Teszt: levél formájú mobil a Nokiától

Vágólapra másolva!
Kipróbáltuk a Nokia furcsa formájú mobilját, amely beépített fényképezővel rendelkezik, lejátssza az MP3-akat,  harmadik generációs (3G) hálózatot használva pedig szupergyors adatátvitelre is képes.
Vágólapra másolva!
Idén dönthetnek a 3G tenderről/techbazis/mobil/20030520iden.html3G Magyarországon: A jövő zenéje/techbazis/mobil/200210242004ben.htmlNokia-linkek a Katalógusbanhttp://vizsla.origo.hu/katalogus/010/368

Forrás: [origo]Néhány héttel magyarországi piacra kerülése előtt teszteltük a Nokia legújabb rendhagyó külsejű telefonját, amely a 7600 jelet viseli. A levélforma készüléknek az alakján kívül az a legnagyobb érdekessége, hogy nem csupán hagyományos GSM-hálózatokon, de a WCDMA szabványt használó harmadik generációs (3G, UMTS) mobilhálózatokon is használható. 3G-vel lefedett térségekben a 7600-assal akár egy ADSL-kapcsolattal megegyező, másodpercenkénti 384 kilobites elméleti letöltési sebességet is elérhet a mobilos, hagyományos, GSM/GPRS hálózaton azonban meg kell elégednie 57,6 kilobites letöltési sebességgel. Sajnos a készülék extra adatátviteli képességéből a magyar mobilfelhasználók aligha húzhatnak hasznot: a harmadik generációs mobilszolgáltatások beindításáról még döntés sem született az illetékes szaktárcánál. Az IHM várakozásai szerint egyébként leghamarabb 2005 január elsejétől szabadulhat fel a 3G hálózatok által használt frekvenciasáv, így elviekben már ekkor be lehetne indítani az akár videotelefonálást is lehetővé tevő következő generációs mobilszolgáltatásokat.

Trendi megjelenés

Forrás: [origo]Működő 3G hálózatok híján a Nokia 7600 a hazai piacon várhatóan csak furcsa formájával hódíthat elsősorban olyan felhasználók között, akik kifejezetten egy divattelefonra vágynak. A készülék majdani sikerességét ugyanakkor mindenképp befolyásolja az, hogy a felhasználóknak meg kell fizetniük a 7600-ba épített - jelenleg még használhatatlan - harmadik generációs technológiát, így lehetséges, hogy a levélforma Nokia mindenképp némi hátránnyal indulhat versenybe a hazai piacon.

A mobilba kissé szokatlan módon, a műanyag oldallap eltávolítása után nyitható hátlapot leszedve helyezhetjük el a SIM-kártyát és az akkumulátort, bár ez csak abban az esetben jelenthet gondot, ha valaki gyakran váltogatja a kártyákat a készülék belsejében. A telefont a fedlapon lévő gomb benyomásával kapcsolhatjuk be: ezt követően a korábbi Nokia modellekről már ismert Series 40 kezelőfelület fogadja a felhasználót, melyben az alul lévő, négy irányba mozgatható navigációs billentyűvel mozoghatunk. A menürendszer ikonjait a dizájnerek erőteljesen átdolgozták, ám ez sajnos kissé a használhatóság rovására ment - a modern stílusú ikonok némelyikéből ugyanis nem derül ki első pillantásra, hogy milyen funkciót is takarnak. Telefonálni viszont szokatlan formája ellenére meglepően egyszerűen lehet a készülékkel, aminek tömege átlagosnak mondható, 124 gramm. A legfrissebb divathoz alkalmazkodni kívánó tulajdonosok többféle látványos - például bőr berakásokat tartalmazó - előlapokat is vásárolhatnak a levél formájú Nokiához.

Kényelmetlen SMS

Óriáskijelző az új Siemens mobilon/techbazis/mobil/20040211orias.htmlGórcső alatt a Nokia új okostelefonja/techbazis/mobil/20031127teszt.htmlTeszt: a Nokia új chatmobilja/techbazis/mobil/20030701teszt.htmlTeszt: plasztikmobil a Nokiától/techbazis/mobil/20030929nokia.html5100: túlélőmobil és zseblámpa a Nokiától/techbazis/mobil/20030318nokia.html

A [origo] Techbázison korábban tesztelt Siemens SX1-es modellhez hasonlóan a Nokia 7600 esetében is a képernyő két oldalán, függőlegesen helyezték el a készülék többek között SMS-küldéskor is használatos számbillentyűit. Mindez eléggé megnehezíti a hagyományos gombkiosztáshoz szokott felhasználók dolgát, akik az első pár hétben bizonyosan vért fognak izzadni egy-egy szöveges üzenet begépelésével. A telefon támogatja a multimédiás üzenetküldést (MMS), s 30 megabájtnyi belső, nem bővíthető memóriával bír. Ebben tárolhatjuk a lejátszani kívánt MP3 vagy AAC formátumú zenefájlokat - ezeket csengésként is felhasználhatjuk -, az integrált digitális fényképezővel készített fotókat, valamint az üzeneteket és telefonszámokat, illetve a letölthető Java-programokat menthetjük el. Méretéből adódóan a memóriában nem tudunk túl sok zeneszámot raktározni, ellenben a 30 megabájtba jó pár üzenet és fénykép elmenthető.

A Nokia 7600-t WAP 2.0 szabványt támogató mikroböngészővel látták el, amely képes megjeleníteni a grafikailag összetettebb xHTML formátumú mobilinternetes oldalakat is, továbbá integrált e-mail klienssel rendelkezik. A készülék támogatja a Bluetooth vezeték nélküli adatátvitelt, infravörös porttal is rendelkezik, de PC-hez az USB porton keresztül is csatlakoztathatjuk a mellékelt adatkábel segítségével. Sajnos a használathoz szükséges PC Suite szoftverrel esetenként nehéz volt bekonfigurálni az adatkapcsolatot, más PC-kkel viszont gond nélkül együttműködött.

Fénykép és video

Forrás: [origo]A telefon kijelzője viszonylag nagy felbontású (128x160 pixel), s 65 ezer színárnyalat megjelenítésére képes, így jó minőségben képes megjeleníteni a mobillal készített fotókat is. A Nokia 7600 beépített digitális kamerájával álló- és mozgóképeket egyaránt rögzíthetünk. A mobillal készített fotók felbontása legfeljebb 640x480 pixel lehet, ezek minőségét - kategóriájához képest - az átlagosnál kicsitt jobbnak találtuk. Bár az integrált kamerával rövidebb mozgóképet is rögzíthetünk, ennek kép- és hangminősége nem túl jó, ugyanakkor MMS-ben más telefonokra is továbbítható.
A mobilt a hazai GSM-hálózatokat használva, a nagy kijelző ellenére is körülbelül 4 napig tudtuk használni egyetlen töltéssel, ami elég jónak mondható.

Összegzés

A Nokia 7600 egy extravagáns kinézetű készülék, amely a magyar piacon vélhetően egy multimédiás képességekkel felvértezett divattelefonként lesz majd ismert, mivel szupergyors adatátvitelt biztosító 3G-funkcióit - szolgáltatás hiányában - nem lehet használni. A levél formájú Nokia egyébként korrekt multimédiás telefon, bár sajnálatosnak találtuk, hogy memóriája nem bővíthető, s FM-rádió sem került bele. Furcsa alakja és szokatlanul elhelyezett billentyűi miatt ugyanakkor elsősorban extrém készüléket kereső, fiatalabb felhasználók figyelmébe ajánljuk.