Júniustól szállítják az Intel 64 bites processzorával szerelt számítógépeket<br/>

Vágólapra másolva!
Az Intel hivatalosan is forgalomba hozta Itanium névre hallgató chipjét, amely elsőként szakít a másfél évtizede bevezetett, PC-k körében általános elterjedt 32 bites architektúrával. A processzor a jelenlegi modelleknél kétszer gyorsabb adatfeldolgozást tesz lehetővé, azonban elterjedését nehezíti a rajta futó szoftverek hiánya.
Vágólapra másolva!

A félvezetőgyártó a tőle megszokott nagyszabású esemény helyett mindössze egy közleményt adott ki, amelyben tudatta az Itanium megjelenését. A 64 bites processzor azonban valóságos slágerként robbant be az IBM, a Hewlett-Packard és a Dell Computers életébe: mindhárom számítógépgyártó a hivatalos bejelentéssel egyidőben bővítette ki katalógusát Itaniummal szerelt munkaállomásokkal és szerverekkel.

Az Intel a 64 bites technológiával elsősorban a Sun Microsystems RISC-alapú (csökkentett utasításkészletű) processzoraival kíván versenyre kelni. A félvezetőóriás azt reméli, hogy Itanium, illetve közvetlen utóda, a McKinley révén a jelenleginél nagyobb részesedést szerezhet a nagyteljesítményű szerverek piacán.

Az Itanium fejlesztése a kilencvenes évek elején kezdődött, mikor az Intel meglátta, hogy a 32 bites rendszerek megfelelnek ugyan a személyi számítógépek kívánalmainak, azonban nem nyújtanak elegendő teljesítményt a nagy számítási igényű alkalmazások számára. A processzor megjelenését az Intel 1999-re tervezte, azonban a bemutatót különféle problémák miatt két ízben is kénytelen volt egy-egy évvel elhalasztani.

Elemzők szerint az Itanium csupán előjátéka a McKinley névre keresztelt processzornak, amely várhatóan idén ősszel fog megjelenni. A szakemberek arra számítanak, hogy az Intel csupán második 64 bites lapkájával fogja tudni felkelteni a vásárlók érdeklődését.

A chip elterjedésének ugyanis egyik alapfeltétele, hogy megjelenjenek a rajta futó 64 bites szoftverek. A tervek szerint idén nyáron készül el a Windows XP, a HP Unix és az IBM AIX-5L operációs rendszer, valamint több Linux disztribúció 64 bites változata, amelyet az egyes alkalmazások újrafordított és optimalizált verziói fognak követni.

Az első, Itaniummal szerelt számítógépek júniusban kerülnek szállításra, az említett nagyobb számítógépgyártók mellett további 25 cég kezdi meg ezzel egyidőben a 64 bites processzorra alapuló komputerek eladását. A lapka 733 és 800 MHz-es változatban került forgalomba, ára a teljesítménytől függően 1180 és 4 230 dollár között mozog.

[origo]

Ajánló:

Korábban:

Kiadta 2003-ig tartó ütemtervét az Intel, amelyből kiderül, hogy a Pentium 4-es processzor órajelét még idén 3 GHz fölé emelik. Az idén bevezetésre kerülő gyártási technológiának köszönhetően 2002 végére a félvezetőgyártó Northwood kódnévre hallgató lapkái akár az 5 GHz-es órajelet is elérhetik.