Újabb tanácsok Windows XP-hez

Vágólapra másolva!
A Windows XP használata közben számos beállítással, problémával találkozhatunk, melyek a korábbi verziókra nem jellemzőek. Tippjeinkkel az operációs rendszerrel való együttélést próbáljuk kényelmesebbé tenni.
Vágólapra másolva!

Home vagy Pro?

Olvasóink igen gyakran fordulnak hozzánk azzal a kérdéssel, hogy új számítógép vásárlása esetén Windows XP-t vegyenek-e, és ha igen, melyiket: Home Editiont vagy Prót? Az alábbiakban megpróbáljuk röviden összefoglalni, mi a különbség a kettő között.

A Windows XP lezárta az 1995-ben kezdődött Win9x-es korszakot, és egyetlen termékké olvasztotta ezt a vonalat az NT-s (Windows NT, 2000) termékvonallal. A Microsoft azonban úgy döntött, továbbra is szétválasztva kezeli az otthonra szánt, illetve az üzleti életet kiszolgáló verziókat, még akkor is, ha kódalapjuk teljesen azonos. Az előbbi Home Edition néven jelent meg (Home; zöld doboz), az utóbbi pedig Professional-ként (Pro; kék doboz).

Forrás: ORIGOA Home kiadás is megkapta a Windows új felületét, belekerült a jelentősen továbbfejlesztett kompatibilitási mód, amely lehetővé teszi, hogy korábbi rendszerekre, akár DOS-ra írt programokat is lehetőleg gond nélkül futtathassunk. Ugyanakkor biztonsági rendszere - a felhasználók jogosultságainak terén, illetve azok kezelésében - egyszerűsített. Bekerült, sőt elsősorban itt használható igazán jól a Gyors felhasználóváltás és a multimédiás lehetőségek: filmszerkesztés a Movie Makerrel, fejlett médiaszolgáltatások a Media Playerrel, egyszerűbb képkezelés a beépített nézőkével.

A Professional változatot úgy készítették el, hogy mindazt tudja, amit a Home tudott, így a tapasztaltabb felhasználók bármelyiket választhatják otthoni gépükre. A Pro lényegesen fejlettebb biztonsági tulajdonságokkal (állítható jogosultsági szintek, házirendek stb.), a többprocesszoros gépek kezelésének lehetőségével rendelkezik. Csak ebben találunk rendszer-visszaállítási funkciókat, dinamikus lemezkezelést, adattitkosítást. A Professional változat képes tartományokhoz csatlakozni, és rengeteg olyan egyedi tulajdonsággal bír, amelyek fontos szerepet játszanak a hálózatfelügyeletben, és teljes egészében hiányoznak a Home-ból.

A sort még hosszan lehetne folytatni, de felesleges ennyire a részletekbe bocsátkozni. A lényeg, amit tudnunk kell a megfelelő rendszer kiválasztásánál, hogy mindkettő ugyanazon a továbbfejlesztett Windows 2000-es kódon alapul, így ebben a tekintetben nem szenved hátrányt a Home. Ettől elvonatkoztatva azonban gondoljunk rá úgy, mint egy jelentősen felturbózott Windows 98-ra. A Professional főleg a hálózatos, munkahelyi lehetőségekkel több, amelyekre az esetek többségében nincs is szükség otthon. Tehát kezdő és hobbifelhasználóknak: Home, tapasztaltabbaknak: Pro - talán ez a legegyszerűbb megoldás.


Aktiválás vs. regisztrálás

Ne haragudjanak, ha erről már volt szó, viszonylag kezdő vagyok még ebben a témakörben. Szóval nemrég telepítettem a Windows XP-t, és már a művelet végén megkérdezte tőlem, hogy kívánom-e aktiválni, illetve regisztrálni a terméket. Mivel még nem annyira bízom az ilyen automatikus folyamatokban, azt kérdezném: pontosan mi is ez az aktiválás, és megegyezik-e a regisztrációval?

Programok Windows XP alá a Szoftverbázisonhttp://www.origo.hu/szoftverbazis/windowsxp/

Különböző cégek termékeik védelmében más és más trükköket, technológiákat eszelnek ki. A Microsoft a termékaktiválással próbálja elejét venni a szoftverkalózkodásnak. Ennek lényege, hogy egy programot (példásul az Office XP-t vagy magát a Windowst), csak egy gépen lehessen használni. A termékaktiválás előtt alkalmunk van a szoftvert kipróbálni. Ez a Windows esetében 30 nap, az Office esetében 50 indítás (akár Word, akár Excel, mind egy-egy indításnak számít!). Azért hozták létre ezt a kipróbálási időt, hogy a felhasználó "belakja" a szoftvert. Ha már biztonságosnak érzi, lehet aktiválni. Ilyenkor (terméktől függően!) két vagy három lehetőség közül választhatunk:

1. Kézi, avagy a telefonos aktiválás: ilyenkor a felhasználó kap egy kódot a számítógéptől, majd felhív egy (az adott országban hívható) telefonszámot. A bediktált (nem rövid!) kód után kapunk egy közel hasonló hosszúságú kódot, amelyet be kell írni a válaszmezőkbe. A gépi kód és a válaszkód egy gépen nem fordulhat elő még egyszer, így ha készen vagyunk az aktiválással, a válaszkódot többé már nem használhatjuk fel.

2. Modemes aktiválás: akkor használható, ha nincs internetkapcsolatunk, vagy jelenleg nem használjuk. Ilyenkor a modem feltárcsáz egy telefonszámot, majd egy szerverre való bejelentkezés után maximum 10 másodperc alatt automatikusan megtörténik az aktiválás.

3. Internetes aktiválás: ez a legkönnyebb mód szoftverünk legalizálására. Ha már van netkapcsolatunk, csak két gombot kell megnyomni (a varázsló elején és a végén egyet-egyet), és máris korlátlanul használhatjuk a terméket.

Mindhárom esetben egy záróüzenetet kapunk az aktiválás sikerességéről. Amennyiben nem vagyunk biztosak a Windows XP aktiválása felől, írjuk be a Futtatásba az alábbi parancsot: WINDOWSsystem32oobemsoobe.exe /a
és válaszul egy ablakot kapunk.

Hozza formába számítógépét!/techbazis/szoftver/20030122fitneszprogram.htmlKérdések és válaszok Windows XP-hez/techbazis/szoftver/20030121xp.htmlTrükkök a Windows XP-hez/techbazis/szoftver/20021121ujabb.html

A regisztráció nem ugyanaz, mint az aktiválás! Az aktiválás egy idő után kötelező, ha használni szeretnénk a programot, míg a regisztrációval nevesítjük a terméket. Tehát a nevünket, címünket, e-mail címünket adhatjuk meg a későbbi terméktámogatás és -tájékoztatás érdekében. Ez nem kötelező, még akkor sem, ha a program rákérdez erre az aktiválás során. Még annyit meg kell említeni, hogy az OEM termékek aktiválás után a hardver részét képezik (akárcsak a processzor vagy a ház), ezt követően csak a géppel együtt adható el (és fordítva). A termékkulcsot a ház jól látható oldalára kell ragasztani, eltávolítása a kód károsodását eredményezi. Ezzel szemben a dobozos termékek később eladhatóak, a termékkulcs a lemez tokján helyezkedik el, és nem gépfüggő.