MagyarOffice 1.0 Standard - Az alternatíva

Vágólapra másolva!
A hazai fejlesztésű MagyarOffice irodai programcsomag alapváltozata után megjelent a teljes,  Standard kiadás is. Utóbbi már az egyéb szoftverek valós alternatíváját kínálja.
Vágólapra másolva!

Mindenkinek, aki valamennyire is komoly PC-értőnek véli magát, tudnia kell, hogy számos program áll rendelkezésre, ha valaki mégsem akar százezres nagyságrendű forintösszegeket költeni saját vagy megbízója munkahelyének irodaiszoftver-ellátására. Az egyik legteljesebb megoldás a MagyarOffice, amelynek újonnan megjelent Standard kiadását mutatjuk be.

A háttér

Egy bekezdést szánunk azoknak, akik nem teljesen tájékozottak az ügyben: a MagyarOffice a Sun Microsystems által valaha ingyenesen kibocsátott StarOffice integrált irodai csomag továbbfejlesztett utódjának nem ingyenes, de olcsó és magyar változata. A StarOffice csomag forráskódjának Sun-tulajdonú részét már régebben a nemzetközi fejlesztőközösség számára ingyenesen hozzáférhetővé tették, aminek eredményeképpen ez idáig megszületett az ingyenes angol, francia és magyar (!) OpenOffice csomag.

A MultiRáció Kft. a múlt év végén kibocsátotta az általuk kifejlesztett magyar OpenOffice már elfogadhatóan működő változatát MagyarOffice 1.0 Alapváltozat néven. Az új, 26000 forintos MagyarOffice 1.0 Standard változatban már van webböngésző, "rendes" súgó, magyar sablonok és kijavították a mindenféle rendű, rangú és eredetű hibákat.

Illemszabályok

Az idők során gyakran próbálkoztam azzal, hogy az irodai szoftverről szóló cikket magával a szoftverrel állítsam elő. Hiszen mire is való egy dokumentumszerkesztő, ha nem például cikkek írására? Most először sikerült is (Microsoft irodai termékről eleddig nem írtam), mert a MagyarOffice, valamint a Word 2000 és XP között a kevéssé formázott szöveges dokumentumok átvitele a magyar karakterek tekintetében is kifogástalan.

A kezdetektől fogva bosszantott, hogy a StarOffice nem számolja meg az aktuális kijelölés karaktereit, erre a régi változatokban tudtam egy kis makrót írni (magától értetődően része a csomagnak a MagyarOffice Basic, amelyhez magyar súgó is tartozik), csak hát a Selection.Charnum tulajdonságot (vagy valami hasonlót) már nem lehet olyan könnyen föllelni. Nem változtak a színpompás és tartalmas, füles párbeszédablakok sem, sőt az alább méltatott magyar Mozilla böngésző küllemét a teljes MagyarOffice-ra is ráhúzhatjuk.

Helyzetfüggő és magyar ugyan a Standard változat súgója, viszont nem kereshető. Súlyos hiányosság, mert ha az ember olyasvalamit keres, amit nem talál a menükben, akkor reménytelen a helyzete. Az elektronikus kézikönyv sem oldja föl a problémát, mert - egyébként helyesen - HTML formátumú, de abban sem lehet keresni: több (sok) kapcsolt oldalból áll.

Újdonságok

Az átlagfelhasználó számára legszembetűnőbb a magyar Mozilla -- a valaha önálló Netscape webböngésző nyílt forráskódú változatát a fejlesztő cég magyarította. A csomag MorphoLogic-eredetű szóellenőrzője a Mozilla levelezőjében is működik - elterjedt, de azért magas szintű szolgáltatásnak számít a levelezőprogramok körében. Böngészés vonatkozásában a Mozilla meglehetősen gyorsnak és kezesnek mutatkozott, legalábbis nem volt lassabb ugyanazon a gépen, mint az MS Internet Explorer 6-os. Sőt, mintha jobban hasonlítottak volna az "eredetire" azok az oldalak, amelyeket MSIE-re optimalizáltak, mint az Opera 6.01-ben. Összeomlásra viszont határozottan kevésbé volt hajlamos (az én gépemen!), ahol az Opera napi rendszerességgel súlyos kivételeket generál. A Mozilla böngésző kezelőfelülete igencsak hasonlít a ma elterjedt többi webjáró eszközére, de alapvető előnye például az Operával szemben a meglehetősen átfogó magyarítás (bár van magyar kezelőfelület az Operához is), bár időnként és helyenként felbukkannak angol részletek, főleg ami a Súgót illeti. A skinek száma tekintetében egyelőre stadionhosszal az Opera vezet: a Mozillához van kb. 10, az Operához majdnem 200. De ez csak a külcsín.

Kevesebben fogják használni, de annál nagyobb élvezettel a Számolótábla új, Optimalizáló névre keresztelt szolgáltatását. Segítségével a program automatikusan képes változtatni számos cella értékét úgy, hogy egy megadott célcella maximális vagy minimális értéket vegyen föl. E szolgáltatás Solver ("megoldó") vagy What if ("mi lenne, ha") néven már régebben jelen van a "márkás" számolótáblákban, csak örülni lehet annak, hogy a teljesen magyar és költséghatékony MagyarOffice szintén képes lineáris optimalizálásra a szimplex módszerrel (matematikával fertőzöttek számára ez sokat jelent).