Kipróbáltuk a Nokia új netezőtábláját

Vágólapra másolva!
A Nokia a CES kiállításon egyebek mellett linuxos internetező kütyüjének legújabb változatával rukkolt elő: a webkamerával és tűéles képernyővel felszerelt eszközt mi is kipróbáltuk.
Vágólapra másolva!

Tavaly januárban teszteltük a Nokia wifi adatátvitelt támogató, mobil böngészésre használható kütyüjét, a 770 Internet Tabletet, a cég Las Vegasban már egy új, feljavított verzióval jelentkezett. Az N800-as jelzésű utód dizájnosabb külsővel büszkélkedhet elődjénél, melyhez hasonlóan a Bluetooth és wifi vezeték nélküli adatátvitelt használja a más eszközökhöz vagy az internetre történő kapcsolódáshoz.

Azt azonban még mindig nem tudtuk meghatározni, a kütyü pontosan mi is valójában: mobiltelefonként nem használható, a hagyományos PDA-knál pedig nagyobb és nehezebb - néhány órán át próbálgattuk.

Pengeéles kép, Google-szolgáltatások

Már a korábbi modell képminősége is jó volt, az új típusba beépített szélesvásznú érintőképernyő a korábbihoz hasonlóan 800x480 pixeles felbontást kínál, így a menü mellett a fotók és a videók is tűélesen jelennek meg rajta.

Az új internettáblát integrált webkamerával is felszerelték, ezt a kütyü bal oldalából lehet előhúzni, s mivel elforgatható, a felhasználón kívül a háttérben zajló történéseket is képes mutatni. Fényképeznünk nem sikerült vele, mivel csak a Google Talk-on alapuló chatkliens videotelefon funkcióját választva lehetett aktiválni.

Nem maradt ki a főmenüből a Google-keresőablak sem, a keresőóriás csevegőszoftverét használó ismerősökkel azonban csak chatelni és a beépített mikrofonon keresztül nettelefonálni lehet az N800-assal. A videohívásokat ugyanis csak két készülék közt lehet lebonyolítani, a PC-s használathoz a gépre a Nokia kliensszoftverét kell telepíteni. Jelen sorok írásakor még nem volt elérhető, de készül már az eszközre a Skype, a legnépszerűbb onlinetelefon-szoftver is.

Forrás: [origo]

Oldalt figyel a webkamera

Memóriát lehet venni hozzá

Tavaly az előd esetében keveselltük a memória mennyiségét, ezt a mostani típusban már orvosolták: alapból 256 megabájt tárhely áll a felhasználó rendelkezésére, de ezt a külön megvehető SD-kártyával több gigabájtosra is lehet bővíteni, így a zenék és filmek számára is jut elég hely. Bár az eszköz beépített sztereó hangszórókkal is rendelkezik, ez közepesen erős hangerő mellett már betorzít, érdemesebb inkább a mellékelt headsetet használni zenehallgatáshoz.

A kis masina a specifikációk szerint egyebek mellett aac, mp3, wma, Real Audio zenefájlokat, és 3gp, avi, mpeg-1 és mpeg-4, valamint Real videoállományokat tud lejátszani, de megnyitja a PDF dokumentumokat és az ismertebb képfájlokat is.

A kis kütyün az alapjául szolgáló Linux-alapú Internet Tablet OS 2007 operációs rendszer némileg gyorsabban fut a korábbi modellnél: valószínűleg a szoftver optimalizálhatták, nem pedig a hardver lett erősebb - egy-egy komolyabb flashjátéknál már beszaggatott.

Forrás: [origo]

A megszokott formában jönnek be az oldalak

Profi böngésző - nem rövidlátóknak

Az N800-ason az elődhöz hasonlóan az Opera 8-as böngésző fut, ami elég jól használható, mivel a nagy felbontású képernyőnek köszönhetően a PC-n megszokott formában jelennek meg. Természetesen a kicsi képernyő miatt a betűk is parányiak, így rövidlátóknak ez a kütyü nem ajánlott, bár a weboldalakra a felül lévő gombokkal rá is lehet zoomolni.

Közvetlenül a főmenüből RSS-hírolvasót is be lehet hívni, emellett e-mail-kliens képnéző, jegyzetelő, számológép és négyféle játék is elérhető a menüben, az utólag letölthető szoftverek száma azonban igen csekély - a kínálat javarészt hobbiból fejlesztett programokból áll.

A szövegbevitel háromféle módon történhet: kézírás-felismeréssel, az érintőceruzával bökdöshető virtuális billentyűzettel. Ha a tulajdonos csak egy gyors jegyzetet szeretne begépelni, elég rábökni ujjal a képernyőre, ekkor a képernyőn nagy méretű gombok jelennek meg, melyeket a pálca nélkül is lehet nyomkodni.

Kockák játékszere

Lesz navigáció is

A cikk publikálását követően megtudtuk, hogy a Nokia navigációs szoftvert és GPS-egységet is fog árulni az N800-ashoz.

Bár több dologban történt előrelépés az előző modellhez képest, pár órás próbánk nyomán úgy tartjuk, egyelőre a Nokia N800-as is az informatika megszállottainak játékszere lesz. A linuxos kütyü egyelőre csak az Egyesült Államokban és néhány európai országban kapható, hazánkba várhatóan csak később jut el. Külföldi ára nettó 400 euró, vagyis százezer forint körüli, ennyiért már egy viszonylag tisztességes tenyérgépet is lehet venni, GPS-szel és navigációs szoftverrel együtt. Igaz, egy átlagos PDA képernyője nem ilyen éles, s nincs webkamerája sem, viszont a mindennapi használat során praktikusabb funkciókat kínál.