Az EU eltörölné a mobilos roamingdíjakat

Vágólapra másolva!
Az unió szeretné végleg megszabadítani a mobilosokat a külföldi telefonálás pluszterheitől, a mobilszolgáltatók pedig árcsökkentéssel mennének az ötlet elébe, amin sokat bukhatnak.
Vágólapra másolva!

Az Európai Unión belüli roaming-díjak eltörlésének ötlete Viviane Reding információs társadalomért és médiáért felelős biztos nevéhez fűződik, és hónapokkal ezelőtt merült fel először az Európai Bizottságban. A javaslat első, nyilvános vitája pénteken zárul le - adta hírül a Financial Times. A terv értelmében a külföldön mobilozó uniós polgárok mindenhol a helyi szolgáltatók díjait fizetnék a pluszterhet jelentő roamingköltség nélkül.

Árcsökkentéssel a reguláció ellen

Így például ha egy magyar mobilos Németországban használná mobiltelefonját, akkor mind az országon belüli, mind a nemzetközi hívásokért ugyanannyit fizetne, mint a hívásait továbbító német mobiltársaság előfizetői. Reding tervezetére a legnagyobb európai mobilcégek árcsökkentéssel reagáltak abban bízva, hogy ez dominó-effektust indít el, és szükségtelenné teszi az EU-s beavatkozást.

A brit Vodafone 2007 áprilisáig 90 eurócentről 55 eurócentre (körülbelül 230 forintról 140 forintra) mérsékli percenkénti roaming-árait, a T-Mobile szigetországbéli leányvállalata pedig júniustól egységes, 80 eurócentes (körülbelül 200 forintos) tarifát vezet be ügyfelei számára Európa 29 országában, az USA-ban és Kanadában. Az Orange, a France Telecom mobilcége szintén árcsökkentési tervet jelentett be.

Kaotikus rendszer

A külföldre utazó mobilosokat azonban nem csak a többletterhek sújtják, hanem az is, hogy a roaming-tarifák szinte áttekinthetetlenek, mivel azokról minden szolgáltató egyenként egyezett meg a másikkal. Ez megnehezíti az előzetes kalkulációt is, vagyis nehéz kitalálni, hogy az egyes országokban melyik társaság hálózatát érdemes használni a különböző hívásokhoz. Reding hivatala már csak ezért is tart ki amellett, hogy a roamingdíjakat el kell törölni, mivel nem csak egyes cégek előfizetőinek, hanem mind a 380 millió európai moboltelefon-tulajdonosnak a javára szeretne cselekedni.

Az unió beavatkozását mind a szolgáltatók, mind a távközlési szervezetek ellenzik. Arun Sarin, a brit Vodafone vezérigazgatója szerint az árcsökkentés révén egy fenntartható tarifarendszert alakítanának ki, és arra hivatkozik, hogy a fogyasztói igényeket piaci, nem pedig regulációs eszközökkel kell kielégíteni. Tom Phillips, a mobilszolgáltatókat tömörítő GSM szövetség szabályozásért felelős tisztviselője szerint a Bizottságnak nem lenne szabad beavatkoznia az élénk, versengő piac viszonyaiba. A szakma azért is bírálja az uniós javaslatot, mert azt véleményük szerint nem előzte meg pontos gazdasági hatástanulmány.

A mobilcégek futnak a pénzük után

A Credit Suisse kalkulációi a Financial Times beszámolója szerint egyértelműen rámutatnak, hogy milyen hatása lenne a roamingdíjak eltörlésének: az uniós mobilszolgáltatók bevétele 3 százalékkal, nyeresége 6 százalékkal csökkenne az intézkedés miatt. A roamingdíjak forgalma ugyanis több milliárd euróra rúg évente, és a mobilcégeket már csak azért is kínosan érintené ennek kiesése, mert bevételeik egyre lassabb ütemben növekednek, ahogy az európai piac fokozatosan telítődik.