adott helyet, ez még csak regisztrációt sem igényel. A puritán megjelenésű oldal csupán a Google Maps-es felületből és a rá helyezett menüpontokból áll.

Forrás: [origo]
Wikimapia: nemzetközi tudásbázis térképen

A térképet görgetve és nagyítva négyszögletes jelölőket láthatunk a térképen, és nagyon bele lehet merülni az egyes helyszínek, érdekességek leírásaiba. A szájt főleg azért hasznos, mert sok település vagy más ismert, akár a térképen is megjelenített helyszín mellett a felhasználók rendszerint olyan részleteket is feltérképeznek lakhelyükön vagy annak környékén, amiről más tényleg nem tud: legyen az akár egy érdekes formájú magányos tölgyfa a rét közepén vagy egy jó fagyizó a belvárosban.

A szolgáltatás többnyelvű, de szűrni is lehet, hogy milyen nyelvű jelölésekre vagyunk kíváncsiak. Az egyes helyekhez kép, leírás, Wikipédia-link, címke és típus is tartozik. Az oldalon bízonyos típusokat - például kórházakat vagy múzeumokat - apró ikon is jelöl, a kisebb részletek vagy bonyolultabb földrajzi formák kijelölésére pedig körvonalakat is lehet rajzolni az objektumhoz. A helyeket természetesen itt is lehet kommentálni, az értékelés pedig a leírásra vonatkozik.

A Wiki-atlasz egyetlen hátránya, hogy az egyszerű jelölők miatt igen kuszává válhat lehet egy-egy térképrészlet, és a keresést-katalogizálást sem bonyolították túl a készítők: egy szabadszavas kereső segítségével lehet kilistázni a minket érdeklő helyeket, ahol településnevet és földrajzi koordinátákat is meg lehet adni. Az oldal azonban úgy a legérdekesebb, ha az ember egyszerűen csak böngészgeti, és a közvetlen környezete, a kiszemelt nyaralási célpont vagy teljesen idegen tájak érdekességei után kutakodik.