Tuning ésszel - Windows XP-finomhangolás

Vágólapra másolva!
Sorozatunkban sorra vesszük a Windows XP azon nehezen megtalálható vagy egyenesen rejtett beállításait, amelyekkel az operációs rendszer egyszerűbben kezelhetővé, gyorsabbá válik.
Vágólapra másolva!

Merevlemez-keresztelő

A Microsoft operációs rendszerek, amióta világ a világ, elsősorban betűjelekkel azonosítják a különböző lemezes egységeket. A betűjelek kiosztása a korai időkben teljesen automatikus és kőbe vésett volt: a flopiolvasó A: vagy B:, aztán merevlemezek C:-től indulva, az IDE-csatornák, a winchester beállításának (master/slave), illetve az azon lévő partíciók típusának (elsődleges, kiterjesztett-logikai) megfelelően. Ezek megváltoztatására nem nagyon lehetett reményünk, legfeljebb valamilyen segédprogram használatával. A Windows NT viszont már saját eszközkészletén belül kínált megoldást a problémára, így ez a funkció az NT-n alapuló operációs rendszerekben (Win2K, WinXP) is megtalálható.

De miért is jó ez? A mai óriási merevlemezek mellett, ha csak nem egyben használjuk ki a teljes kapacitást, általában több kisebb partícióval dolgozunk. Egyesek fontos, mások kevésbé fontos adatokat, állományokat tárolnak, viszont zavaró lehet, ha ez utóbbiak beékelődnek az előbbiek közé. Az ábrán jól látható, hogy a Lemez1 winchesteren két partíción rakjuk össze a PC World CD mellékletét (CD1, CD2), és ezek V:, illetve W: néven üldögélnek a partíciólista végén. Természetesen itt is különleges körültekintéssel kell eljárnunk, hiszen egy megváltoztatott betűjel használhatatlanná tehet egy partíciót: ha a programok a régi betűjelre "emlékeznek", nem fognak futni rendesen. Ezért a Windows XP saját telepítési partícióján nem is enged betűjelet cserélni a rendszer.

Kattintsunk a jobb gombbal a Sajátgép ikonon, és válasszuk a Kezelés menüpontot. A megjelenő Számítógép-kezelés ablakban kattintsunk a Lemezkezelés sorra. Ez egy elég összetett alkalmazás, amelynek csak kis részfeladata, amire most használni akarjuk, egyébként majdnem teljes körű lemez- és partíciókezelést valósíthatunk meg a segítségével. Meglepő módon a felső listán a partíciók nem a betűjelek, hanem a címkék sorrendjében láthatók, alul a lemezegységeket, valamint az azon levő partíciók ábráit látjuk. Először is győződjünk meg arról, hogy nincs nyitva más ablak, vagy nem fut olyan program, amely az adott partícióhoz kötődne. Kattintsunk a jobb gombbal (akár felül, akár alul) a kívánt partícióra vagy lemezegységre, és válasszuk ki a Meghajtóbetűjel és elérési út módosítása sort. Ha nincs lemez a CD-olvasóban, akkor nem szerepel a fenti listán; ez esetben alul, a meghajtóhoz tartozó sor fejlécén kell a jobb gombbal kattintanunk. A megjelenő ablakban három gombot látunk, számunkra csak a Módosítás fontos, kattintsunk erre. Végre célhoz értünk: A következő betűjel hozzárendelése: sor mellett látható listáról választhatunk a még meglévő betűjelek közül.

Nem küldök hibaüzenetet, érted?

Nincs tökéletes szoftver, csak olyan, amelynek még nem találták meg a hibáit - valahogy így szól Murphy egyik törvénye, és valóban: az alkalmazások gyakran elszállnak, kővé dermedt ablakokat hagyva maguk után. Ilyenkor egy dolgot tehetünk, a Feladatkezelőben egyszerűen bezárjuk, mire a rendszer felajánlja, hogy értesítsük erről a hibáról a redmondi fejlesztőket, majd ők jól utánanéznek, hogy mi történt itt. Belegondolva, hogy hány Windows XP van ma működésben a világon, és hogy ez mindegyikben alapértelmezés szerint be van kapcsolva, nos, rémes mennyiségű információ dőlhet be a Microsoft dedikált szerverébe. Számunkra eléggé kétséges, hogy ezzel bármit tudnának is kezdeni a fejlesztők, ezért egy ideje nem küldünk nekik újabbakat.

A folyton felbukkanó kis panel eléggé zavaró lehet. Szerencsére könnyedén letiltható. Kattintsunk a jobb gombbal a Sajátgépen, és válasszuk ki a Tulajdonságok menüpontot. Menjünk a Speciális fülre, ott alul bújik meg a Hibajelentés gomb. Erre rákattintva kiderül, hogy nemcsak letiltani tudjuk egy gombnyomással (Hibajelentés tiltása), de akár konfigurálhatjuk is. Egyrészt ha le is tiltjuk, hagyjuk bekapcsolva az alatta levő A kritikus hibákról azonban értesítést kérek kapcsolót. Ha viszont nem tiltjuk le,A Windows operációs rendszerről és a Programokról kapcsolóval megadhatjuk, hogy miről akarunk, és miről nem hibajelentést küldeni. Utóbbit követi a Programok kiválasztása gomb, ami egy új panelt hoz fel. Amint az ábrán látható, alapértelmezés szerint mindem program részt vesz a bejelentéses mókában, ám ez könnyedén módosítható. A felső listán azokat a programokat adhatjuk meg, amelyekről szeretnénk, az alsón pedig azokat, amelyek problémáiról semmilyen körülmények között nem kívánjuk értesíteni a Microsoftot.

Kevés a hely, de kit érdekel?

A Windows XP egyik legagresszívebb kényelmetlenségeként tartják számon azt az újra és újra felbukkanó figyelmeztetést, amely arról tájékoztat, hogy valamelyik lemezünkről vagy partíciónkról vészesen fogy a hely. Ezt követően kis ikon formájában beül a Tálca értesítési területére, egészen addig, amíg rá nem kattintunk; erre felhozza a Lemezkarbantartót. Ez nagyjából teljesen használhatatlan a probléma megoldására, hiszen nyilván nem a szemetesben tárolt pár kilobájtnyi állomány okozza a problémát, és valószínűleg az Egyéb beállítások fülön levő lehetőségek sem fogják megoldani, ha például az egyik PC World CD melléklet összerakásakor vészesen megközelítjük a 650 megabájtot. Szerencsére erre is van megoldás, de ehhez a rendszerleíró adatbázisban kell turkálnunk, úgyhogy kötelező a fokozott óvatosság!!!

Indítsuk el a regedit programot (Start Menü ŕ Futtatás...). Keressük meg a HKEY_CURRENT_USER/Software/Microsoft/Windows/CurrentVersion/Policies/Explorer ágat. Itt hozzunk létre egy duplaszó típusú bejegyzést NoLowDiskSpaceChecks címmel, majd adjunk neki 1-es értéket. Ezt követően nincs más dolgunk, mint újraindítani a gépet, és elfelejteni, hogy valaha is volt ilyen problémánk.

Spányik Balázs

Korábban:

Elvarázsolt Windows

A Windows XP csapdái