Szuperszámítógép egy chipen<br/>

Vágólapra másolva!
Az IBM, a Sony és a Toshiba március 12-én bejelentették, hogy közös erővel kívánják kifejleszteni a jövő chipjét. A vállalkozás nem kisebb célt tűzött ki maga elé, mint egy teljes szuperszámítógép integrálását egyetlen lapkára - és mindezt szórakoztató elektronikai eszközök számára. Elképzelhető, hogy ilyen processzor dolgozik majd a következő generációs Playstation 3 konzolokban.
Vágólapra másolva!

A tervek szerint az új technológia segítéségével öt éven belül olyan szórakoztató elektronikai eszközöket gyárthatnak majd, melyek sokkal nagyobb teljesítményűek, mint az IBM Deep Blue. A processzor a "teraflop-osztályba" fog tartozni, vagyis legalább 1 billió műveletet képes majd elvégezni 1 másodperc alatt. Az alacsony energiafogyasztású chipet nagy sávszélességű, szupergyors internetkapcsolatra optimalizálják.

A vállalkozásban résztvevő cégek elmondták, hogy 400 millió dollárt fektetnek be az új processzorokba. A "Cell" (sejt) kódnevű új mikrochipek kifejlesztéséhez a világ legfejlettebb kutató és gyártó technológiáit használják fel. A projekten 300 tervező és mérnök dolgozik majd.

A chip elnevezése onnan származik, hogy a gyártók elképzelései szerint a rá épülő rendszerek egy szupergyors internetes kapcsolat segítségével összekapcsolódhatnak, és sejtek módjára egy egyesített "szuper-rendszert" hozhatnak létre.

- Az hogy pontosan milyen területeken használják majd a chipeket, csak a jövőben derül ki, de az biztos, hogy a vásárlók találkozhatnak majd velük olyan kommunikációs eszközökben, melyekkel a felhasználók egymással és az internettel léphetnek kapcsolatba - mondta Chris Andrews, a Sony képviselője. - Sokkal nagyobb teljesítményt fognak nyújtani, mint a mai szuperszámítógépek chipjei. Lényeges különbség azonban, hogy ezeket nem csak a high-end szerverekbe és gépekbe építik majd be, hiszen otthoni használatra szánjuk őket.

A megállapodás szerint az IBM megkapja a Sony 0.10 mikronos gyártási technológiáját, így sokkal kisebb, de gyorsabb chipek készíthetők, mivel csökkenthető az áramkörök mérete. A 0.10 mikron a hajszálnál tízezerszer vékonyabb, a piacgazdaságban egyelőre még nem sikerült ennél kisebb felbontást elérni. A jelenlegi leggyorsabb mikroprocesszorokat 0.11 vagy 0.13 mikronos technológiával készítik. Az IBM egyúttal bejelentette, hogy komoly erőforrásokat kíván befektetni a gyártási technológiák továbbfejlesztésébe, hogy még kisebb áramköröket tudjanak előállítani.

(Prím-Online)

Ajánló: