Mobilok 2006-ban: ami csak belefér

Vágólapra másolva!
Az idei év mobilos trendjeit elnézve megállapíthatjuk, hogy hihetetlen ütemű volt a fejlődés. A legmodernebb modellekben digitális tévévevő, GPS vagy filmkamera is lehet, a mobilinternet lassan ADSL helyett is jó, és persze egyre érdekesebb dizájnötleteket dobnak be a tervezők.
Vágólapra másolva!

A mobilrajongók és kütyübolondok számára az idei év is a Las Vegas-i Consumer Electronic Show-val kezdődött, hiszen a legtöbb gyártó itt mutatta be újdonságait. Külön figyelmet érdemelt a Samsung szupergyors letöltésekre képes HSDPA-telefonja, amely akkor még feltűnő újdonság volt, nyáron viszont már Magyarországon is elérhetővé vált a tavaly bevezetett 3G-nél is gyorsabb mobilinternet. Év végére azonban kiderült, hogy az emberek nagy részének fogalma sincs róla, mit jelentenek ezek a rövidítések.

Skype és böngésző mobilra

A szolgáltatások terén év elején még újdonság volt a mobilos számhordozás, és az év végére (novemberi adat) közel háromszázezren éltek ezzel a lehetőséggel. Az idei év folyamán lendült fel egy másfajta mobilszolgáltatás is - igaz, egyelőre csak nemzetközi téren -, mégpedig a wifis mobilozás, amit a hotspotok megszaporodása tett lehetővé. A gyártók egyre másra kezdtek el megjelentetni ehhez való készülékeket, és a legnépszerűbb internetes telefon- csevegőszoftver, a Skype fejlesztői sem lazsáltak: a legújabb változatban már több emberrel is lehet egyszerre csevegni.

Ha pedig már a mobilos szoftvereknél és szolgáltatásoknál tartunk, meg kell említenünk az Opera mini 2 webböngészőt, amely szintén idén jelent meg, és az egyszerűbb javás mobilokon is lehetővé teszi a hagyományos weboldalak böngészését. A nagy internetes óriáscégek is mozdultak a mobilosok felé, a Google mail például már magyarul is elérhető telefonon, Amerikában pedig internetes térképe már útinform-szolgáltatást is nyújt az autósoknak a mobil kijelzőjén.

Komputer és tévé a tenyérben

Forrás: [origo]
N95: GPS és multimédia

Ahogyan azt már megszokhattuk, a gyártók egyre több és több extrát zsúfolnak a mobiltelefonokba. A Nokia már egyenesen mobil multimédiás számítógépnek hívja legkosabb készülékeit, amelyeket áprilisban mutattak be nálunk egy roadshow keretében. A cég egy hordozható zsebtévének használható modellt, az N92-est is bemutatta, bár mobilra sugárzott digitális adás nálunk még nincs. Finnországban, Japánban és, mint az nyár végén az IFA szórakoztatóelektronikai szakvásáron kiderült, már Németországba is begyűrűzött az újfajta módi.

Ami Magyarországot illeti, itt újfajta mobilos tartalomszolgáltatásként indult el a T-Mobile Web'n'walk-ja, a telefonra igazított webes tartalmakkal. Az autósok életét a szintén idén elindult egységesített mobilos parkolójegy-fizetés könnyítheti meg, az pedig a külföldön járó mobilozóknak lehet jó hír, hogy az Európai Unió megelégelte a mobiltársaságok roamingdíjakon való nyerészkedését. Igaz, még mindig kérdés, hogy a javaslatokból, amelyek között magyar is volt, mikor valósul meg valami.

Egyre több megapixel

Forrás: Samsung
A Samsung 10 megapixeles modellje

A mobiltelefonokkal leginkább összeolvadó funkció a fényképezés: idén már a középkategóriás készülékek között is megjelennek az első 3 megapixeles felbontású modellek. Ezek közül mi a Sony Ericsson K800i-t, a blogolásra is képes hobbifotós mobilt próbáltuk ki. A mobiltelefon azonban hamarosan nem csak a kompakt fényképezőgép, hanem a videokamera szerepét is átveheti: erre tervezték a kamera formájúvá hajtogatható Nokia N93-ast. A beépített fényképezőgép kapacitását tekintve egyébként a Samsung tartja a rekordot egy 10 megapixeles modellel, ezt azonban még nem lehet kapni nálunk.

A cég legutóbb bemutatott, de csak jövőre debütáló csúcsmodellje, az N95-ös megapixelben is rálicitál az átlagos választékra - 5 megapixeles -, de emellett GPS is van benne, mivel már ez is elfér egy telefonban (vagy multimédiás számítógépben, ahogy jobban tetszik). Idén néhány szerényebb, de mutatós újdonság is megjelent a hazai piacon az első BenQ-Siemens mobilok formájában. A korábban nálunk is kedvelt német márka új, távol-keleti tulajdonosa által menedzselt visszatérése sajnos nem volt sikeres: a cég kivonul Európából.

A külső sem utolsó

Forrás: LG Electronics
Tükörmobil az LG-től

A mobiltelefon persze nem csak egy elektronikai eszköz, hanem divatcikk is egyben, ezért nem zárhatjuk az évet a legérdekesebb dizájnú modellek nélkül. Kipróbáltuk ugyanis idén a Samsung számologép-formájú kártyamobilját, amely először retrós dizájnnal jelent meg, majd év végére átszabták - ekkor a vadonatúj Motorola penge, a K1-es és egy szintén nagyon lapos LG társaságában mutattuk be. Ez utóbbi koreai gyártó pedig immár a dizájnmodellek készítőinek sorához is csatlakozott a csokimobil-sorozattal, amelynek első tagjáról szintén írtunk, ahogy arra lehetőség nyílt, egy kavicsot idéző készülékkel párban.

Száz magyarból 96-nak van mobilja

A Nemzeti Hírközlési Hatóság idén októberben publikálta legfrissebb adatait arról, hány mobilos van Magyarországon. Akkor 9 644 851 aktív SIM-kártyából 8 991 396-ot használtak tulajdonosaik. Ez azt jelenti, hogy száz magyarból csaknem 96-nek - egész pontosan 95.8-nak - volt mobilja ősszel. A legtöbbjük - 44.7 százalék - a T-Mobile ügyfele volt, a második helyen a Pannon állt 33,86 százalékkal, míg a Vodafone harmadikként az előfizetések 21,44 százalékát tudhatja magáénak. A mobilozók száma az előző év hasonló időszakához képest csupán 5,95 százalékkal nőtt, bár az előző évi trendeket figyelembe véve ez az arány az ünnepek előtti és alatti időszakban a készülékvásárlásoknak köszönhetően megugrik.

A három hazai mobilszolgáltató ügyfeleinek száma év közepén erősen ingadozott: először a T-Mobile, majd a Pannon hódított meg magának sokakat, miközben a Vodafone erős csökkenést mutatott, ami azonban három hónap alatt megfordult. Mivel az új mobilosok száma nem fedezi ezt az ingadozást, a folyamatból arra lehet következtetni, hogy a szolgáltatók főleg egymástól hódítottak el ügyfeleket. Érdekes, hogy míg az előfizetések száma az elmúlt egy évben folyamatos növekedést mutatott, addig a kártyás csomagok aránya évek óta folyamatosan csökken. 2004-ben még 75 kártyás mobilozó jutott 100 előfizetésre, 2006 elején 67,5, az év utolsó negyedévében pedig már csupán 65,6.

Mi lesz jövőre?

És hogy mindezek tükrében mit várunk az új esztendőtől? Nos, a trendeket látva ez nem lehet kérdés: még vékonyabb, még több memóriával, még gyorsabb szoftverrel, még nagyobb felbontású kamerával ellátott modelleket. Biztosak vagyunk benne, hogy az egyre nagyobb memóriakártyák után hamarosan jönnek a winchesterrel ellátott modellek, és a 4-5 megapixeles kamera is begyűrűzik a középkategóriába. Az pedig nem is kérdés, elnézve az év végi kínálatot, hogy az új készülékek még szebbek és még extravagánsabbak lesznek.