Korongzsonglőrök - CD-újraíró újdonságok

Vágólapra másolva!
Mi újat nyújthat az "ősi" CD formátum, kérdezhetnénk. Az áttörésre még egy keveset várnunk kell, ám közben sem telnek eseménytelenül a fejlesztők, gyártók hétköznapjai. Az utóbbi időszak már kézzelfogható újdonságaiból válogatunk írásunkban, amelyből többek között az is kiderül, milyen lehetőségeink vannak, ha külső és egyben gyors írót szeretnénk.
Vágólapra másolva!

Beszerzési tanácsok

- Belső írók üzembe helyezéséhez némi szakértelem és elővigyázatosság szükséges, ha magunk nem vagyunk hozzáértők, akkor vagy az eladót kérjük fel a beszerelésre (ez legtöbbször többletköltséget jelent), vagy esetleg valakit a környezetünkből.
- Egyik nagy előnye a külső USB és FireWire íróknak, hogy üzembe helyezésük egyszerű, ha a megfelelő csatolófelület megtalálható a PC-ben. Csupán a tápellátást kell biztosítani, csatlakoztatni kell az adatkábelt, és az operációs rendszer máris észreveszi az új jövevényt.
- Szintén a külső egységek mellett szól a hordozhatóság: ha felváltva több gépen szeretnénk használni, semmiképp se válasszunk belső (rendszerint ATA csatlakozású) készüléket, ezek csak drága speciális házba szerelve tehetők mobilissá.
- Ne essünk kétségbe, ha csak "régi", USB 1.1-es aljzatot kínál a PC, és nem szereztünk még be 2.0-s, gyors kártyát. Ilyenkor is megéri az újabb, USB 2.0-kompatibilis írókat választani, tekintettel a minimális ártöbbletre. Új égetőművünk a régi USB 1.1-es csatlakozóra illesztve – ilyen majd minden Pentium II-es vagy újabb gépen található - nem fog ugyan száguldozni, de négyszeres sebességgel stabilan működik majd.

Freecom Portable CD-RW 24×10×40× BP

Nem kifejezetten USB-2-es készülék a Portable II, moduláris kialakításából adódóan IEEE-1394, PCMCIA, CardBus vagy párhuzamos interfészkábelek egyaránt kaphatók a sötét színekben pompázó készülékhez. Az alternatív illesztési lehetőségekkel szinte teljeskörűen kiterjeszthető a készülék hordozhatósága. USB-2 kábelt mellékel a gyártó, miáltal a jó "öreg" USB 1.1-kompatibilis gépekhez is belépőt kínál, csökkentett, maximum négyszeres írási sebesség mellett. Bekapcsológomb nem, RCA audiokimenet viszont található a hátoldalon, az előlapon fülhallgató-csatlakozót és hangerőszabályzót találunk.

Várakozásainknak megfelelő sebességgel zajlott le az 597 MB-os tesztanyag felírása, 3 perc 42 másodperc alatt, beleértve a hosszadalmas be- és kivezető szakaszokat. Két megabájtos puffer és a jól ismert BurnProof hibajavító technológia biztosította a zökkenőmentes üzemet. Tápellátás-biztosítását követően - ez külső adapterrel történik - az USB kábelt melegében csatlakoztatva néhány másodperc múltán a Windows XP elérhetővé tette a 24-szeres CD-írót. Gond nélkül látta és használta a Nero Burning ROM az új meghajtót, amely a legújabb frissítések letöltése után Windows XP alatt is készséggel működik, beleértve a merevlemezszerű használatot (UDF formátum) biztosító InCD-t is.

Valóban ugyanannyi teljesítményt nyújt a Freecom külső egysége, mint amennyit a belső, ATA meghajtóktól megszokhattunk, csatolófelületet is választhatunk, ráadásul kétéves garanciaidő növeli a vásárló kényelmi érzetét. Az USB-2 kártyát külön kell beszereznünk, ennek ára bruttó 27900 forint.

Plextor PlexWriter 24/10/40U

Méltán híres megbízhatóságáról a Plextor, 24-szeres külső meghajtója nem kerülhette el a figyelmünket. Kizárólag USB--2 csatlakozással rendelkezik, a hátlapon emellett még RCA hangkimeneteket és bekapcsológombot is elhelyeztek, a tápot külső adapter biztosítja. Paraméterei tekintetében nagyon közel áll a készülék a nem is régen kiadott belső, ATA csatlakozású 24-szeres íróhoz, nevéből rendre a CD-R (egyszer írható) és CD-RW (újraírható) írási sebességértékek, valamint az olvasás tempója olvasható ki. BurnProof technológia és négy megabájtos puffer memória hivatott megelőzni a tévesztéseket, tapasztalataink szerint 100 százalékos eredményességgel.

Rendben lezajlott az 597 MB-os adathalmaz felírása, szinte hajszálra megegyező sebességet tapasztaltunk, mint a fenti Freecom modell esetében.

A méltán népszerű Nero 5.5-ös íróprogramot és a szokásos Plextor eszközkészletet találjuk a készülék dobozában a szokásos mintalemezek és az USB kábel mellett, a szükséges USB-2 kártyát külön kell beszereznünk. Amennyiben olyan helyen kívánjuk használni a készüléket, ahol csak USB 1.1 áll rendelkezésre, megtehetjük négyszeresre redukált írási sebességgel. Két év garancia jár a készülékhez, amely nemcsak minőségében, hanem árában is rendkívül versenyképes.

Freecom CD-RW 32x10x40 BP

Kinek ne lenne elég a 24-szeres sebesség? Elég volt eddig, hiszen öt perc nem sok egy CD-nyi anyag elkészítéséhez, de ha lehetne, mondjuk, 3 perc alatt is...? Mindenesetre kipróbáltuk a Freecom vadonatúj, 32-szeres írásra és tízszeres újraírásra képes belső ATA modelljét. A dobozos kiszerelésű készülékhez két év garancia jár, beépítéshez szükséges csavarokat, kábeleket és nyersanyagmintát tartalmaz.

Mivel tesztalanyunk az első példányok közül való, némi firmware-felújításra szorult. Roxio Easy CD Creator 5.1 jár a meghajtóhoz, amely sajnos a weboldalról letölthető javítókészletek ellenére sem gyógyult ki teljesen Windows XP-iszonyából, a konkurens Nero pedig sajnos még nem ismeri fel a készüléket, maradtunk hát a jó öreg Windows 98 mellett. Maga az írás simán lezajlott, nyersanyagként a forgalmazó biztosította, 32-szeresen írható PrimeDisk korongokat használtuk.

Kipróbáltuk, bevezető szakaszokkal együtt 3 perc 46 másodpercet vett igénybe 599 MB-os tesztanyagunk rögzítése, azaz a "nettó" írási idő alig több mint három perc. Nem kell sokat osztani-szorozni, hogy kiderüljön, ez nem üti meg a 32-szeres, azaz 4800 KB/s sebességet, közelítőleg megegyezik az eddig megjelent 24-szeres írók tempójával. A sebességnövekedés ugyanis csak az írás érdemi részére vonatkozik, a be- és kivezető szakaszok felírása, valamint egyéb hosszadalmas előkészítő funkciók (például a nyersanyag vizsgálata) továbbra sem készülnek el hamarabb, sőt több időt emésztenek fel, hisz a nagyobb írási sebesség pontosabb kalibrációt kíván. Ezért csak teleírt, főleg 80 perces korongoknál tapasztalhatunk érdemi sebességnövekedést.

Hogy megéri-e az átállás, az nagymértékben a felhasználás jellegétől és magától a felhasználótól függ - nem utolsósorban pénztárcánk kondíciójától. Úgy tűnik, a 32-szeres lépcső nem hoz áttörést, várakozással tekintünk a közeljövőben bemutatkozó 40-szeres készülékek felé.

Szimultán játszma - bírja szusszal?

Egyaránt Nero Burning ROM 5.5 jár mind a Plextor, mind a Freecom külső meghajtójához, amely lehetővé teszi, hogy ugyanazt az anyagot több meghajtóra párhuzamosan, egy időben írhassuk fel, megtöbbszörözve ezzel a gyártási kapacitást. Nem kell rögtön rosszra - illegális másolásra - gondolni, számos vállalkozásnak van szüksége kis sorozatban gyártott információs multimédia-anyagokra.

Elég nagy az USB 2.0 kapacitása - 480 Mb/s - ahhoz, hogy egy időben akár több mint egy tucat - elméletileg 17 darab - 24-szeres írót is elláthasson adatokkal. Sajnos ennyi készülék nem állt rendelkezésünkre, de kettővel egyből beindíthattuk az üzemet. Semmiféle fennakadást nem tapasztaltunk, ugyanazon adapterkártyára csatlakoztatva zökkenőmentesen, 90 százalék feletti puffertelítettséggel zajlott az írási folyamat mindkét írón, mígnem 4 perc 1 másodperc múltán elkészültek a korongok.
Kihasználva, hogy a Freecom író USB-2 és FireWire csatolófelületekkel egyaránt felszerelhető, vegyes csatlakozással is terheltük a rendszert: USB-2-n lógott a Plextor, míg a Freecom meghajtó a FireWire (IEEE 1394) csatlakozást vette igénybe. Ahogy az várható volt, simán lezajlott az írási folyamat, négy perc három másodperc szükségeltetett ugyanazon 632 MB-os anyag két példányban történő szimultán kiírásához.