Teszt: CorelDRAW Graphics Suite 11

Vágólapra másolva!
A 15 éve megjelent CorelDRAW napjainkban is stabilan őrzi vezető helyét a vektorgrafikus rajzprogramok világában. A szoftver tizenegyes változata most új babérokra tör.
Vágólapra másolva!

A Corel vektorgrafikus rajzprogramja, a CorelDRAW már régóta nem "egyke" program. A cég elképzelése szerint ugyanis a Suite csomagokban már egy komplett grafikai stúdiót találunk - a vektoros rajzprogram mellett hagyományos rajzprogramot, képlopót és egy animációs szoftvert is helyet kapott. A szoftverek többé-kevésbé azonos kezelőfelülettel rendelkeznek, ezáltal elég csak ezt az egyet megtanulni. A nemrég megjelent tizenegyes Grahpics Suite tovább erősíti ezt a vonalat, egyúttal ajándék szoftvereket is találunk a dobozban. A csomagban található programok közül a Corel Photo-Paint ment át a legjelentősebb változáson, ugyanakkor a népszerű DRAW, a hibajavítások mellett új színkezelést, Windows XP-re való optimalizálást, több felhasználó és teljes körű Visual Basic Script támogatást, illetve szimbólum lehetőséggel is kibővült.

Tessék választani

A CorelDRAW Graphics Suite 11 csomagban öt darab CD található - sajnos DVD-változatban nem kapható. A korongok közül az elsőn a fontosabb szoftverek: a CorelDRAW 11 vektoros rajzprogram, a hagyományos bitmap-alapú képszerkesztő, a Corel Photo-Paint 11, illetve a Corel új büszkesége, a vektoros animáció-készítő R.A.V.E. 2 ,és a bitmap-vektor konvertáló Corel Trace 11, valamint a képlopó Corel Capture 11 található. A többi CD-n 10 000 vektorgrafika, 1400 fénykép, ezen kívül 1000 TrueType és Type I betűkészlet, illetve nagy felbontású fénykép helyezkedik el. A csomag részét képezi három felhasználói könyv, melyben a CorelDRAW és R.A.V.E 2, valamint a Photo-Paint kezeléséről olvashatunk, illetve a Clipart CD-ken található képek és karakterkészletek gyűjteményét láthatjuk, az eddigiektől eltérően igen részletesen. Ajándék szoftverként az ötödik CD-n megtaláljuk a népszerű Recognita Scansoft Omnipage SE karakterfelismerő programot, amely magyar nyelvi támogatással is rendelkezik.

DRAW 11 - stabilitás és egyszerűség

Forrás: ORIGOA PC-re és Mac-re egyaránt megjelent CorelDRAW 11-es nem tartalmaz forradalmi változtatásokat, ennek ellenére tapasztalataink szerint az eddig legstabilabbnak mondható szoftvercsomaghoz van szerencsénk. Fő hangsúlyt kapott az egyszerűség, amit már a telepítésnél is észreveszünk, mivel a csomagban található szoftverek hozzáadása, visszavonása, avagy az egyes összetevők telepítése nagyon egyszerűen, az Microsoft Office csomagoknál bevált módszerrel végezhető el. Tovább haladva a DRAW 11 felfedezésében több érdekességgel találkozunk. Ezek egyike, és talán a legfontosabbja az úgynevezett szimbólumtámogatás, melynek segítségével bármely objektumot (kép vagy szöveg) felvehetünk szimbólumként, és ezeket többszöri felhasználás esetén is csak egyszer menti el a program, ezzel jelentősen csökkentve az adatállományok méretét. A rajzeszközöknél a Live effektus, a Smudge és a Roughen Brush (természetes hatású vektoros képek előállítása) az SVG támogatás, az új Polyline és hárompontos rajzeszközök, valamint az internetes grafikák és weboldalak támogatása jelenti az újdonságot.

Photo-Paint 11 - képszerkesztés profiknak

A fotómanipulációra és képszerkesztésére egyaránt alkalmas rajzprogram újdonsága a Micrografx cég Picture Publisher szoftveréből átvett eszközök megjelenése, amelyek által teljesen új kezelőfelületet kapott az alkalmazás. Végre elérhető a Red-Eye removal tool (vörösszem-eltávolító eszköz) és a remek Cutout maszkoló, mellyel a fáradságos maszkolás lényegesen egyszerűbbé válik. De nem elhanyagolható az internetes fejlesztéseket támogató Rollovers sem, segítségével látványos effektusokat hozhatunk létre. Bár régebben is jellemező volt mind a DRAW-ra, mind pedig a Photo-Paint-ra a fájlformátumok széleskörű támogatása, ez most tovább bővült. Több mint 100 import és export filter mellett például JPEG 2000 támogatás, és internetre optimalizálás is megtalálható a programban. Ugyancsak újdonságnak könyvelhető el a képösszeillesztés (panorámaképekhez), a Bevel effektus (háromdimenziós mélység adható képeknek), a karcolás effektus (a sérült fényképek minőségének javítása) és az Image slicing, vagyis a képek szeletelése.